Lowest lot number
Vasarély, Victor, färgserigrafi, "Kat-Zag" 1980,
Final bid1,800 SEK
Est2,000 - 2,200 SEK
Papart, Max, färglito, komposition,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Okänd gustaviansk konstnär, akvarell, Manius Curius (Dentatus) och de Samnitiska ambassadörerna,
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Gutahazy, Nemeth Gyula, olja, kvinna vid åsnekärra,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Okänd fransk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, Pont Royal med Pavillion de Flore, Paris,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Watt, George Fiddes, olja, kvinna med kalvar,
Final bid600 SEK
Est600 - 800 SEK
Ekwall, Knut, tuschlavering, kälkåkning,
Est1,000 - 1,200 SEK
d'Asque de Coupet, Amélie, tillskriven, pastell, mansporträtt,
Est1,000 - 1,200 SEK
Oswald, John H, olja, "Scheveningen Boats",
Est1,800 - 2,000 SEK
Ericson, Johan, olja, bohusländskt kustparti med hus,
Est2,600 - 3,000 SEK
Pietilä, Tuulikki, monotypi, fransk stadsbild,
Final bid800 SEK
Est600 - 800 SEK
Okänd konstnär, olja, sekelskiftet 1900, herde i landskap,
Est400 - 500 SEK
Bonnard, Pierre, etsning, "Portrait de Renoir âgé" 1916,
Final bid1,400 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Olson, Axel, olja, gumma vid eldstad,
Final bid5,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Konow, Jürgen von, olja, "Fiskmarknad",
Final bid1,400 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Skoglund, Gustaf, olja, "Bäckaskog I",
Final bid800 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Johansson, Lars (Lasse), olja, "Vid havets närhet",
Est1,000 - 1,200 SEK
Wallin, Ellis, olja, stilleben med fasan och grönsaker,
Est1,000 - 1,200 SEK
Okänd konstnär, olja, byggnader vid kvarndamm,
Est300 - 400 SEK
Schyl, Jules, pastell, kvinnostudier,
Est2,600 - 3,000 SEK
Andersson, Alfred, oljemålningar, 2 st, Norre Port respktive bankgatan med Lilla Helfwetet,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Beckeman, Knut, akvarell, byggnader i landskap,
Est300 - 400 SEK
Tolstoy, Alexander, olja, sittande akt,
Final bid1,700 SEK
Est2,000 - 2,200 SEK
Vippbord, alrotsfanerad skiva på bonad fot, etikettsignerat av Lindell, Lars Eric (verksam i Köping 1818-43)
Est1,800 - 2,000 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, stilleben,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Thaddeus Jones, Henry, olja, porträtt av ung dam med gul ros,
Est3,600 - 4,000 SEK
Swensson, Christian Frederik, olja, fiskebåtar till havs,
Final bid1,300 SEK
Est1,600 - 1,800 SEK
Nilsson, Olof Walfrid, olja, "Såla" - norrländskt landskap,
Final bid1,600 SEK
Est1,400 - 1,600 SEK
Cederberg, Eric, olja, stilleben,
Est1,800 - 2,000 SEK
Nordberg, Olle, olja, fästefolk,
Final bid3,400 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Spegel, förgyllt trä och pastellage, empire, 1800-talets 1 hälft,
Final bid1,500 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, Skultuna nr 73,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Johansson, Carl "Ägga-Calle", skulptur, smide på träsockel, "Tre Gummor",
Final bid700 SEK
Est600 - 800 SEK
Nordberg, Olle, olja, vid trädgårdsbordet,
Final bid3,200 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Fagerström, Hans, olja, "Rämnad välvning",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Fagerström, Hans, olja, "Vintervandring I",
Final bid250 SEK
Est200 - 300 SEK
Böcker; Svenskt konstnärslexikon, tom I-V,
Final bid1,100 SEK
Est600 - 800 SEK
Takkrona till 4 + 1 ljus, förgylld mässing med prismor, empire, 1800-talets 1 hälft,
Est5,500 - 6,000 SEK
Kaminur med slag, förgylld metall och svart marmor, Frankrike, 1800-talets 2 hälft,
Final bid1,900 SEK
Est2,600 - 3,000 SEK
Takampel, förgylld och bronserad metall samt bemålad plåt, empire, 1800-talets 1 hälft,
Est1,200 - 1,500 SEK
Brandt, Carl, olja, Lapporten,
Est1,200 - 1,500 SEK
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, akvarell, entréhall,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Takkrona till 4 + 1 ljus, förgylld mässing med prismor, senempire, 1800-talets 1 hälft,
Est5,500 - 6,000 SEK
Vägglystrar till 3 ljus, 1 par, mässing med prismor, empirestil, sekelskiftet 1900,
Final bid4,400 SEK
Est2,600 - 3,000 SEK
Okänd designer för Ulferts, soffa, röd läderklädsel,
Final bid1,000 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Final bid1,600 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK