Novemberauktion söndagen den 28/11 klockan 16.00.
Fredag 26/11 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 27/11 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 28/11 klockan 12.00 - 16.00
Lowest lot number
Okänd designer för Höganäs, vas, glaserat lergods, Höganäs, jugend,
Est500 - 600 SEK
Est400 - 500 SEK
Skål, glaserat lergods, möjligen Seljuk, Persien, 1100-tal,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Lampbord, ek, 1900-talets 1 hälft, hexagonal skiva,
Est200 - 300 SEK
Est300 - 400 SEK
Est200 - 300 SEK
Saietz, Gunnar, färglito, komposition,
Est200 - 300 SEK
Parti postfriska frimärken i häften,
Est1,700 - 1,800 SEK
Fåtölj, mahogny med rottingklädsel, regencystil, 1900-talets början,
Est300 - 400 SEK
Kluge, Harry, olja, Möns Klint,
Est600 - 700 SEK
Est200 - 300 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Ghylfe, Stig, emaljmålning monterad på träplatta, "Inringad",
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Skål, delvis bemålad hardwood med mässingsmontage,
Est300 - 400 SEK
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Fischer, Willy för EGO, figurin, chamotterat stengods, sittande apa,
Est200 - 300 SEK
Okänd italiensk konstnär, skulptur, bemålad gips, knästående kvinna,
Final bid250 SEK
Est200 - 300 SEK
Fat, 1 par, porslin, Kina, möjligen Qianlong (1736-95),
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Trygg, Carl Johan samt okänd konstnär, skulpturer, 2 st skuret och delvis bemålat trä,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Parti numismatik;
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Gregers-Rasmussen, Alfred, olja, landskap med hövolmar,
Est300 - 400 SEK
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, pojke med dragspel,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Gregers-Rasmussen, Alfred, olja, kustparti,
Est200 - 300 SEK
Fåtölj, skuren ek med djuphäftad (senare) klädsel,
Est300 - 400 SEK
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, taklampa, vitlackerad aluminium,
Est200 - 300 SEK
Prydnadspistoler, 3 st, 1900-talets 2 hälft,
Final bid350 SEK
Est200 - 300 SEK
Bojaner, 5 st, porslin, Kina, 1900-tal, polykrom dekor,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Stort parti porslin, Kina och Japan, 17-1900-tal,
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Taklampa samt 1 par vägglampetter, glas och mässing,
Final bid900 SEK
Est500 - 600 SEK
Sandberg, Hans Ove för Kosta, bordslampa, svagt blåtonad glasmassa,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Kolossalmask, skuret och bemålat trä, möjligen Punu, Gabon,
Est600 - 700 SEK
Bolt, Niels Peter, pastell, blomsterstilleben,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Balle, Mogens, färglito, figurkomposition,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Parti masker, skuret och delvis bemålat trä, 1900-tal,
Est400 - 500 SEK
Lundin, Ingeborg för Orrefors, vinglas, 10 st, "Silvia",
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Missale, pergament, antagligen 1600-tal, illuminerad anfang,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Fat, mässing, Indo-persiskt arbete, 1900-talets 1 hälft,
Est300 - 400 SEK
Est200 - 300 SEK
Est400 - 500 SEK
Adventsljusstake, svärtat smide, 1900-tal,
Est300 - 400 SEK
Ljusstake till 7 ljus, svärtat smide,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Vävnad, ylle, Hedmark Fylke,
Est200 - 300 SEK
Parti filateli;
Final bid450 SEK
Est200 - 300 SEK
Mateskedar, 12 st, sterlingsilver,
Final bid400 SEK
Est200 - 300 SEK
Larsen, T S, akryl, "Uden titel",
Est200 - 300 SEK
Bloch, Henrik, olja, "Blomsterhår",
Est600 - 700 SEK
Okänd konstnär, akryl (?), komposition med ansikten,
Est300 - 400 SEK
Kornischer, 2 st, förgyllt, bronserat och bemålat trä och stuck, Louis XVI-stil respektive nyrokoko,
Final bid800 SEK
Est500 - 600 SEK