Novemberauktion söndagen den 28/11 klockan 16.00.

Fredag 26/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/11 klockan 12.00 - 16.00

Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953,
Est300 - 400 SEK
Hedman, John, olja, "Siesta",
Hedman, John, olja, "Siesta",
Final bid800 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Vette, skuret och bemålat trä, 1900-talets början,
Est900 - 1,000 SEK
Halvbord 1 par, valnöt och bonat trä, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Säng, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture", Reprodux, England,
Final bid2,600 SEK
Est600 - 700 SEK
Serveringsbricka med löst underrede, så kallad Butler´s Tray,
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Hougaard, Henning, olja, räv i vinterlandskap,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Skedar, 2 st silver, 17-1800-tal, total vikt 100 gram,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Larson, Lisa för Gustafsberg, väggplakett, glaserat stengods, dekor av fåglar,
Est500 - 600 SEK
Wallin, Ellis, olja, stilleben med fasan och grönsaker,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, chamotterat stengods, "Zenit",
Est300 - 400 SEK
Eldh, Tore för Ceson, snapsglas, 1 par, silver, total vikt 85 gram,
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Fat, porslin, Kutani, Japan, antagligen Taishô,
Est300 - 400 SEK
Åselisus Lidbeck, Catharina för Lindshammar, vinglas, 6 st, "Måsen",
Est500 - 600 SEK
Merikallio, Mikko, egen glashytta, vinglas, 7 st, delvis blå glasmassa,
Est700 - 800 SEK
Johnzon, Sven, olja, gård i vinterlandskap,
Est200 - 300 SEK
Okänd designer för Aneta, skrivbordslampa, röd plast och krom,
Est300 - 400 SEK
Gryta med dubbla hänklar, mässing, 1800-talets 1 hälft,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Wallander, Alf för Rörstrand, vas, porslin,
Est400 - 500 SEK
Bergman, Karl, olja, skärgårdsmotiv från Blekinge,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets 2 hälft, skulptur, bronserad konstmassa på marmorsockel,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Kandelbrar till 7 ljus, 1 par, mässing,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Schaldemose, Eyvind, olja, "Ungdom i byn",
Est600 - 700 SEK
Durkslag, koppar och smide, 1800-tal,
Est400 - 500 SEK
Hou, Axel, olja, dimma över Julsö med Himmelbjergtornet till höger,
Est600 - 700 SEK
Syltkrus, saltglaserat stengods, Gustavsberg, 1895,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd konstnär, kolteckning med collage, "Vladimir Vladimirovitj Putin",
Est300 - 400 SEK
Barn/dockstol samt dockvagga, bemålat trä, 1800-tal,
Est400 - 500 SEK
Lundgren, Bertil för Rörstrand, vas samt skål, glaserat stengods,
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Vette, bemålat trä och papier maché (?), 1900-tal, kniphona,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Aladåbform, saltglaserat lergods, Höganäs, sekelskiftet 1900,
Est400 - 500 SEK
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd polsk konstnär, olja, blomsterstilleben,
Est900 - 1,000 SEK
Bjöklund, Poul, olja, Ung kvinde,
Final bid4,200 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, stilleben,
Est1,700 - 1,800 SEK
Okänd designer, 1900-tal, fruktkorg, smide och granit,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Sparbössor, 5 st, glaserat lergods, 18-1900-tal,
Final bid900 SEK
Est500 - 600 SEK
Sparbössor, 7 st, glaserat lergods, 18-1900-tal,
Final bid1,700 SEK
Est500 - 600 SEK
5 delar, glaserat lergods, 1800-tal,
Final bid2,000 SEK
Est500 - 600 SEK
Lås smide, 17-1800-tal,
Lås smide, 17-1800-tal,
Est600 - 700 SEK
Okänd konstnär, olja, lekande pojkar,
Est200 - 300 SEK
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK