Loading...

JULAUKTION

Julauktion söndagen den 19/12 klockan 16.00


Visning:

Fredagen 17/12 12 - 19

Lördagen 18/12 10 - 17

Söndagen den 19/12 12 - 15.45

JULAUKTION
Closed
Silvermynt, 1 pund, Biafra 1969, vikt 19,8 gram,
433
Silvermynt, 1 pund, Biafra 1969, vikt 19,8 gram,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Lindberg, Stig för Gustavsberg, mat- och kaffeservis, cirka 35 delar, flintgods, "Ranka"
434
Lindberg, Stig för Gustavsberg, mat- och kaffeservis, cirka 35 delar, flintgods, "Ranka"
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Parti metall, 18-1900-tal, strykjärn,
435
Parti metall, 18-1900-tal, strykjärn,
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Ljusstakar, 5 st, mässing, 170-1800-tal,
436
Ljusstakar, 5 st, mässing, 170-1800-tal,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Golvur, skuret och bemålat trä, Österlen, 1800-talets 1 hälft, urtavla signerad Håkan Ahlström Alun Bruket (Alunbruket, Christinehofs Fideikommiss 1780-1830),
437
Golvur, skuret och bemålat trä, Österlen, 1800-talets 1 hälft, urtavla signerad Håkan Ahlström Alun Bruket (Alunbruket, Christinehofs Fideikommiss 1780-1830),
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Tretchikoff, Vladimir, färgoffset, Woman of Ndebele,
438
Tretchikoff, Vladimir, färgoffset, Woman of Ndebele,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd svensk designer, 1950-60-tal, matta, vävd ylle,
439
Okänd svensk designer, 1950-60-tal, matta, vävd ylle,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Parti silver, total vikt 130 gram,
440
Parti silver, total vikt 130 gram,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Medalj, silver, Carl Michael Bellman, slagen 1833,
441
Medalj, silver, Carl Michael Bellman, slagen 1833,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Kaffeskedar, 12 st samt tårtspade, silver, "Rosen", total vikt 135 gram
442
Kaffeskedar, 12 st samt tårtspade, silver, "Rosen", total vikt 135 gram
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Parti delvis äldre fick- armbandsur mm, delvis silver,
443
Parti delvis äldre fick- armbandsur mm, delvis silver,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Parti mynt mm, 12 st, silver,
444
Parti mynt mm, 12 st, silver,
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Parti äldre mynt och sedlar,
445
Parti äldre mynt och sedlar,
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Stop, tenn bukigt, locket med infattad medaljong av Oskar I,
446
Stop, tenn bukigt, locket med infattad medaljong av Oskar I,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Johansson, Carl "Ägga-Calle", olja, byggnad,
447
Johansson, Carl "Ägga-Calle", olja, byggnad,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Nilavilakku, brons, Sydindien, 18-1900-tal,
448
Nilavilakku, brons, Sydindien, 18-1900-tal,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Peterson-Berger, Willie, blandteknik, komposition med tomater och gula lökar,
449
Peterson-Berger, Willie, blandteknik, komposition med tomater och gula lökar,
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft,
450
Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Högtalare, B&W, Bowers & Wilkins, 1+2 st, centrumhögtalare CC6 samt 2 st P5
451
Högtalare, B&W, Bowers & Wilkins, 1+2 st, centrumhögtalare CC6 samt 2 st P5
Final bid600 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Parti mynt, sedlar, medaljer mm,
452
Parti mynt, sedlar, medaljer mm,
Final bid800 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Medaljer/plaketter, 3 st, marina motiv, järnplåt från Pansarbåten Sverige,
453
Medaljer/plaketter, 3 st, marina motiv, järnplåt från Pansarbåten Sverige,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Ehrner, Anna för Kosta Boda, vitvinsglas, 4 st, Line,
454
Ehrner, Anna för Kosta Boda, vitvinsglas, 4 st, Line,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Rökelse(?)urna, brons med cloissonnédekor, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, utvändig dekor av flikar,
455
Rökelse(?)urna, brons med cloissonnédekor, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, utvändig dekor av flikar,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Soffbord, svartlackerad alm med 9 plattor i serpentinsten,
456
Soffbord, svartlackerad alm med 9 plattor i serpentinsten,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Kristiansson, Uno & Östen för Luxus, tillskrivna, golvlampa, svarvad fur,
