Loading...

Majauktion


Majauktion
Closed
Golvur, valnöt med intarsia, England, George II, 1700-talets mitt, chippendalekrön,
385
Golvur, valnöt med intarsia, England, George II, 1700-talets mitt, chippendalekrön,
Final bidNo bids
Est3,600 - 4,000 SEK
Closed
Bord, valnöt, Spanien eller Italien, barock, 1600-tal,
386
Bord, valnöt, Spanien eller Italien, barock, 1600-tal,
Final bid5,000 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Closed
Boj/farledsmarkering, grönmålat trä och glas,
387
Boj/farledsmarkering, grönmålat trä och glas,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Kolonnskåp, mahogny, 1900-talets början, plakettmärkt "M/S KIRSTI",
388
Kolonnskåp, mahogny, 1900-talets början, plakettmärkt "M/S KIRSTI",
Final bid1,100 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Diorama, skuret och bemålat trä, 1900-talets början, segelbåt till havs,
389
Diorama, skuret och bemålat trä, 1900-talets början, segelbåt till havs,
Final bid1,200 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Lejdare, 1 par, mässing,
390
Lejdare, 1 par, mässing,
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Howda (elefantstol), skuret och, bemålat trä, Indien, 1900-tal,
391
Howda (elefantstol), skuret och, bemålat trä, Indien, 1900-tal,
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Taklampa, mässing med prismor, gustaviansk stil, 1900-talets början,
392
Taklampa, mässing med prismor, gustaviansk stil, 1900-talets början,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Obligation, Banque de l'Indo-Chine, The Chinese Governmet five per cent reorganisation gold loan of 1913, kuponger medföljer,
393
Obligation, Banque de l'Indo-Chine, The Chinese Governmet five per cent reorganisation gold loan of 1913, kuponger medföljer,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Ram, förgyllt trä och stuck, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, dekor av blommor mm samt av Herkules i lejonskinn,
394
Ram, förgyllt trä och stuck, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, dekor av blommor mm samt av Herkules i lejonskinn,
Final bid1,400 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Ram, förgyllt trä och stuck, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, dekor av blommor mm samt av Herkules i lejonskinn,
395
Ram, förgyllt trä och stuck, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, dekor av blommor mm samt av Herkules i lejonskinn,
Final bid1,300 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Skrin, trä, allmogearbete, 1800-tal, dekor av karvsnitt,
396
Skrin, trä, allmogearbete, 1800-tal, dekor av karvsnitt,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Puderstolar, 1 par, skuren och bonad ek, nyrenässans, 1800-talets slut,
397
Puderstolar, 1 par, skuren och bonad ek, nyrenässans, 1800-talets slut,
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Salongsstolar, 1 par, svartlackerat trä, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
398
Salongsstolar, 1 par, svartlackerat trä, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Pistol, slag- från flintlås, Sverige, 1700-talets mitt, kolv i björk med munbleck av ben och mässingsbeslag, rikt skulpterad kolvkappa,
399
Pistol, slag- från flintlås, Sverige, 1700-talets mitt, kolv i björk med munbleck av ben och mässingsbeslag, rikt skulpterad kolvkappa,
Final bid2,200 SEK
Est2,600 - 2,800 SEK
Closed
Péczely, Antal Anton, olja, interiör med lekande barn,
400
Péczely, Antal Anton, olja, interiör med lekande barn,
Final bidNo bids
Est6,000 - 7,000 SEK
Closed
Babordslanterna, koppar med röd glaskupa, sekelskiftet 1900,
401
Babordslanterna, koppar med röd glaskupa, sekelskiftet 1900,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Babordslanterna, mässing med röd glaskupa, 1900-talets början,
402
Babordslanterna, mässing med röd glaskupa, 1900-talets början,
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Bok, Bengel, Johann Albrecht, Novum Testamentum Graecum,
403
Bok, Bengel, Johann Albrecht, Novum Testamentum Graecum,
Final bid1,500 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Bok, Lancelotti, Giovanni Paolo, Corpus Juris Canonici,
404
Bok, Lancelotti, Giovanni Paolo, Corpus Juris Canonici,
Final bid1,300 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Luktdosa, 18 k rödguld, 1800-talets 1 hälft, slät, urboettformad, invändigt med genombrutet galler med dekor av stjärna, innehåller originalsvamp,
405
Luktdosa, 18 k rödguld, 1800-talets 1 hälft, slät, urboettformad, invändigt med genombrutet galler med dekor av stjärna, innehåller originalsvamp,
Final bidNo bids
Est3,800 - 4,000 SEK
Closed
Ring, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om 0,18 carat enligt gravyr, vikt 1,9 gram,
406
Ring, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om 0,18 carat enligt gravyr, vikt 1,9 gram,
Final bid700 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Kaffeservis, cirka 25 delar, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst,
407
Kaffeservis, cirka 25 delar, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst,
Final bid1,500 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Toilettedosor 2 par samt nipperfat, silver, empire, 1800-talets 1 hälft, slät modell,
