Loading...

Novemberauktion

Novemberauktion söndagen den 28/11 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 26/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Closed
Voltmätare samt ampèremätare, 1900-talets mitt,
577
Voltmätare samt ampèremätare, 1900-talets mitt,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Strykjärn, brons med trähandtag, 1800-talets 1 hälft eller mitt, medföljer strykjärnsställ, järntråd,
578
Strykjärn, brons med trähandtag, 1800-talets 1 hälft eller mitt, medföljer strykjärnsställ, järntråd,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Hennix, Margareta för Gustavsberg, väggplatta, glaserat stengods,
579
Hennix, Margareta för Gustavsberg, väggplatta, glaserat stengods,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer för ANF Nybro, golvlampa, guldfärgad aluminium,
580
Okänd designer för ANF Nybro, golvlampa, guldfärgad aluminium,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Tomtedräkt, byxor, jacka, strumpor, skärp samt luva, 1900-talets första hälft
581
Tomtedräkt, byxor, jacka, strumpor, skärp samt luva, 1900-talets första hälft
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Skrin, trä med metallbeslag, antagligen Japan, Meiji-Taishô, inredning med lådor,
582
Skrin, trä med metallbeslag, antagligen Japan, Meiji-Taishô, inredning med lådor,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Urnor, ett par, cloissonnéarbeten, Kina, 1900-tal,
583
Urnor, ett par, cloissonnéarbeten, Kina, 1900-tal,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Krus, saltglaserat stengods, Höganäs, 3 kannor, före 1890,
584
Krus, saltglaserat stengods, Höganäs, 3 kannor, före 1890,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Matservisdelar, cirka 55 delar, Lidköpings Porslinsfabrik,
585
Matservisdelar, cirka 55 delar, Lidköpings Porslinsfabrik,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Stolar, 1 par, skuret och bonat trä, så kallade Dantestolar,
586
Stolar, 1 par, skuret och bonat trä, så kallade Dantestolar,
Final bid1,100 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Koksspann, koppar med smideshandtag, 1900-talets 2 hälft
587
Koksspann, koppar med smideshandtag, 1900-talets 2 hälft
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Norrman, Knut, olja, Visby ringmur,
588
Norrman, Knut, olja, Visby ringmur,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Normann, Lars, färglito, Sydamerikanska kvinnor,
589
Normann, Lars, färglito, Sydamerikanska kvinnor,
Final bidNo bids
Closed
Karlsson, Uno Hubert, olja, interiör,
590
Karlsson, Uno Hubert, olja, interiör,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Ignatius, Lea, färgakvatint, "Fjärran skogar",
591
Ignatius, Lea, färgakvatint, "Fjärran skogar",
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Skulptur, violettglaserat stengods, sittande Buddha,
592
Skulptur, violettglaserat stengods, sittande Buddha,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Rökelsekar, glaserat flintgods med bronsmontage, orientaliskt arbete, 1900-tal,
593
Rökelsekar, glaserat flintgods med bronsmontage, orientaliskt arbete, 1900-tal,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Samovar, koppar, antagligen Danmark, 1800-talets 2 hälft,
594
Samovar, koppar, antagligen Danmark, 1800-talets 2 hälft,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Hein, Piet, avstressningskula, nysilver, "Superæg"
595
Hein, Piet, avstressningskula, nysilver, "Superæg"
Final bid3,600 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Mask, skuret och bemålat trä, Hanuman,
596
Mask, skuret och bemålat trä, Hanuman,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Mask, skuret trä och djurhud, möjligen Dan,
597
Mask, skuret trä och djurhud, möjligen Dan,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Wallander, Alf för Rörstrand, tillskriven, vas, glaserat stengods,
598
Wallander, Alf för Rörstrand, tillskriven, vas, glaserat stengods,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Avlastningsbord, vitlackerat trä, sekelskiftet 1900,
599
