Okänd designer för Färe-Marcolin, Ronneby, skulptur, glas, val,
Est300 - 400 SEK
Okänd designer, Murano, 1950-60-tal, skulptur, glas, fisk,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
van der Aveelen, Jan efter Dahlberg, Erik Jönsson, kopparstick, 'Insignie Ducatus Hallandiae',
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Olson, Erik, färglito, "Monsieur et Madame",
Final bid700 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, svart glasmassa,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skålfat, chamotterat stengods, "Harlekin",
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Werkmäster, Jerk för Nittsjö, vas, glaserat lergods,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Vaser, 5 st, glaserat lergods, Nittsjö,
Est400 - 500 SEK
Häften, 2 st, IKEA-katalog 1966 samt STIL 1969,
Est200 - 300 SEK
Skräddarsax, stål, Fritz Bracht/DOVO Stahlwaren, Solingen, 1930-tal, l 35 cm,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Skiftnyckel, stål, Bahco No 3, modell V.d.,
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Kaffeskedar, 11 st, silver Sachsisk modell,
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Still-McKinney, Nanny för Rihimäen Lasi OY, lykta, glas, "Apollo 1960", design 1970,
Final bid1,000 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid1,000 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid1,000 SEK
Est700 - 800 SEK
Est700 - 800 SEK
Brännvinskaraff, klarglas, så kallt "Fyllesvin",
Est1,000 - 1,200 SEK
Franck, Kaj för Iittala, mobiler/skulpturer, 3 st, "Ateenan Aamu" (Morgon i Aten),
Final bid1,600 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Franck, Kaj för Iittala, mobiler/skulpturer, 3 st, "Ateenan Aamu" (Morgon i Aten), design 1964,
Final bid1,600 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Still-McKinney, Nanny för Rihimäen Lasi OY, skål, uranglas, "Taalari",
Est700 - 800 SEK
Franck, Kaj för Nuutajärvi/Notsjö, vas, glas, "Usva", modellnummer KF106,
Est1,400 - 1,500 SEK
Est600 - 700 SEK
Skeppsbarometer respektive skeppsur Ship´s Bell, mässing, Schatz,
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Hängsmycke med kedja, förgyllt sterlingsilver och vit emalj, Margerit, Flora Danica Jewellery of Copenhagen,
Final bid700 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Nylund, Anita för JIE, Gantofta, kaffeburk, flintgods med teaklock, Kaffe Kvarnen,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Nylund, Anita för JIE, socker- samt pepparströare, glaserat flintgods, 'Familjen Pepparsson',
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, äggkoppar, 6 st, palisander,
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Reis, Leo, färgserigrafi, komposition,
Final bid800 SEK
Est500 - 600 SEK
Ljusstake, mässing, barock, 1700-talets 1 hälft,
Final bid900 SEK
Est600 - 800 SEK
Vas/kanna, fajans, antagligen Frankrike, 17-1800-tal, balusterformad med dubbla hänklar,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Brevpress, svart glasmassa, 1800-talets 2 hälft,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Skråkanna, tenn, Tyskland, 1800-tal, koniskt på tre claw-on-ball-fötter, vapensköld för bryggarskrå,
Final bid1,400 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Paraply/käppställ, porslin, Japan, 1900-talets 1 hälft,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Gryta med hänkel, mässing och smide, 16-1700-tal,
Final bid600 SEK
Est600 - 800 SEK
Snaps/punschtunna, glas på mässingsställ, 1800-talets 2 hälft,
Final bid1,300 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Quistgaard, Jens Harald för Dansk Design, ljusstakar, 1 par, mässing,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Okkolin, Aimo för Rihimäen Laasi OY, vas, glas, "Nimipäivä" (Namnsdag),
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Wärff, Göran för Kosta, skål, glas,
Est500 - 600 SEK
Armband, förgyllt sterlingsilver och emalj med sidenband, Georg Jensen "Daisy",
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Lindström, Bengt, färgserigrafi, figurkomposition,
Est300 - 400 SEK
Ring, 18 karat vitguld med 7 briljantslipade diamanter om totalt 0,35 carat enligt gravyr, vikt 3,2 gram
Final bid2,400 SEK
Est2,600 - 2,800 SEK
Okänd designer, 1960-tal, matbord med 2 fanerade iläggsskivor, teak,
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Soffbord, vitlackerat på kromat underrede, ellipsformat,
Est400 - 500 SEK