Loading...

Novemberauktion

Novemberauktion söndagen den 28/11 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 26/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Closed
Skagh, Henrik, olja, lada,
481
Skagh, Henrik, olja, lada,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Erixson, Sven "X:et", färglito, "två flickor"1959,
482
Erixson, Sven "X:et", färglito, "två flickor"1959,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Ångsäter, Hans, olja, "Sommarpynt",
483
Ångsäter, Hans, olja, "Sommarpynt",
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Olson, Erik, färglitografi, "Det stora gästabudet I",
484
Olson, Erik, färglitografi, "Det stora gästabudet I",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Olson, Axel, färglitografi, komposition med kvinnor,
485
Olson, Axel, färglitografi, komposition med kvinnor,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Olson, Axel, färglitografi, "Det gamla stenbordet"
486
Olson, Axel, färglitografi, "Det gamla stenbordet"
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Jagerdahl, Oscar, olja, grekisk kvinna i folkdräkt,
487
Jagerdahl, Oscar, olja, grekisk kvinna i folkdräkt,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Olsson, Bengt, färglitografi, komposition,
488
Olsson, Bengt, färglitografi, komposition,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, antagligen för Nässjö Stolfabrik, "Nesto", pinnsoffa, vitlackerat trä
489
Okänd designer, antagligen för Nässjö Stolfabrik, "Nesto", pinnsoffa, vitlackerat trä
Final bidNo bids
Est1,900 - 2,000 SEK
Closed
Okänd designer, armstolar, 4 st, krom och plast,
490
Okänd designer, armstolar, 4 st, krom och plast,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Alge, Björn för Lindlöfs Interiör, stolar, 4 st, vitlackerat böjträ på kromade ben
491
Alge, Björn för Lindlöfs Interiör, stolar, 4 st, vitlackerat böjträ på kromade ben
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Alge, Björn för Lindlöfs Interiör, stolar, 4 st, svartlackerat böjträ på kromade ben,
492
Alge, Björn för Lindlöfs Interiör, stolar, 4 st, svartlackerat böjträ på kromade ben,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer för Gislaved produkter, arbetsstol, industridesign,
493
Okänd designer för Gislaved produkter, arbetsstol, industridesign,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Peterson-Berger, Willie, blandteknik, komposition med tomater och gula lökar,
494
Peterson-Berger, Willie, blandteknik, komposition med tomater och gula lökar,
Final bidNo bids
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Ehrner, Anna för Ateljé Lyktan, golvlampa, bok och canvas, "Anna",
495
Ehrner, Anna för Ateljé Lyktan, golvlampa, bok och canvas, "Anna",
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Rökelse(?)urna, brons med cloissonnédekor, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, utvändig dekor av flikar,
496
Rökelse(?)urna, brons med cloissonnédekor, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, utvändig dekor av flikar,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Vallien, Bertil för Rörstrand, vas, bisquitporslin,
497
Vallien, Bertil för Rörstrand, vas, bisquitporslin,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Berndt, Wiktor för Flygsfors/A-Belysning, hallampa, delvis lackerad mässing, "Facette",
498
Berndt, Wiktor för Flygsfors/A-Belysning, hallampa, delvis lackerad mässing, "Facette",
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Askfat, silver, Egypten, 1900-talets 1 hälft, tillverkat av armband, så kallat Manilla,
499
Askfat, silver, Egypten, 1900-talets 1 hälft, tillverkat av armband, så kallat Manilla,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Snedklaffsekretär, bonad ek, antagligen Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1900,
500
Snedklaffsekretär, bonad ek, antagligen Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Kristiansson, Uno & Östen för Luxus, tillskrivna, golvlampa, svarvad fur,
501
Kristiansson, Uno & Östen för Luxus, tillskrivna, golvlampa, svarvad fur,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Dricksglas, 10 st, Svenska Amerika Linien,
502
Dricksglas, 10 st, Svenska Amerika Linien,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Richter, Erik för Norrgavel, nattygsbord, 3 st, ek,
503
Richter, Erik för Norrgavel, nattygsbord, 3 st, ek,
