Loading...

Majauktion


Majauktion
Closed
Okänd designer för IKEA, taklampa, vit plast,
817
Okänd designer för IKEA, taklampa, vit plast,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Stol, vitlackerat trä, provinsarbete i senbarock, 1700-talets mitt,
818
Stol, vitlackerat trä, provinsarbete i senbarock, 1700-talets mitt,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Stolar, 4 st, mahogny, senempirestil, så kallade Göteborgsstolar,
819
Stolar, 4 st, mahogny, senempirestil, så kallade Göteborgsstolar,
Final bid900 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Salongsmöbel, 4 delar, valnöt med intarsia, bord samt 4 stolar,
820
Salongsmöbel, 4 delar, valnöt med intarsia, bord samt 4 stolar,
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
Matta, old/semiantk Shiraz (?),
821
Matta, old/semiantk Shiraz (?),
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Philippi, Maria för Söholm, skål, blåglaserat stengods,
822
Philippi, Maria för Söholm, skål, blåglaserat stengods,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Bricka/korg, skuren och bonad ek, allmogearbete, 1800-talets början,
823
Bricka/korg, skuren och bonad ek, allmogearbete, 1800-talets början,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Nylund, Gunnar för Rörstrand, ytterkrukor 1 par, chamotterat stengods,
824
Nylund, Gunnar för Rörstrand, ytterkrukor 1 par, chamotterat stengods,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd konstnär, skål, glas,
825
Okänd konstnär, skål, glas,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer för Firma Svenskt Tenn, kandelabrar till 2 ljus, 1 par, tenn, Swedish Grace,
826
Okänd designer för Firma Svenskt Tenn, kandelabrar till 2 ljus, 1 par, tenn, Swedish Grace,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900,
827
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
Hellsten, Lars för Orrefors Expo, skål/skulptur, gjutet glas, blomformad,
828
Hellsten, Lars för Orrefors Expo, skål/skulptur, gjutet glas, blomformad,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Jancke-Björk, Eva för Bobergs Fajansfabrik Gefle (Bo Fajans) tillskriven, tobaks(?)burk, fajans,
829
Jancke-Björk, Eva för Bobergs Fajansfabrik Gefle (Bo Fajans) tillskriven, tobaks(?)burk, fajans,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Pira, Olle för String Design AB, hyllsystem, lackerad metall och teak, "Pira System",
830
Pira, Olle för String Design AB, hyllsystem, lackerad metall och teak, "Pira System",
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Okänd designer, 1900-talets mitt, rullvagn, krom med dubbla, frostade glasskivor,
831
Okänd designer, 1900-talets mitt, rullvagn, krom med dubbla, frostade glasskivor,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Axelremsväska samt bag, naturfärgat läder, 19-2000-tal,
832
Axelremsväska samt bag, naturfärgat läder, 19-2000-tal,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Adolfsson, Karl-Axel för Gemla, Diö, gungstol, svartlackerat trä,
833
Adolfsson, Karl-Axel för Gemla, Diö, gungstol, svartlackerat trä,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för NYGE-Verken, Nyköping, väggspegel teak,
834
Okänd designer för NYGE-Verken, Nyköping, väggspegel teak,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Claesson, Ilse för Glas & Trä, Hovmantorp, väggspegel, fur med monterade textiler, dessa signerade IC,
835
Claesson, Ilse för Glas & Trä, Hovmantorp, väggspegel, fur med monterade textiler, dessa signerade IC,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Lütken, Per för Royal Copenhagen/Holmegaard, skålar, 2 st, kristall, "Musling",
836
Lütken, Per för Royal Copenhagen/Holmegaard, skålar, 2 st, kristall, "Musling",
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Kanna, mässing, antagligen osmanskt kulturområde, 18-1900-tal,
837
Kanna, mässing, antagligen osmanskt kulturområde, 18-1900-tal,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Spatserkäpp, palisander med silverkrycka, 1910-20-tal,
838
Spatserkäpp, palisander med silverkrycka, 1910-20-tal,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Spatserkäpp, bambu med silverkrycka, sekelskiftet 1900,
839
Spatserkäpp, bambu med silverkrycka, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Barnstol, böjträ, Fischel, Frankrike, 1900-talets början,
840
Barnstol, böjträ, Fischel, Frankrike, 1900-talets början,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Benard, Robert, kopparstick, 5 st med förklarande texter, Chaudronnier, Boursier, Coffretier, Malletier samt Bahutier,
841
Benard, Robert, kopparstick, 5 st med förklarande texter, Chaudronnier, Boursier, Coffretier, Malletier samt Bahutier,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer för Maxel, bordslampa, glas, 1960-70-tal,
842
Okänd designer för Maxel, bordslampa, glas, 1960-70-tal,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Persedeldetaljer, 5 delar, Kina, sekelskiftet 1900,
843
Persedeldetaljer, 5 delar, Kina, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, soffa, svart läderklädsel,
844
Okänd designer, 1950-60-tal, soffa, svart läderklädsel,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Okänd designer, väggspegel, teak,
845
Okänd designer, väggspegel, teak,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Rathsman, Siri, färglito, komposition,
846
Rathsman, Siri, färglito, komposition,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Parti leksaker, BRIO mm,
847
Parti leksaker, BRIO mm,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Väggspegel med klädhängare, skuret och bonat trä, 1900-tal,
848
Väggspegel med klädhängare, skuret och bonat trä, 1900-tal,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd konstnär, skulptur/relief, lackerad metall med belysning, konkret komposition,
849
Okänd konstnär, skulptur/relief, lackerad metall med belysning, konkret komposition,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Sølvsten, Harbo, sängar, 1 par, palisander,
850
Sølvsten, Harbo, sängar, 1 par, palisander,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Soffbord, valnöt med mässingsbeslag,
851
Soffbord, valnöt med mässingsbeslag,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer 1960-70-tal, soffbord, fur,
852
Okänd designer 1960-70-tal, soffbord, fur,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figurin, glaserat flintgods,
853
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figurin, glaserat flintgods,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Georg Jensen design group, mobile wrist straps, 1 par, sterlingsilver och gummi,
854
Georg Jensen design group, mobile wrist straps, 1 par, sterlingsilver och gummi,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Trolle, Anne Marie för Royal Copenhagen, vas, delvis försilvrat porslin, Zenit,
855
Trolle, Anne Marie för Royal Copenhagen, vas, delvis försilvrat porslin, Zenit,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-tal, kandelabrar till 3 ljus, 1 par, nysilver,
856
Okänd designer, 1950-tal, kandelabrar till 3 ljus, 1 par, nysilver,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Malinowski, Arno för Georg Jensen, efter honom, mobile wrist straps, 1 par, sterlingsilver och gummi,
857
Malinowski, Arno för Georg Jensen, efter honom, mobile wrist straps, 1 par, sterlingsilver och gummi,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Stålhane, Carl Harry för Designhuset Stålhane, skålfat, glaserat stengods,
858
Stålhane, Carl Harry för Designhuset Stålhane, skålfat, glaserat stengods,
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Kandelabrar till 2 ljus, 1 par, nysilver, ATLA, danmark, 1900-talets mitt,
859
Kandelabrar till 2 ljus, 1 par, nysilver, ATLA, danmark, 1900-talets mitt,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Papart, Max, färglito, komposition,
860
Papart, Max, färglito, komposition,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Olson, Axel, färglito, Harlekin,
861
Olson, Axel, färglito, Harlekin,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Olson, Axel, färglito, Harlekin,
862
Olson, Axel, färglito, Harlekin,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Overgaard, Regitze för Georg Jensen, hänge, sterlingsilver, "Infinity", design 2004,
863
Overgaard, Regitze för Georg Jensen, hänge, sterlingsilver, "Infinity", design 2004,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Overgaard, Regitze för Georg Jensen, hänge, sterlingsilver, "Infinity", design 2004,
864
Overgaard, Regitze för Georg Jensen, hänge, sterlingsilver, "Infinity", design 2004,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.