Avlastningsbord, vitlackerat trä, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Matservis, 31 delar,porslin, Villeroy & Boch, "Basket",
600
Matservis, 31 delar,porslin, Villeroy & Boch, "Basket",
Final bidNo bids
Est2,800 - 3,000 SEK
Closed
Fickursfodral, skuret och bonad trä, 1800-talets 2 hälft, i form av golvur,
601
Fickursfodral, skuret och bonad trä, 1800-talets 2 hälft, i form av golvur,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för Strömbergshyttan, skål, glas,
602
Okänd designer för Strömbergshyttan, skål, glas,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Sovelfat, glaserat lergods, 17-1800-tal,
603
Sovelfat, glaserat lergods, 17-1800-tal,
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Smörstämpel, skuret trä, allmogearbete, 1800-tal,
604
Smörstämpel, skuret trä, allmogearbete, 1800-tal,
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
5 delar allmogeföremål, 1800-tal,
605
5 delar allmogeföremål, 1800-tal,
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Liljefors, Charlotta, olja, "Ormvråk",
606
Liljefors, Charlotta, olja, "Ormvråk",
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Arninge, Gudrun, olja, "Från Luxenbourgträdgården (!) Paris",
607
Arninge, Gudrun, olja, "Från Luxenbourgträdgården (!) Paris",
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Dockhuvud, bisquitporslin, Armand Marseille 3200 8/0 II,
608
Dockhuvud, bisquitporslin, Armand Marseille 3200 8/0 II,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Larsen, Christian Björn, olja, efter badet,
609
Larsen, Christian Björn, olja, efter badet,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Brandt, Carl, pastell, marin,
610
Brandt, Carl, pastell, marin,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Kullberg, Isak Fredrik, olja, blåmesar,
611
Kullberg, Isak Fredrik, olja, blåmesar,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Bröndum Sörensen, Peder, olja, "Huse ved Vesterhavet",
612
Bröndum Sörensen, Peder, olja, "Huse ved Vesterhavet",
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Parti kaffeskedar mm, silver, total vikt 120 gram,
613
Parti kaffeskedar mm, silver, total vikt 120 gram,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Ulrichsen, Theodor, olja, utsikt över Roskilde från Sankt Jørgensbjerg,
614
Ulrichsen, Theodor, olja, utsikt över Roskilde från Sankt Jørgensbjerg,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Nordenborg, Bengt, färglito, blomsterklot,
615
Nordenborg, Bengt, färglito, blomsterklot,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, utsikt över Neapel från Posillipo med Vesuvius i fonden,
616
Okänd konstnär, olja, utsikt över Neapel från Posillipo med Vesuvius i fonden,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Örtenholm, Götrik, olja, "Kvinna vid fönster",
617
Örtenholm, Götrik, olja, "Kvinna vid fönster",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Kaffekopp med underfat, delvis förgyllt porslin, Royal Copenhagen, 1800-talets mitt,
618
Kaffekopp med underfat, delvis förgyllt porslin, Royal Copenhagen, 1800-talets mitt,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer för Ti Sento, Milano, ring, sterlingsilver med facettslipad månsten (?),
619
Okänd designer för Ti Sento, Milano, ring, sterlingsilver med facettslipad månsten (?),
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Olson, Axel, färgetsning, "Dörr mot ljuset",
620
Olson, Axel, färgetsning, "Dörr mot ljuset",
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Kastberg, Stig, olja, "Ballerina",
621
Kastberg, Stig, olja, "Ballerina",
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Andersson, Allan, olja, gluttsnäppa,
622
Andersson, Allan, olja, gluttsnäppa,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer för Göteborgs porslinsfabrik, skinkfat, glaserat flintgods,
623
Okänd designer för Göteborgs porslinsfabrik, skinkfat, glaserat flintgods,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Vaser, 1 par, glaserat lergods, Kina, troligen Han (206 f.Kr.–220 e Kr),
624
Vaser, 1 par, glaserat lergods, Kina, troligen Han (206 f.Kr.–220 e Kr),
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.