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer för CEBE, landskrona, taklampa, vit plast och metall,
504
Okänd designer för CEBE, landskrona, taklampa, vit plast och metall,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Parti lp-skivor, rock pop mm
505
Parti lp-skivor, rock pop mm
Final bid2,000 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Toradar, smide med trästock, Indien, 18-1900-tal, luntlåsmekanism,
506
Toradar, smide med trästock, Indien, 18-1900-tal, luntlåsmekanism,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Stolar, 1 par, skuren valnöt, oscarianska, 1800-talets slut,
507
Stolar, 1 par, skuren valnöt, oscarianska, 1800-talets slut,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Fåtölj, valnöt med helstoppad klädsel, oscariansk, sekelskiftet 1900,
508
Fåtölj, valnöt med helstoppad klädsel, oscariansk, sekelskiftet 1900,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Picknickväska med inredning, 1950-tal och senare,
509
Picknickväska med inredning, 1950-tal och senare,
Final bid250 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Brödkorg med hänkel, pläter, senempire, 1800-talets mitt,
510
Brödkorg med hänkel, pläter, senempire, 1800-talets mitt,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd svensk designer i Carl Malmstens art, 1910-20-tal, sängramar, 1 par, alm med intarsia, Swedish Grace,
511
Okänd svensk designer i Carl Malmstens art, 1910-20-tal, sängramar, 1 par, alm med intarsia, Swedish Grace,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Nattygsbord, 1 par, grönlackerat och bronserat trä,
512
Nattygsbord, 1 par, grönlackerat och bronserat trä,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Byrå, grönlackerat och bronserat trä,
513
Byrå, grönlackerat och bronserat trä,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Stolar, ett par, grönlackerat och bronserat trä,
514
Stolar, ett par, grönlackerat och bronserat trä,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Utsikt Mot Stenshuvud",
515
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Utsikt Mot Stenshuvud",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Byrå, palisander med intarsia, bronsbeslag och brokig marmorskiva,
516
Byrå, palisander med intarsia, bronsbeslag och brokig marmorskiva,
Final bid1,500 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Bäcken, tenn, Birch & Villers, London, omkring 1780,
517
Bäcken, tenn, Birch & Villers, London, omkring 1780,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Markhed, Sven-Erik, olja, "Klippor Kråkelund" (Oskarshamn),
518
Markhed, Sven-Erik, olja, "Klippor Kråkelund" (Oskarshamn),
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Stolar, 1 par, ljus björk, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
519
Stolar, 1 par, ljus björk, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd dansk designer, taklampa, svartlackerad metall med mässingsmontage, 1970-tal,
520
Okänd dansk designer, taklampa, svartlackerad metall med mässingsmontage, 1970-tal,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Stolar, 1 par, ek, biedermeier, 1800-talets 1 hälft,
521
Stolar, 1 par, ek, biedermeier, 1800-talets 1 hälft,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Parti mobiltelefoner, Bang & Olufsen, Beocom,  2 st Ericsson T10S, 1 Ericsson T18S samt 1 okänd,
522
Parti mobiltelefoner, Bang & Olufsen, Beocom, 2 st Ericsson T10S, 1 Ericsson T18S samt 1 okänd,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer, 1920-30-tal, bordslampa, tenn,
523
Okänd designer, 1920-30-tal, bordslampa, tenn,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer, bordslampa, funkis,
524
Okänd designer, bordslampa, funkis,
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Parti figurer, indianer, elastolin, Tyskland, 1900-talets 1 hälft,
525
Parti figurer, indianer, elastolin, Tyskland, 1900-talets 1 hälft,
Final bid1,000 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Salongsbord med klaffar, mahogny med intarsia, empire, 1800-talets 1 hälft,
526
Salongsbord med klaffar, mahogny med intarsia, empire, 1800-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Läskstänger, 2 + 1, trä respektive metall,
527
Läskstänger, 2 + 1, trä respektive metall,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Högrock, svarvat trä, 1800-tal,
528
Högrock, svarvat trä, 1800-tal,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.