Loading...

Majauktion


Majauktion
Closed
Bordsfotogenlampa, onyx med förgylld metalldekor, sekelskiftet 1900, glasskärm med etsad dekor,
577
Bordsfotogenlampa, onyx med förgylld metalldekor, sekelskiftet 1900, glasskärm med etsad dekor,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Axelremsväska, svart läder, Bon Goût,
578
Axelremsväska, svart läder, Bon Goût,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Axelremsväska, svart läder med metalldetaljer, Bon Goût,
579
Axelremsväska, svart läder med metalldetaljer, Bon Goût,
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
Lundin, Ingeborg för Orrefors, skål, glas, dekor av luftbubblor mot delvis blå fond,
580
Lundin, Ingeborg för Orrefors, skål, glas, dekor av luftbubblor mot delvis blå fond,
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
Damarmbandsur, förgyllt stål med svart läderrem, Certina Good Time,
581
Damarmbandsur, förgyllt stål med svart läderrem, Certina Good Time,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Parti mynt mm, hela världen,
582
Parti mynt mm, hela världen,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Parti silvermynt, England, 18-1900-tal, total vikt 265 gram,
583
Parti silvermynt, England, 18-1900-tal, total vikt 265 gram,
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, äggkoppar, 1 par, glas,
584
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, äggkoppar, 1 par, glas,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Ålenius Björk, Ivar för Ystad metall, ljusstakar, 2 st, mässing respektive nysilver, "Liljan",
585
Ålenius Björk, Ivar för Ystad metall, ljusstakar, 2 st, mässing respektive nysilver, "Liljan",
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Brevpress/skulptur, patinerad brons på svart marmorsockel, sittande putto,
586
Brevpress/skulptur, patinerad brons på svart marmorsockel, sittande putto,
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Vinkoppar, 3 st, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft,
587
Vinkoppar, 3 st, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Golvvas/kanna, glaserat lergods, Carstens Tönnieshof, Tyskland, 1950-60-tal,
588
Golvvas/kanna, glaserat lergods, Carstens Tönnieshof, Tyskland, 1950-60-tal,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Skoglund, Gustaf, olja, "Björkar",
589
Skoglund, Gustaf, olja, "Björkar",
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Erixson, Sven X:et, färglito, "Skärgård" (Valfisken)
590
Erixson, Sven X:et, färglito, "Skärgård" (Valfisken)
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Läkarväska, läder med metallbeslag,
591
Läkarväska, läder med metallbeslag,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Matservisdelar, 29 st, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst med guldkant
592
Matservisdelar, 29 st, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst med guldkant
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Sundberg, Kjell, färglito, Bondauktion,
593
Sundberg, Kjell, färglito, Bondauktion,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Wickström, Åke, olja, bröllop,
594
Wickström, Åke, olja, bröllop,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Rösiö, Hilding, olja, Tripolitanio,
595
Rösiö, Hilding, olja, Tripolitanio,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Svensson, Roger, olja, "Halsduk",
596
Svensson, Roger, olja, "Halsduk",
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd(a?), konstnär för Bergdala, 3 delar konstglas,
597
Okänd(a?), konstnär för Bergdala, 3 delar konstglas,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Docka, så kallad karaktärsdocka med bisquithuvud, Porzellanfabrik Burggrub, sekelskiftet 1900,
598
Docka, så kallad karaktärsdocka med bisquithuvud, Porzellanfabrik Burggrub, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Kanna, koppar och mässing, antagligen Nordafrika, 1900-tal,
599
Kanna, koppar och mässing, antagligen Nordafrika, 1900-tal,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Stop med lock, laggat trä, 1800-tal,
600
Stop med lock, laggat trä, 1800-tal,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Bålskål, porslin, Kina, antagligen Daoguang (1820-50), dekor av personer, blommor mm i Kantonemalj,
601
Bålskål, porslin, Kina, antagligen Daoguang (1820-50), dekor av personer, blommor mm i Kantonemalj,
Final bid4,400 SEK
Est4,600 - 5,000 SEK
Closed
Kaffeservis, 3 delar, sterlingsilver, slät modell,
602
Kaffeservis, 3 delar, sterlingsilver, slät modell,
Final bid6,000 SEK
Est3,800 - 4,000 SEK
Closed
Pallasch m portepé, M/1899 för infanteriofficer, klinga med etsad och förgylld dekor av Konungen och Fäderneslandet,
603
Pallasch m portepé, M/1899 för infanteriofficer, klinga med etsad och förgylld dekor av Konungen och Fäderneslandet,
Final bid2,400 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Closed
Pallasch med portepé och balja, möjligen variant av M/1899 för infanteriofficer, klinga med etsad och förgylld dekor av Konungen och Fäderneslandet,
604
Pallasch med portepé och balja, möjligen variant av M/1899 för infanteriofficer, klinga med etsad och förgylld dekor av Konungen och Fäderneslandet,
Final bid2,200 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Slaglåspistol, smide och mässing  med valnötskolv,
605
Slaglåspistol, smide och mässing med valnötskolv,
Final bid1,200 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Skrin, silver, kinesiskt exportarbete, Hongkong eller Shanghai, 1900-talets början,
606
Skrin, silver, kinesiskt exportarbete, Hongkong eller Shanghai, 1900-talets början,
Final bid1,800 SEK
Est2,000 - 2,200 SEK
Closed
Vas, porslin, Kina republik, 1900-talets 1 hälft, blå underglasyrdekor av växtlighet mm,
607
Vas, porslin, Kina republik, 1900-talets 1 hälft, blå underglasyrdekor av växtlighet mm,
Final bid800 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Le Lorrain, Claude (egentligen Claude Gellée), hans art, 17-1800-tal, klassicerande hamnparti,
608
Le Lorrain, Claude (egentligen Claude Gellée), hans art, 17-1800-tal, klassicerande hamnparti,
Final bid5,500 SEK
Est8,000 - 10,000 SEK
Closed
Stolar, 6 st, skuren valnöt, George III-stil, England, 1800-tal,
609
Stolar, 6 st, skuren valnöt, George III-stil, England, 1800-tal,
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
Stekfat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), oktogonalt med avfasade hörn,
610
Stekfat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), oktogonalt med avfasade hörn,
Final bid2,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Fat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), runt,
611
Fat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), runt,
Final bid1,800 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Fat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), runt,
612
Fat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), runt,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Potpourriekorg med underfat, porslin, Royal Copenhagen, Musselmalet,
613
Potpourriekorg med underfat, porslin, