Loading...

Majauktion


Majauktion
Closed
Vasarély, Victor, färgserigrafi, "Kat-Zag" 1980,
673
Vasarély, Victor, färgserigrafi, "Kat-Zag" 1980,
Final bid1,800 SEK
Est2,000 - 2,200 SEK
Closed
Papart, Max, färglito, komposition,
674
Papart, Max, färglito, komposition,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Papart, Max, färglito, komposition,
675
Papart, Max, färglito, komposition,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Okänd gustaviansk konstnär, akvarell, Manius Curius (Dentatus) och de Samnitiska ambassadörerna,
676
Okänd gustaviansk konstnär, akvarell, Manius Curius (Dentatus) och de Samnitiska ambassadörerna,
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Gutahazy, Nemeth Gyula, olja, kvinna vid åsnekärra,
677
Gutahazy, Nemeth Gyula, olja, kvinna vid åsnekärra,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Okänd fransk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, Pont Royal med Pavillion de Flore, Paris,
678
Okänd fransk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, Pont Royal med Pavillion de Flore, Paris,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Watt, George Fiddes, olja,  kvinna med kalvar,
679
Watt, George Fiddes, olja, kvinna med kalvar,
Final bid600 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Ekwall, Knut, tuschlavering, kälkåkning,
680
Ekwall, Knut, tuschlavering, kälkåkning,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
d'Asque de Coupet, Amélie, tillskriven, pastell, mansporträtt,
681
d'Asque de Coupet, Amélie, tillskriven, pastell, mansporträtt,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Oswald, John H, olja, "Scheveningen Boats",
682
Oswald, John H, olja, "Scheveningen Boats",
Final bidNo bids
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Ericson, Johan, olja, bohusländskt kustparti med hus,
683
Ericson, Johan, olja, bohusländskt kustparti med hus,
Final bidNo bids
Est2,600 - 3,000 SEK
Closed
Pietilä, Tuulikki, monotypi, fransk stadsbild,
684
Pietilä, Tuulikki, monotypi, fransk stadsbild,
Final bid800 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, sekelskiftet 1900, herde i landskap,
685
Okänd konstnär, olja, sekelskiftet 1900, herde i landskap,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Bonnard, Pierre, etsning, "Portrait de Renoir âgé" 1916,
686
Bonnard, Pierre, etsning, "Portrait de Renoir âgé" 1916,
Final bid1,400 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Olson, Axel, olja, gumma vid eldstad,
687
Olson, Axel, olja, gumma vid eldstad,
Final bid5,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Closed
Konow, Jürgen von, olja, "Fiskmarknad",
688
Konow, Jürgen von, olja, "Fiskmarknad",
Final bid1,400 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Skoglund, Gustaf, olja, "Bäckaskog I",
689
Skoglund, Gustaf, olja, "Bäckaskog I",
Final bid800 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Johansson, Lars (Lasse), olja, "Vid havets närhet",
690
Johansson, Lars (Lasse), olja, "Vid havets närhet",
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Wallin, Ellis, olja, stilleben med fasan och grönsaker,
691
Wallin, Ellis, olja, stilleben med fasan och grönsaker,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, byggnader vid kvarndamm,
692
Okänd konstnär, olja, byggnader vid kvarndamm,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Schyl, Jules, pastell, kvinnostudier,
693
Schyl, Jules, pastell, kvinnostudier,
Final bidNo bids
Est2,600 - 3,000 SEK
Closed
Andersson, Alfred, oljemålningar, 2 st, Norre Port respktive bankgatan med Lilla Helfwetet,
694
Andersson, Alfred, oljemålningar, 2 st, Norre Port respktive bankgatan med Lilla Helfwetet,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Beckeman, Knut, akvarell, byggnader i landskap,
695
Beckeman, Knut, akvarell, byggnader i landskap,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Tolstoy, Alexander, olja, sittande akt,
696
Tolstoy, Alexander, olja, sittande akt,
Final bid1,700 SEK
Est2,000 - 2,200 SEK
Closed
Vippbord, alrotsfanerad skiva på bonad fot, etikettsignerat av Lindell, Lars Eric (verksam i Köping 1818-43)
697
Vippbord, alrotsfanerad skiva på bonad fot, etikettsignerat av Lindell, Lars Eric (verksam i Köping 1818-43)
Final bidNo bids
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, stilleben,
