EN
Loading...
Novemberauktion
Novemberauktion söndagen den 28/11 klockan 16.00.
Visning:
Fredag 26/11 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 27/11 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 28/11 klockan 12.00 - 16.00
Lowest lot number
577
Voltmätare samt ampèremätare, 1900-talets mitt,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
578
Strykjärn, brons med trähandtag, 1800-talets 1 hälft eller mitt, medföljer strykjärnsställ, järntråd,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
579
Hennix, Margareta för Gustavsberg, väggplatta, glaserat stengods,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
580
Okänd designer för ANF Nybro, golvlampa, guldfärgad aluminium,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
581
Tomtedräkt, byxor, jacka, strumpor, skärp samt luva, 1900-talets första hälft
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
582
Skrin, trä med metallbeslag, antagligen Japan, Meiji-Taishô, inredning med lådor,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
583
Urnor, ett par, cloissonnéarbeten, Kina, 1900-tal,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
584
Krus, saltglaserat stengods, Höganäs, 3 kannor, före 1890,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
585
Matservisdelar, cirka 55 delar, Lidköpings Porslinsfabrik,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
586
Stolar, 1 par, skuret och bonat trä, så kallade Dantestolar,
Final bid1,100 SEK
Est300 - 400 SEK
587
Koksspann, koppar med smideshandtag, 1900-talets 2 hälft
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
588
Norrman, Knut, olja, Visby ringmur,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
589
Normann, Lars, färglito, Sydamerikanska kvinnor,
Final bidNo bids
590
Karlsson, Uno Hubert, olja, interiör,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
591
Ignatius, Lea, färgakvatint, "Fjärran skogar",
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
592
Skulptur, violettglaserat stengods, sittande Buddha,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
593
Rökelsekar, glaserat flintgods med bronsmontage, orientaliskt arbete, 1900-tal,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
594
Samovar, koppar, antagligen Danmark, 1800-talets 2 hälft,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
595
Hein, Piet, avstressningskula, nysilver, "Superæg"
Final bid3,600 SEK
Est200 - 300 SEK
596
Mask, skuret och bemålat trä, Hanuman,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
597
Mask, skuret trä och djurhud, möjligen Dan,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
598
Wallander, Alf för Rörstrand, tillskriven, vas, glaserat stengods,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
599
Avlastningsbord, vitlackerat trä, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
600
Matservis, 31 delar,porslin, Villeroy & Boch, "Basket",
Final bidNo bids
Est2,800 - 3,000 SEK
601
Fickursfodral, skuret och bonad trä, 1800-talets 2 hälft, i form av golvur,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
602
Okänd designer för Strömbergshyttan, skål, glas,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
603
Sovelfat, glaserat lergods, 17-1800-tal,
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
604
Smörstämpel, skuret trä, allmogearbete, 1800-tal,
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
605
5 delar allmogeföremål, 1800-tal,
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
606
Liljefors, Charlotta, olja, "Ormvråk",
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
607
Arninge, Gudrun, olja, "Från Luxenbourgträdgården (!) Paris",
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
608
Dockhuvud, bisquitporslin, Armand Marseille 3200 8/0 II,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
609
Larsen, Christian Björn, olja, efter badet,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
610
Brandt, Carl, pastell, marin,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
611
Kullberg, Isak Fredrik, olja, blåmesar,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
612
Bröndum Sörensen, Peder, olja, "Huse ved Vesterhavet",
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
613
Parti kaffeskedar mm, silver, total vikt 120 gram,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
614
Ulrichsen, Theodor, olja, utsikt över Roskilde från Sankt Jørgensbjerg,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
615
Nordenborg, Bengt, färglito, blomsterklot,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
616
Okänd konstnär, olja, utsikt över Neapel från Posillipo med Vesuvius i fonden,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
617
Örtenholm, Götrik, olja, "Kvinna vid fönster",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
618
Kaffekopp med underfat, delvis förgyllt porslin, Royal Copenhagen, 1800-talets mitt,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
619
Okänd designer för Ti Sento, Milano, ring, sterlingsilver med facettslipad månsten (?),
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
620
Olson, Axel, färgetsning, "Dörr mot ljuset",
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
621
Kastberg, Stig, olja, "Ballerina",
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
622
Andersson, Allan, olja, gluttsnäppa,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
623
Okänd designer för Göteborgs porslinsfabrik, skinkfat, glaserat flintgods,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
624
Vaser, 1 par, glaserat lergods, Kina, troligen Han (206 f.Kr.–220 e Kr),
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.