Loading...

JULAUKTION

Julauktion söndagen den 19/12 klockan 16.00


Visning:

Fredagen 17/12 12 - 19

Lördagen 18/12 10 - 17

Söndagen den 19/12 12 - 15.45

JULAUKTION
Closed
Förningskrus, delvis glaserat lergods, 1800-talets mitt,
625
Förningskrus, delvis glaserat lergods, 1800-talets mitt,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Förningskrus, delvis glaserat lergods, 1800-talets mitt,
626
Förningskrus, delvis glaserat lergods, 1800-talets mitt,
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Kanna, delvis glaserat lergods, 1800-talets mitt,
627
Kanna, delvis glaserat lergods, 1800-talets mitt,
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Stol, skuren, svarvad och bonad ek, renässansstil, 1800-talets 2 hälft,
628
Stol, skuren, svarvad och bonad ek, renässansstil, 1800-talets 2 hälft,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Syltkrus, 5 st, saltglaserat stengods, sekelskiftet 1900,
629
Syltkrus, 5 st, saltglaserat stengods, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Apoteksflaskor och burkar, 8 st, brun glasmassa,
630
Apoteksflaskor och burkar, 8 st, brun glasmassa,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Vägglampetter, 1 par, mässing, 1900-talets 2 hälft,
631
Vägglampetter, 1 par, mässing, 1900-talets 2 hälft,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Krus, 5 st, saltglaserat stengods,
632
Krus, 5 st, saltglaserat stengods,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Syltkrus, 3 st, saltglaserat stengods, Gustavsberg och Rörstrand,
633
Syltkrus, 3 st, saltglaserat stengods, Gustavsberg och Rörstrand,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Skål samt fat, delvis glaserat lergods, 1800-tal,
634
Skål samt fat, delvis glaserat lergods, 1800-tal,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Grovens, Harald, olja, figurkomposition,
635
Grovens, Harald, olja, figurkomposition,
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Bokskåp, valnöt och valnötsrot, oscarianskt, 1800.talets 2 hälft,
636
Bokskåp, valnöt och valnötsrot, oscarianskt, 1800.talets 2 hälft,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Bordsfotogenlampa, bronserad metall med frostad glaskupa, sekelskiftet 1900,
637
Bordsfotogenlampa, bronserad metall med frostad glaskupa, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Parti leksaker, Schuco, Tipp & Co mm,
638
Parti leksaker, Schuco, Tipp & Co mm,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten,
639
Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten,
640
Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten,
641
Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Wibom, Maggie för Bobergs Fajansfabrik (Bo Fajans), fat, fajans,
642
Wibom, Maggie för Bobergs Fajansfabrik (Bo Fajans), fat, fajans,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer, Murano, skulptur, gul och grön glasmassa,
643
Okänd designer, Murano, skulptur, gul och grön glasmassa,
Final bid1,100 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Stekfat, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde,
644
Stekfat, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Kähler, Nils för Herman A Kähler, Nästved, skålfat, delvis turkosglaserat lergods,
645
Kähler, Nils för Herman A Kähler, Nästved, skålfat, delvis turkosglaserat lergods,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Potpourriekorg, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde,
646
Potpourriekorg, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, glas,
647
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, glas,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Relief/skulptur, skuren ek, renässans/barock, 15-1600-tal, Kristus Pantokrator omgiven av örnar, broskornamentik mm
648
Relief/skulptur, skuren ek, renässans/barock, 15-1600-tal, Kristus Pantokrator omgiven av örnar, broskornamentik mm
Final bid5,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Kreüger, Einar, olja, "Timmerkörare",
649
Kreüger, Einar, olja, "Timmerkörare",
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd konstnär, akvarell, 1800-talets slut, landskap,
650
Okänd konstnär, akvarell, 1800-talets slut, landskap,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, miniatyrljusstakar, 4 st, mässing, modell L 125, h 4,5 cm,
651
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, miniatyrljusstakar, 4 st, mässing, modell L 125, h 4,5 cm,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Sinding-Christensen, Svend, olja, Kongens Bryghus vid Frederiksholms Kanal i Köpenhamn,
652
Sinding-Christensen, Svend, olja, Kongens Bryghus vid Frederiksholms Kanal i Köpenhamn,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Ljusstakar, 1 par, nysilver,
653
Ljusstakar, 1 par, nysilver,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Kannor, 1 par, flintgods, Burleigh, 1900-talets 2 hälft,
654
Kannor, 1 par, flintgods, Burleigh, 1900-talets 2 hälft,
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Centerwall, Lennart för IKEA, taklampa, Rex, design 1971
655
Centerwall, Lennart för IKEA, taklampa, Rex, design 1971
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Kalk, svartbränd keramik, sk bucchero-gods, etruskisk, omkring 600 f Kr,
656
Kalk, svartbränd keramik, sk bucchero-gods, etruskisk, omkring 600 f Kr,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Fat, tenn, kulhamrad dekor, stämplat Erik Pettersson Krietz Stockholm (verks 1753-95),
657
Fat, tenn, kulhamrad dekor, stämplat Erik Pettersson Krietz Stockholm (verks 1753-95),
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Armstolar, 1 par, skuren valnöt, Louis XVI, antagligen Nordtyskland,
658
Armstolar, 1 par, skuren valnöt, Louis XVI, antagligen Nordtyskland,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Starck, Philippe för Flos, Italien, taklampa, glas och aluminium, "Romeo Moon S2",
659
Starck, Philippe för Flos, Italien, taklampa, glas och aluminium, "Romeo Moon S2",
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer för Lundin & Lindberg, vas, tenn, Swedish Grace,
660
Okänd designer för Lundin & Lindberg, vas, tenn, Swedish Grace,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för Rörstrand, serveringskanna, porslin, Jugend,
661
Okänd designer för Rörstrand, serveringskanna, porslin, Jugend,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Kamph, Borghild för Rörstrand, nipperfat, gulglaserat flintgods, jugend,
662
Kamph, Borghild för Rörstrand, nipperfat, gulglaserat flintgods, jugend,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampor, 1 par, mässing,
663
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampor, 1 par, mässing,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Henning, Gerhard, etsning, "Äventyr",
664
Henning, Gerhard, etsning, "Äventyr",
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Johansson, Nette, etsning, hundar,
665
Johansson, Nette, etsning, hundar,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Larsson, Gerhard, olja, hamnbild,
666
Larsson, Gerhard, olja, hamnbild,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Tegelman, Arne Johan, olja, arabiskt beduinläger,
667
Tegelman, Arne Johan, olja, arabiskt beduinläger,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Dahlberg, Erik, kopparstick Slottskyrkan, stucket av Jan van den Aveelen,
668
Dahlberg, Erik, kopparstick Slottskyrkan, stucket av Jan van den Aveelen,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Kaage, Karl, blandteknik, komposition,
669
Kaage, Karl, blandteknik, komposition,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer, funkis, 1930-tal, kandelabrar till 3 ljus, 1 par, tenn,
670
Okänd designer, funkis, 1930-tal, kandelabrar till 3 ljus, 1 par, tenn,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Hein, Piet, efter honom, "Super-Egg", rökkvarts,
671
Hein, Piet, efter honom, "Super-Egg", rökkvarts,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Moschetti, Allessandro, kopparstick, 5 st, 1800-talets mitt,
672
Moschetti, Allessandro, kopparstick, 5 st, 1800-talets mitt,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.