457
Kristiansson, Uno & Östen för Luxus, tillskrivna, golvlampa, svarvad fur,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Berndt, Wiktor för Flygsfors/A-Belysning, hallampa, delvis lackerad mässing, "Facette",
458
Berndt, Wiktor för Flygsfors/A-Belysning, hallampa, delvis lackerad mässing, "Facette",
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Askfat, silver, Egypten, 1900-talets 1 hälft, tillverkat av armband, så kallat Manilla,
459
Askfat, silver, Egypten, 1900-talets 1 hälft, tillverkat av armband, så kallat Manilla,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Snedklaffsekretär, bonad ek, antagligen Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1900,
460
Snedklaffsekretär, bonad ek, antagligen Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1900,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Mackay, Charles, akvarell, ålandskap med bro - motiv från Bienne, Frankrike,
461
Mackay, Charles, akvarell, ålandskap med bro - motiv från Bienne, Frankrike,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Skålfat, porslin, infattning i förgylld och emaljerad brons, Frankrike, 1800-talets slut,
462
Skålfat, porslin, infattning i förgylld och emaljerad brons, Frankrike, 1800-talets slut,
Final bid700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Stolar, 4 st, skuret och bemålat trä, rokokostil, 1900-talets mitt, så kallad "svensk" ryggbricka,
463
Stolar, 4 st, skuret och bemålat trä, rokokostil, 1900-talets mitt, så kallad "svensk" ryggbricka,
Final bidNo bids
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Specht-Büchting, Liselotte för Rosenthal, skulptur, parian, knästående flicka
464
Specht-Büchting, Liselotte för Rosenthal, skulptur, parian, knästående flicka
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Kandelaber för 5 ljus, serpentinsten och mässing med prismor,
465
Kandelaber för 5 ljus, serpentinsten och mässing med prismor,
Final bid1,200 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Takkrona, mässing, barockstil, 1900-talets mitt,
466
Takkrona, mässing, barockstil, 1900-talets mitt,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Stolar, 1 par, mahogny, så kallade Göteborgsstolar,
467
Stolar, 1 par, mahogny, så kallade Göteborgsstolar,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för Gefle, tvättuppsättning, flintgods, kanna samt skål
468
Okänd designer för Gefle, tvättuppsättning, flintgods, kanna samt skål
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Parti silver: fickur, bägare, 2 saltskedar samt så kallad bunadsbroche,
469
Parti silver: fickur, bägare, 2 saltskedar samt så kallad bunadsbroche,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Syskrin, textilklädd plast, 1960-70-tal,
470
Syskrin, textilklädd plast, 1960-70-tal,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer, tidskriftshylla, trä
471
Okänd designer, tidskriftshylla, trä
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för Illums Boligshus, Köpenhamn, fotpall/taburett, teak med svart skinnklädsel,
472
Okänd designer för Illums Boligshus, Köpenhamn, fotpall/taburett, teak med svart skinnklädsel,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Matta, old/semaintik Turkmen (?),
473
Matta, old/semaintik Turkmen (?),
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Matta, old/semiantik Turkmen (?),
474
Matta, old/semiantik Turkmen (?),
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Matta, old/semiantik Hamadan,
475
Matta, old/semiantik Hamadan,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Stolar, ett par, grönlackerat och bronserat trä,
476
Stolar, ett par, grönlackerat och bronserat trä,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Nattygsbord, 1 par, grönlackerat och bronserat trä,
477
Nattygsbord, 1 par, grönlackerat och bronserat trä,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Skulpturer, 4 st, brons, cire-perdueteknik, Västafrika 1900-talets 2 hälft,
478
Skulpturer, 4 st, brons, cire-perdueteknik, Västafrika 1900-talets 2 hälft,
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Figurer, 7 st, skuret och delvis bemålat trä,
479
Figurer, 7 st, skuret och delvis bemålat trä,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Dricksglas, 10 st, Svenska Amerika Linien,
480
Dricksglas, 10 st, Svenska Amerika Linien,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.