Loading...

Novemberauktion

Novemberauktion söndagen den 28/11 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 26/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Closed
Olson, Torsten, olja, Målning nr 4,
1
Olson, Torsten, olja, Målning nr 4,
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Lindberg, Stig för Gustavsberg, vas, stengods med vit Cararraglasyr, 'Veckla', tillverkad 1953-64,
2
Lindberg, Stig för Gustavsberg, vas, stengods med vit Cararraglasyr, 'Veckla', tillverkad 1953-64,
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Adlig sigillstamp, mässing och stål, 1700-talets 1 hälft,
3
Adlig sigillstamp, mässing och stål, 1700-talets 1 hälft,
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Herrsavonett, 14 karat rödguld, Mido, 1900-talets 1 hälft, total vikt 91,5 gram
4
Herrsavonett, 14 karat rödguld, Mido, 1900-talets 1 hälft, total vikt 91,5 gram
Final bid4,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Klockkedja, 18 karat rödguld, vikt 9,2 gram,
5
Klockkedja, 18 karat rödguld, vikt 9,2 gram,
Final bid3,000 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Closed
Saabye, August Wilhelm, skulptur, patinerad brons, Silenus på åsna,
6
Saabye, August Wilhelm, skulptur, patinerad brons, Silenus på åsna,
Final bid3,200 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Larson, Lisa, skulptur, brons, "Tänkaren",
7
Larson, Lisa, skulptur, brons, "Tänkaren",
Final bid11,000 SEK
Est7,500 - 8,000 SEK
Closed
Ortmans, Francois Auguste, olja, boskap och byggnader vid vattendrag,
8
Ortmans, Francois Auguste, olja, boskap och byggnader vid vattendrag,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Stekfat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), oktogonalt med avfasade hörn,
9
Stekfat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), oktogonalt med avfasade hörn,
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor, gustaviansk stil,
10
Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor, gustaviansk stil,
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Skålar 6 + 1, silver, Thailand Rama IX, 1900-talets mitt, vikt 1200 gram,
11
Skålar 6 + 1, silver, Thailand Rama IX, 1900-talets mitt, vikt 1200 gram,
Final bid4,200 SEK
Est3,600 - 3,800 SEK
Closed
Skål, silver, Thailand Rama IX, 1900-talets mitt, vikt 295 gram,
12
Skål, silver, Thailand Rama IX, 1900-talets mitt, vikt 295 gram,
Final bid800 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Bordsuppsats, silver, Thailand Rama IX, 1900-talets mitt, vikt 720 gram,
13
Bordsuppsats, silver, Thailand Rama IX, 1900-talets mitt, vikt 720 gram,
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Jirlow, Lennart, färglito, "Dansen", 1978,
14
Jirlow, Lennart, färglito, "Dansen", 1978,
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Lockask, porslin, Kina, möjligen Guangxu (1875.1908),
15
Lockask, porslin, Kina, möjligen Guangxu (1875.1908),
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Herlander, Lisette för Vävaregården, Eringsboda, matta, rölakan, "Lyckeby"
16
Herlander, Lisette för Vävaregården, Eringsboda, matta, rölakan, "Lyckeby"
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Wilczek, Kornel, olja, stadsvy (Santiago de Compostela?),
17
Wilczek, Kornel, olja, stadsvy (Santiago de Compostela?),
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Bagge, Eva, gouache, "Gamla oxlar, Sätuna",
18
Bagge, Eva, gouache, "Gamla oxlar, Sätuna",
Final bid900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Ljusstakar, 1 par, silver, slät modell,
19
Ljusstakar, 1 par, silver, slät modell,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer för Citymöbler Tibro, sideboard, mahogny,
20
Okänd designer för Citymöbler Tibro, sideboard, mahogny,
Final bid1,100 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Burr, Lee Reynolds, olja, kappsegling,
21
Burr, Lee Reynolds, olja, kappsegling,
Final bid1,900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, vas, glaserat stengods,
22
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, vas, glaserat stengods,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Kylberg, Erik, olja, skärgårdslandskap,
23
Kylberg, Erik, olja, skärgårdslandskap,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
3 delar silver, rokokostil, 1900-talets mitt, total vikt 450 gram,
24
3 delar silver, rokokostil, 1900-talets mitt, total vikt 450 gram,
Final bid1,700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Korg, silver, nyrokokostil, 1900-talets mitt, vikt 280 gram,