408
Toilettedosor 2 par samt nipperfat, silver, empire, 1800-talets 1 hälft, slät modell,
Final bid1,500 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Brown, H, kopparstick, handkolorerat, "Capitol of The United States, Washington",
409
Brown, H, kopparstick, handkolorerat, "Capitol of The United States, Washington",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Brown, H, kopparstick, handkolorerat, "The Presidents House, Washington",
410
Brown, H, kopparstick, handkolorerat, "The Presidents House, Washington",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Sockerskrin, silver, högklassigt arbete i senbarock, ovalt med vridna knäckar på fyra volutfötter,
411
Sockerskrin, silver, högklassigt arbete i senbarock, ovalt med vridna knäckar på fyra volutfötter,
Final bidNo bids
Est16,000 - 18,000 SEK
Closed
Ring, 18 k rödguld, gustaviansk, dekor av tvinnade guldtrådar,
412
Ring, 18 k rödguld, gustaviansk, dekor av tvinnade guldtrådar,
Final bid1,100 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Okänd konstnär, möjligen Ryssland, sekelskiftet 1900, skulptur, nysilver på kvartsblock, liggande räv,
413
Okänd konstnär, möjligen Ryssland, sekelskiftet 1900, skulptur, nysilver på kvartsblock, liggande räv,
Final bid500 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Toilettespegel med låda, valnöt, högklassigt Stockholmsarbete i rokoko, signerat NS under krona för Nils Sundström, spegelmakare i Stockholm 1754-1781,
414
Toilettespegel med låda, valnöt, högklassigt Stockholmsarbete i rokoko, signerat NS under krona för Nils Sundström, spegelmakare i Stockholm 1754-1781,
Final bidNo bids
Est2,600 - 2,800 SEK
Closed
Ring, 18 karat vitguld med 2 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,34 carat och 6 åttkantslipade- om totalt cirka 0,06 carat, totalt 0,40 carat enligt gravyr,
415
Ring, 18 karat vitguld med 2 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,34 carat och 6 åttkantslipade- om totalt cirka 0,06 carat, totalt 0,40 carat enligt gravyr,
Final bid1,900 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Hörnskåp, bonad och skuren ek, renässansstil, 1800-talets 2 hälft, tudelat med kannelerade kolonetter,
416
Hörnskåp, bonad och skuren ek, renässansstil, 1800-talets 2 hälft, tudelat med kannelerade kolonetter,
Final bidNo bids
Est4,600 - 5,000 SEK
Closed
Fartygsratt, ek och mässing, 1900-talets början,
417
Fartygsratt, ek och mässing, 1900-talets början,
Final bid900 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Fartygsratt, ek och mässing, 1900-talets början,
418
Fartygsratt, ek och mässing, 1900-talets början,
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Fartygsventil, järn, 1900-talets början,
419
Fartygsventil, järn, 1900-talets början,
Final bid1,100 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd spansk (?) konstnär, olja, kajscen, a tergo betecknad North Sea,
420
Okänd spansk (?) konstnär, olja, kajscen, a tergo betecknad North Sea,
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
Trofé, monterat kranium av vattenbuffel ( (Bubalus bubalis),
421
Trofé, monterat kranium av vattenbuffel ( (Bubalus bubalis),
Final bid1,200 SEK
Est1,400 - 1,600 SEK
Closed
Hallberg, Jan för Edsbyverken, stol, teakfanér, "Tallåsen"
422
Hallberg, Jan för Edsbyverken, stol, teakfanér, "Tallåsen"
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Ekman, Birger, tuschteckning, drömscen,
423
Ekman, Birger, tuschteckning, drömscen,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Ekman, Birger, tuschteckning, Konstakademien,
424
Ekman, Birger, tuschteckning, Konstakademien,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Palmqvist, Sven för Orrefors, skål, glas,
425
Palmqvist, Sven för Orrefors, skål, glas,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Parti theskedar, silver, total vikt 145 gram
426
Parti theskedar, silver, total vikt 145 gram
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Armbandsur, 3 st, stål, Longines respektive Longines Ultra Chron Automatic och Certina Bristol 190,
427
Armbandsur, 3 st, stål, Longines respektive Longines Ultra Chron Automatic och Certina Bristol 190,
Final bid1,200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, 1960-tal, armstol. teak,
428
Okänd designer, 1960-tal, armstol. teak,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Cyrén, Gunnar för Orrefors, skål, gultonad glasmassa,
429
Cyrén, Gunnar för Orrefors, skål, gultonad glasmassa,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Sarpaneva, Timo för Opa Oy Mikkeli, Finland, plunta, rostfritt stål,
430
Sarpaneva, Timo för Opa Oy Mikkeli, Finland, plunta, rostfritt stål,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Uppläggningsfat, 3 st, anodiserad aluminium, Design Olden Norge,
431
Uppläggningsfat, 3 st, anodiserad aluminium, Design Olden Norge,
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Wåhlström, Ann för Kosta Boda, objekt, 6 st, sandgjutet glas, sjöstjärnor,
432
Wåhlström, Ann för Kosta Boda, objekt, 6 st, sandgjutet glas, sjöstjärnor,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.