Loading...

JULAUKTION

Julauktion söndagen den 19/12 klockan 16.00


Visning:

Fredagen 17/12 12 - 19

Lördagen 18/12 10 - 17

Söndagen den 19/12 12 - 15.45

JULAUKTION
Closed
Okänd designer för Brdr Furbo Spøttrup, matbord med 2 utdragbara skivor, teak, 1960-tal, svagt rundade sarger,
529
Okänd designer för Brdr Furbo Spøttrup, matbord med 2 utdragbara skivor, teak, 1960-tal, svagt rundade sarger,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Mangelkorg, rotting, 1900-talets 1 hälft,
530
Mangelkorg, rotting, 1900-talets 1 hälft,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Larsen, Kjeld för Anderstrup, stol, ek med textilklädsel,
531
Larsen, Kjeld för Anderstrup, stol, ek med textilklädsel,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Karlsson, Uno Hubert, olja, interiör,
532
Karlsson, Uno Hubert, olja, interiör,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Normann, Lars, färglito, Sydamerikanska kvinnor,
533
Normann, Lars, färglito, Sydamerikanska kvinnor,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Byrå, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture",
534
Byrå, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture",
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Langenfeld, Werner för ESA Møbelværk, Danmark, snurrfåtölj, svart läder på kromad fot,
535
Langenfeld, Werner för ESA Møbelværk, Danmark, snurrfåtölj, svart läder på kromad fot,
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd dansk (?) designer, 1950-60-tal, skrivbord, teak,
536
Okänd dansk (?) designer, 1950-60-tal, skrivbord, teak,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Rökelsekar, glaserat flintgods med bronsmontage, orientaliskt arbete, 1900-tal,
537
Rökelsekar, glaserat flintgods med bronsmontage, orientaliskt arbete, 1900-tal,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Mask, skuret trä och djurhud, möjligen Dan,
538
Mask, skuret trä och djurhud, möjligen Dan,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Mask, skuret och bemålat trä, Hanuman,
539
Mask, skuret och bemålat trä, Hanuman,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Ignatius, Lea, färgakvatint, "Fjärran skogar",
540
Ignatius, Lea, färgakvatint, "Fjärran skogar",
Final bid900 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, 1900-talets mitt, hurts, ek,
541
Okänd designer, 1900-talets mitt, hurts, ek,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Spegel, mahogny, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
542
Spegel, mahogny, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer för Laboremus, Viborg, Danmark, soffbord, obehandlad ek,
543
Okänd designer för Laboremus, Viborg, Danmark, soffbord, obehandlad ek,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Matservis, 31 delar,porslin, Villeroy & Boch, "Basket",
544
Matservis, 31 delar,porslin, Villeroy & Boch, "Basket",
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Sovelfat, glaserat lergods, 17-1800-tal,
545
Sovelfat, glaserat lergods, 17-1800-tal,
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Avlastningsbord, vitlackerat trä, sekelskiftet 1900,
546
Avlastningsbord, vitlackerat trä, sekelskiftet 1900,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer för Emil Clausen, hyllsektioner, 4 delar, palisander, 1960-70-tal,
547
Okänd designer för Emil Clausen, hyllsektioner, 4 delar, palisander, 1960-70-tal,
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Skåp, valnöt och valnötsrot med förgyllda beslag, nyrenässans, 1800-talets slut,
548
Skåp, valnöt och valnötsrot med förgyllda beslag, nyrenässans, 1800-talets slut,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Förvaringsmöbel, bonad ek, 1800-talets slut,
549
Förvaringsmöbel, bonad ek, 1800-talets slut,
Final bid4,800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Matta, old-semiantik Pou Tou,
550
Matta, old-semiantik Pou Tou,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Spegel med konsol, förgyllt trä och stuck med röd marmorskiva, Glas & Trä Hovmantorp, 1900-talets mitt,
551
Spegel med konsol, förgyllt trä och stuck med röd marmorskiva, Glas & Trä Hovmantorp, 1900-talets mitt,
Final bid1,100 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Lådspegel, valnöt, oscariansk, sekelskiftet 1900,
552
Lådspegel, valnöt, oscariansk, sekelskiftet 1900,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Brandt, Carl, pastell, marin,
553
Brandt, Carl, pastell, marin,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Ulrichsen, Theodor, olja, utsikt över Roskilde från Sankt Jørgensbjerg,
554
Ulrichsen, Theodor, olja, utsikt över Roskilde från Sankt Jørgensbjerg,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Arninge, Gudrun, olja, "Från Luxenbourgträdgården (!) Paris",
555
Arninge, Gudrun, olja, "Från Luxenbourgträdgården (!) Paris",
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, utsikt över Neapel från Posillipo med Vesuvius i fonden,
556
Okänd konstnär, olja, utsikt över Neapel från Posillipo med Vesuvius i fonden,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Just Andersen, Ib, vaser, 2 st, bronserad metall, så kallad Diskometall,
557
Just Andersen, Ib, vaser, 2 st, bronserad metall, så kallad Diskometall,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Markhed, Sven-Erik, olja, "Vita hus, Spanien", signerad
558
Markhed, Sven-Erik, olja, "Vita hus, Spanien", signerad
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Markhed, Sven-Erik, olja, "Landskap", signerad
559
Markhed, Sven-Erik, olja, "Landskap", signerad
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Papart, Max, färglito, komposition,
560
Papart, Max, färglito, komposition,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Jonson, Sven, färglito, "Morgonsol genom ruinerna",
561
Jonson, Sven, färglito, "Morgonsol genom ruinerna",
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Leksaksbil, bemålat trä, Leko, 1900-talets mitt,
562
Leksaksbil, bemålat trä, Leko, 1900-talets mitt,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Kastberg, Stig, olja, "Ballerina",
563
Kastberg, Stig, olja, "Ballerina",
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer för Höganäs, vas, glaserat lergods, Höganäs, jugend,
564
Okänd designer för Höganäs, vas, glaserat lergods, Höganäs, jugend,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, 1960-70-tal, golvlampa, brunlackerad metall och krom,
565
Okänd designer, 1960-70-tal, golvlampa, brunlackerad metall och krom,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Holm, Åke, egen verkstad, Höganäs, skulptur, chamotterat stengods, gående björn,
566
Holm, Åke, egen verkstad, Höganäs, skulptur, chamotterat stengods, gående björn,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Andersson, Allan, olja, gluttsnäppa,
567
Andersson, Allan, olja, gluttsnäppa,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Vaser, 1 par, glaserat lergods, Kina, troligen Han (206 f.Kr.–220 e Kr),
568
Vaser, 1 par, glaserat lergods, Kina, troligen Han (206 f.Kr.–220 e Kr),
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner,
569
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner,
570
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner,
571
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner,
572
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner,
573
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner,
574
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner,
575
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner,
576
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.