JULAUKTION

Julauktion söndagen den 19/12 klockan 16.00

Fredagen 17/12 12 - 19

Lördagen 18/12 10 - 17

Söndagen den 19/12 12 - 15.45

JULAUKTION
Okänd designer för CEBE, landskrona, taklampa, vit plast och metall,
Est300 - 400 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est400 - 500 SEK
Brödkorg med hänkel, pläter, senempire, 1800-talets mitt,
Est300 - 400 SEK
Bertil Lindecrantz, olja, Ljus morgon Stranninge
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Bertil Lindecrantz, olja, åkerlandskap
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Bertil Lindecrantz, olja, landskap med dunge
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Bertil Lindecrantz, olja, Strandljus II
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Flyckt, Kersti, olja, skogsdunge
Est300 - 400 SEK
Flyckt, Kersti, olja, skogsparti, signerad
Est300 - 400 SEK
Flyckt, Kersti, olja, skogsdunge, signerad,
Est300 - 400 SEK
Bergström, Erik, olja, kustparti med bodar, signerad
Est200 - 300 SEK
Broberg, Iwan, olja, man vid vatten, signerad och daterad -71
Est300 - 400 SEK
Okänd konstnär, olja, komposition med barn
Est200 - 300 SEK
Okänd designer för Boréns, vägglampa, mässing
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Fotografialbum, plysch ock lack, antagligen USA, sekelskiftet 1900,
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Okänd designer för Josef Inwald, skålfat, glas, så kallat Barolac,
Est600 - 700 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Dall, Hans, olja, skymningslandskap,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Stolar, 1 par, skuret och bonat trä, så kallade Dantestolar, renässansstil, 1900-talets 2 hälft,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets slut, oljor, 1 par, landskap,
Est1,100 - 1,200 SEK
Fridericia, William, olja, gatuparti,
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Markhed, Sven-Erik, olja, "Klippor Kråkelund" (Oskarshamn),
Est200 - 300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd designer för GEMI, Töreboda, bordslampa, mässing med plastskärm
Est300 - 400 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est600 - 600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Widholm, Stellan, färglito, "Den hemlighetsfulla måltiden II",
Est200 - 300 SEK
Vägg/presenterfat, gjutjärn, antagligen Husqvarna Vapenfabrik,
Est300 - 400 SEK
Parti modern design, teak, rostfritt mm,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd konstnär, akvarell, hallandsgård,
Est200 - 300 SEK
Bricka, bonad björk med bronshandtag, 1910-tal,
Est400 - 500 SEK
Okänd konstnär, olja, ställande pointer,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Est200 - 300 SEK
Bernadotte, Sigvard för Nilsjohan, termos, rostfritt stål och svart plast,
Est200 - 300 SEK
Docka, bisquit och textil, 1900-talets 1 hälft eller mitt,
Est200 - 300 SEK
Kluge, Harry, olja, Möns Klint,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Lodregulator, valnöt, sekelskiftet 1900,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Piedestal, skuret och lackerat trä, 1900-talets mitt,
Est600 - 700 SEK
Urnor, ett par, cloissonnéarbeten, Kina, 1900-tal,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Koksspann, koppar med smideshandtag, 1900-talets 2 hälft
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Norrman, Knut, olja, Visby ringmur,
Est200 - 300 SEK
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK