Loading...

Majauktion


Majauktion
Closed
Handtag, brons och smide, empire, 1800-talets 1 hälft,
97
Handtag, brons och smide, empire, 1800-talets 1 hälft,
Final bid2,800 SEK
Est1,200 - 1,400 SEK
Closed
Gångjärn, smide, barock, 1600-tal,
98
Gångjärn, smide, barock, 1600-tal,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Hänglås, smide, barock, 1600-tal,
99
Hänglås, smide, barock, 1600-tal,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Gryta på tre ben, brons med smideshandtag, antagligen Flandern, 15-1600-tal,
100
Gryta på tre ben, brons med smideshandtag, antagligen Flandern, 15-1600-tal,
Final bidNo bids
Est1,400 - 1,600 SEK
Closed
Hyvärinen, Matti, egen verkstad, Åbo, halssmycke, sterlingsilver och planslipad spektrolit,
101
Hyvärinen, Matti, egen verkstad, Åbo, halssmycke, sterlingsilver och planslipad spektrolit,
Final bid900 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Brosch, delvis förgyllt silver med turkoser och pärlor, Österrike, 1900-talets början,
102
Brosch, delvis förgyllt silver med turkoser och pärlor, Österrike, 1900-talets början,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Cigarettetui, 950/1000 silver, Japan, 1900-talets mitt, niellerad och bronserad dekor av Mount Fuji och tempelbyggnad,
103
Cigarettetui, 950/1000 silver, Japan, 1900-talets mitt, niellerad och bronserad dekor av Mount Fuji och tempelbyggnad,
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Nipperfat, 1 par + 2 st, silver, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
104
Nipperfat, 1 par + 2 st, silver, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Damarmbandsur, 14 karat rödguld, Roamer,
105
Damarmbandsur, 14 karat rödguld, Roamer,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Guldmynt, 1000 kronor, Carl XVI Gustaf 1992, 5,8 gram 900/1000 guld
106
Guldmynt, 1000 kronor, Carl XVI Gustaf 1992, 5,8 gram 900/1000 guld
Final bid2,200 SEK
Est2,000 - 2,200 SEK
Closed
Guldmynt, 4 Dukater, Jugoslavien 1931, guldvikt 13,96 gram, 986/1000 guld
107
Guldmynt, 4 Dukater, Jugoslavien 1931, guldvikt 13,96 gram, 986/1000 guld
Final bid6,500 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Closed
Damarmbandsur med länk, 18 karat vitguld och diamanter, vikt 41,3 gram
108
Damarmbandsur med länk, 18 karat vitguld och diamanter, vikt 41,3 gram
Final bid10,000 SEK
Est10,000 - 12,000 SEK
Closed
Klockkedja, 14 karat vitguld, vikt 10,3 gram
109
Klockkedja, 14 karat vitguld, vikt 10,3 gram
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Herrfickur, 14 karat vitguld, Waltham Colinial modell B, total vikt 50,6 gram,
110
Herrfickur, 14 karat vitguld, Waltham Colinial modell B, total vikt 50,6 gram,
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Herrfickur, 18 karat rödguld, sekelskiftet 1900, total vikt 87,8 gram,
111
Herrfickur, 18 karat rödguld, sekelskiftet 1900, total vikt 87,8 gram,
Final bid4,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Herrsavonett, 18 karat rödguld, Schweiz, sekelskiftet 1900, vikt 71,8 gram,
112
Herrsavonett, 18 karat rödguld, Schweiz, sekelskiftet 1900, vikt 71,8 gram,
Final bid5,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Herrfickur, 14 karat rödguld, 1900-talets början, total vikt 71,2 gram
113
Herrfickur, 14 karat rödguld, 1900-talets början, total vikt 71,2 gram
Final bid2,600 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Damfickur, 18 karat rödguld, 1800-tal, total vikt 36,7 gram,
114
Damfickur, 18 karat rödguld, 1800-tal, total vikt 36,7 gram,
Final bid2,000 SEK
Est1,200 - 1,400 SEK
Closed
Damfickur, 18 karat rödguld, Longines, total vikt 35,6 gram,
115
Damfickur, 18 karat rödguld, Longines, total vikt 35,6 gram,
Final bid2,000 SEK
Est1,200 - 1,400 SEK
Closed
Damfickur, 18 karat rödguld, Bonna à Genève, 1800-talets 2 hälft, total vikt 25,5 gram,
116
Damfickur, 18 karat rödguld, Bonna à Genève, 1800-talets 2 hälft, total vikt 25,5 gram,
Final bid1,200 SEK
Est1,200 - 1,400 SEK
Closed
Halvalliansring, 18 karat vitguld med 19 åttkantslipade diamanter om totalt cirka 0,5 carat, vikt 3,2 gram
117
Halvalliansring, 18 karat vitguld med 19 åttkantslipade diamanter om totalt cirka 0,5 carat, vikt 3,2 gram
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Ring, 18 karat vitguld med 2 + 1 briljantslipad diamant om totalt cirka 0,5 carat, vikt 3,1 gram
118
Ring, 18 karat vitguld med 2 + 1 briljantslipad diamant om totalt cirka 0,5 carat, vikt 3,1 gram
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Ring, 18 karat rödguld med cabochonslipad rubin, 1800-tal, vikt 4,5 gram,
119
Ring, 18 karat rödguld med cabochonslipad rubin, 1800-tal, vikt 4,5 gram,
Final bid1,900 SEK
Est1,200 - 1,400 SEK
Closed