25
Korg, silver, nyrokokostil, 1900-talets mitt, vikt 280 gram,
Final bid1,100 SEK
Est800 - 900 SEK
Closed
Bägare, silver, senbarock, 1700-talets 1 hälft, slät, konisk på låg fotring, vikt 73 gram,
26
Bägare, silver, senbarock, 1700-talets 1 hälft, slät, konisk på låg fotring, vikt 73 gram,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, armstolar, 1 par, teak med svart läderklädsel,
27
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, armstolar, 1 par, teak med svart läderklädsel,
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, armstolar, 1 par, teak med svart läderklädsel,
28
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, armstolar, 1 par, teak med svart läderklädsel,
Final bid1,500 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, armstolar, 1 par, teak med svart läderklädsel,
29
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, armstolar, 1 par, teak med svart läderklädsel,
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Bang, Michael för Le Klint, golvlampa, svartlackerad metall och krom, Le Klint 321, design 1994,
30
Bang, Michael för Le Klint, golvlampa, svartlackerad metall och krom, Le Klint 321, design 1994,
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Salt- peppar och sockerkar, glas med silvermontage, 1900-talets 2 hälft,
31
Salt- peppar och sockerkar, glas med silvermontage, 1900-talets 2 hälft,
Final bid700 SEK
Est800 - 900 SEK
Closed
Sigillstamp, silver, 1800-talets 2 hälft,
32
Sigillstamp, silver, 1800-talets 2 hälft,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Sigillstamp, karneol (onyx?) och nysilver, sekelskiftet 1900,
33
Sigillstamp, karneol (onyx?) och nysilver, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Sigillstampar, 4 st, 18-1900-tal, mässing (och trä) samt bly,
34
Sigillstampar, 4 st, 18-1900-tal, mässing (och trä) samt bly,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Fat, 2 st, porslin, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft,
35
Fat, 2 st, porslin, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Antonyi, Imre, emalj på koppar, komposition
36
Antonyi, Imre, emalj på koppar, komposition
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Lauréus, Alexander, tillskriven, motiv ur Tobias historia,
37
Lauréus, Alexander, tillskriven, motiv ur Tobias historia,
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Detthow, Erik, olja, sittande akt,
38
Detthow, Erik, olja, sittande akt,
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Ring, platina med 8 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,25 carat, vikt 4,8 gram,
39
Ring, platina med 8 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,25 carat, vikt 4,8 gram,
Final bid1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Closed
Van de Velde, Adriaen, hans efterföljd, olja, vädurar i landskap,
40
Van de Velde, Adriaen, hans efterföljd, olja, vädurar i landskap,
Final bid1,100 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Tallrikar, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), djupa,
41
Tallrikar, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), djupa,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Äldre brefkortsalbum med vykort
42
Äldre brefkortsalbum med vykort
Final bid1,300 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Andersson, Gert Ingvar, egen verkstad Klockaregården, Bosjökloster, vas samt skulptur, harpälsglaserat stengods,
43
Andersson, Gert Ingvar, egen verkstad Klockaregården, Bosjökloster, vas samt skulptur, harpälsglaserat stengods,
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
3 delar porslin, Kina, Qing, 17-1800-tal,
44
3 delar porslin, Kina, Qing, 17-1800-tal,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Eitel, Jacques, olja, kustvy, Provence,
45
Eitel, Jacques, olja, kustvy, Provence,
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Dahlén, Uno för Aneta, golvlampa, lackerad metall, plast och krom,
46
Dahlén, Uno för Aneta, golvlampa, lackerad metall, plast och krom,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Persson, Ove, olja, "Ur sägnens värld",
47
Persson, Ove, olja, "Ur sägnens värld",
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer för Zsolnay, Pecs, vas, lysterglaserat flintgods, jugend, sekelskiftet 1900,
48
Okänd designer för Zsolnay, Pecs, vas, lysterglaserat flintgods, jugend, sekelskiftet 1900,
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.