698
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, stilleben,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Thaddeus Jones, Henry, olja, porträtt av ung dam med gul ros,
699
Thaddeus Jones, Henry, olja, porträtt av ung dam med gul ros,
Final bidNo bids
Est3,600 - 4,000 SEK
Closed
Swensson, Christian Frederik, olja, fiskebåtar till havs,
700
Swensson, Christian Frederik, olja, fiskebåtar till havs,
Final bid1,300 SEK
Est1,600 - 1,800 SEK
Closed
Nilsson, Olof Walfrid, olja, "Såla" - norrländskt landskap,
701
Nilsson, Olof Walfrid, olja, "Såla" - norrländskt landskap,
Final bid1,600 SEK
Est1,400 - 1,600 SEK
Closed
Cederberg, Eric, olja, stilleben,
702
Cederberg, Eric, olja, stilleben,
Final bidNo bids
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Nordberg, Olle, olja, fästefolk,
703
Nordberg, Olle, olja, fästefolk,
Final bid3,400 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Spegel, förgyllt trä och pastellage, empire, 1800-talets 1 hälft,
704
Spegel, förgyllt trä och pastellage, empire, 1800-talets 1 hälft,
Final bid1,500 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Ljusstakar, 1 par, mässing, Skultuna nr 73,
705
Ljusstakar, 1 par, mässing, Skultuna nr 73,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Golvvas, porslin, Kina, Qing/republik, 1900-talets början, blå underglasyrdekor av fågel i törnbuske,
706
Golvvas, porslin, Kina, Qing/republik, 1900-talets början, blå underglasyrdekor av fågel i törnbuske,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Johansson, Carl "Ägga-Calle", skulptur, smide på träsockel, "Tre Gummor",
707
Johansson, Carl "Ägga-Calle", skulptur, smide på träsockel, "Tre Gummor",
Final bid700 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Nordberg, Olle, olja, vid trädgårdsbordet,
708
Nordberg, Olle, olja, vid trädgårdsbordet,
Final bid3,200 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Fagerström, Hans, olja, "Rämnad välvning",
709
Fagerström, Hans, olja, "Rämnad välvning",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Fagerström, Hans, olja, "Vintervandring I",
710
Fagerström, Hans, olja, "Vintervandring I",
Final bid250 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Böcker; Svenskt konstnärslexikon, tom I-V,
711
Böcker; Svenskt konstnärslexikon, tom I-V,
Final bid1,100 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Takkrona till 4 + 1 ljus, förgylld mässing med prismor, empire, 1800-talets 1 hälft,
712
Takkrona till 4 + 1 ljus, förgylld mässing med prismor, empire, 1800-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est5,500 - 6,000 SEK
Closed
Kaminur med slag, förgylld metall och svart marmor, Frankrike, 1800-talets 2 hälft,
713
Kaminur med slag, förgylld metall och svart marmor, Frankrike, 1800-talets 2 hälft,
Final bid1,900 SEK
Est2,600 - 3,000 SEK
Closed
Takampel, förgylld och bronserad metall samt bemålad plåt, empire, 1800-talets 1 hälft,
714
Takampel, förgylld och bronserad metall samt bemålad plåt, empire, 1800-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Brandt, Carl, olja, Lapporten,
715
Brandt, Carl, olja, Lapporten,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, akvarell, entréhall,
716
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, akvarell, entréhall,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Takkrona till 4 + 1 ljus, förgylld mässing med prismor, senempire, 1800-talets 1 hälft,
717
Takkrona till 4 + 1 ljus, förgylld mässing med prismor, senempire, 1800-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est5,500 - 6,000 SEK
Closed
Vägglystrar till 3 ljus, 1 par, mässing med prismor, empirestil, sekelskiftet 1900,
718
Vägglystrar till 3 ljus, 1 par, mässing med prismor, empirestil, sekelskiftet 1900,
Final bid4,400 SEK
Est2,600 - 3,000 SEK
Closed
Okänd designer för Ulferts, soffa, röd läderklädsel,
719
Okänd designer för Ulferts, soffa, röd läderklädsel,
Final bid1,000 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Corneille, (Guillaume Cornelis Van Beverloo), färglitografier, 2 st, kvinna och fågel respektive kvinna, fågel och katt,
720
Corneille, (Guillaume Cornelis Van Beverloo), färglitografier, 2 st, kvinna och fågel respektive kvinna, fågel och katt,
Final bid1,600 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.