Ring, 18 karat rödguld, vikt 7,8 gram,
120
Ring, 18 karat rödguld, vikt 7,8 gram,
Final bid2,400 SEK
Est2,000 - 2,200 SEK
Closed
Ring, 18 karat vitguld med gröna stenar, vikt 2,9 gram,
121
Ring, 18 karat vitguld med gröna stenar, vikt 2,9 gram,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Ring, 18 karat rödguld med 6 briljantslipade diamanter o totalt cirka 0,2 carat, vikt 4,9 gram
122
Ring, 18 karat rödguld med 6 briljantslipade diamanter o totalt cirka 0,2 carat, vikt 4,9 gram
Final bid1,400 SEK
Est1,600 - 1,800 SEK
Closed
Armband, 18 karat röd- och vitguld, vikt 6 gram,
123
Armband, 18 karat röd- och vitguld, vikt 6 gram,
Final bid1,500 SEK
Est1,600 - 1,800 SEK
Closed
Armbandsur, 18 kara rödguld, Juvenia,
124
Armbandsur, 18 kara rödguld, Juvenia,
Final bid1,900 SEK
Est1,600 - 1,800 SEK
Closed
Damarmbandsur, guld på stål med länk i 18 karat rödguld, Lasalle, total vikt 23,4 gram,
125
Damarmbandsur, guld på stål med länk i 18 karat rödguld, Lasalle, total vikt 23,4 gram,
Final bid3,600 SEK
Est1,600 - 1,800 SEK
Closed
Herrfickur, 14 karat rödguld och förgyllt silver, total vikt 47,6 gram,
126
Herrfickur, 14 karat rödguld och förgyllt silver, total vikt 47,6 gram,
Final bid1,700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Hallberg, Ulla, egen verkstad, Smyckeboden Halmstad, örhängen, 1 par, 18 karat rödguld med pärlor och totalt 8 diamanter, vikt 5,6 gram
127
Hallberg, Ulla, egen verkstad, Smyckeboden Halmstad, örhängen, 1 par, 18 karat rödguld med pärlor och totalt 8 diamanter, vikt 5,6 gram
Final bid1,500 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Ring, 18 eller 20 karat rödguld, vikt 4,3 gram,
128
Ring, 18 eller 20 karat rödguld, vikt 4,3 gram,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Armband, 18 karat rödguld, berlocker i 18 och 14 karat rödguld, delvis med emalj, total vikt 12,5 gram,
129
Armband, 18 karat rödguld, berlocker i 18 och 14 karat rödguld, delvis med emalj, total vikt 12,5 gram,
Final bid3,000 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Closed
Sjölund, Sivert för Aros Ädelsmide, ring, 18 karat rödguld med cabochonslipad månsten, vikt 5,3 gram,
130
Sjölund, Sivert för Aros Ädelsmide, ring, 18 karat rödguld med cabochonslipad månsten, vikt 5,3 gram,
Final bidNo bids
Est1,600 - 1,700 SEK
Closed
Armband, 18 karat rödguld, vikt 6,8 gram,
131
Armband, 18 karat rödguld, vikt 6,8 gram,
Final bid1,700 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
Closed
Armband, 18 karat röd- och vitguld, vikt 10,3 gram,
132
Armband, 18 karat röd- och vitguld, vikt 10,3 gram,
Final bid2,800 SEK
Est2,600 - 2,800 SEK
Closed
Slipsnål, 10 (!) karat rödguld med pärla, vikt 3,1 gram,
133
Slipsnål, 10 (!) karat rödguld med pärla, vikt 3,1 gram,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Parti örhängen mm, 18 karat rödguld, total vikt 13,7 gram
134
Parti örhängen mm, 18 karat rödguld, total vikt 13,7 gram
Final bid3,400 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Closed
Damarmbandsur, sterlingsilver, Trois Jardin,
135
Damarmbandsur, sterlingsilver, Trois Jardin,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Parti smycken och bijouterier,
136
Parti smycken och bijouterier,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Kopparmynt, 1 Daler Silvermynt, så kallat nödmynt, Phoebus,
137
Kopparmynt, 1 Daler Silvermynt, så kallat nödmynt, Phoebus,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Brosch, 18 karat rödguld, vikt 5,4 gram
138
Brosch, 18 karat rödguld, vikt 5,4 gram
Final bid1,400 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Ring, 18 karat rödguld med kaméskuren snäcka, vikt 3,5 gram,
139
Ring, 18 karat rödguld med kaméskuren snäcka, vikt 3,5 gram,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Ring, 18 karat rödguld med facettslipad rubin, vikt 1,2 gram,
140
Ring, 18 karat rödguld med facettslipad rubin, vikt 1,2 gram,
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Herrfickur, 14 karat rödguld, 1800-talets 2 hälft, total vikt 71,4 gram
141
Herrfickur, 14 karat rödguld, 1800-talets 2 hälft, total vikt 71,4 gram
Final bid2,800 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Herrfickur, 14 k rödguld, Viking, 1900-talets 1 hälft, total vikt 86,6 gr
142
Herrfickur, 14 k rödguld, Viking, 1900-talets 1 hälft, total vikt 86,6 gr
Final bid4,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Fickur, silver, Omega,
143
Fickur, silver, Omega,
Final bid500 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Tobaksburk, svarvad, massiv masurbjörk, empire, 1800-talets början,
144
Tobaksburk, svarvad, massiv masurbjörk, empire, 1800-talets början,
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.