Jultallrik, porslin, Royal Copenhagen 1909,
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Vinkanna/väggfontän, mässing, empirestil, sekelskiftet 1900,
Final bid600 SEK
Est600 - 800 SEK
Kedelv, Poul för Flygsfors, skålfat/skulptur, glas, Coquille "Rocka",
Final bid450 SEK
Est600 - 700 SEK
Bok; Trigonometri, Wolff, Christiaan, Nodige Tafelen Tot de Trigonometria...Amsterdam 1765,
Final bid1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Salutkanonrör, brons, 1700-tal,
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Eldhake/grytkrok, smide, 17-1800-tal,
Est600 - 700 SEK
Olsen, Einar, olja, segelskuta på slip,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Runge, Hannes, olja, porträtt av flicka med flätor,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid900 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd balinesisk konstnär, olja, festivalscen,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Vindflöjel, mönjemålat smide, 1800-talets mitt,
Final bid1,100 SEK
Est500 - 600 SEK
Lykta (för brandvakt?), bemålad plåt, 1800-tal,
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid900 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Pianobänk, svarvat och förgyllt trä, sekelskiftet 1900,
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Golvvas/kanna, saltglaserat stengods, Reinhold Merkelbach, Höhr-Grenzhausen, sekelskiftet 1900,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Salongsbord, delvis svärtad alm, sjömansarbete, 1800-tal,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Takhat, skuret och bemålat trä, Indien, 18-1900-tal,
Est3,600 - 4,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Hänglås, smide, antagligen barock, 1600-tal, genomgående stångbygel,
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Final bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Krön (till öppen spis?), förgylld brons, Louis XVI-stil, 1800-talets 2 hälft,
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Handdukshållare, svarvad mahogny, sekelskiftet 1900,
Est600 - 700 SEK
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Notställ, skuret och målat trä, 1900-talets början,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd konstnär, skulptur, delvis bemålat stengods, liggande kvinna vid vattenskål,
Final bid800 SEK
Est400 - 500 SEK
Limvärmare (?), koppar på smidesställning, 1900-talets början,
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Armring, 18 karat rödguld, vikt 14,5 gram
Final bid4,000 SEK
Est3,800 - 4,000 SEK
Armring, 18 karat rödguld, vikt 16 gram,
Final bid4,400 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Armring, 18 karat rödguld, vikt 13 gram,
Final bid4,200 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Armring, 18 karat rödguld, vikt 9,4 gram,
Final bid2,400 SEK
Est2,600 - 2,800 SEK
Armlänk, 18 karat rödguld, vikt 21,5 gram
Final bid6,500 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Hänge, 18 karat rödguld med turkoser, vikt 7 gram,
Final bid1,700 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Brosch med hängen, 18 karat rödguld, vikt 6,5 gram,
Final bid1,700 SEK
Est1,600 - 1,800 SEK
Halskedja med hänge, 18 karat rödguld, vikt 8,7 gram
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Brosch med hänge, 18 karat rödguld med 3 sötvattenspärlor, vikt 11,7 gram,
Final bid2,600 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Ring, 18 karat röd- och vitguld med 11 facettslipade diamanter (1 saknas), vikt 9,2 gram
Final bid2,800 SEK
Est2,600 - 2,800 SEK
Brosch, 18 karat rödguld med facettslipade smaragder, orkidéformad, vikt 11,6 gram
Final bid2,600 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Ring, 18 karat rödguld, vikt 2,6 gram,
Final bid700 SEK
Est700 - 800 SEK
Ring, 18 karat rödguld, vikt 2,8 gram,
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Ring, 18 karat vitguld med safirer, vikt 1,9 gram,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Ring, 18 karat vitguld med rubiner, vikt 2,1 gram,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Ring, 18 karat vitguld med rubiner och vita safirer(?), vikt 3,5 gram
Final bid900 SEK
Est700 - 800 SEK
Ljusstakar, 1 par mässing, så kallade Naestvedstager, Danmark, empire, 1800-talets 1 hälft,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Apoteks/pipkanna, fajans, 1700-tal, dekor i starkeldsfärger av personer hållandes växter samt text "Artemesiae" (!),
Final bid3,000 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Dop(?)fat, driven koppar, rokoko, 1700-talets mitt,
Final bid2,400 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK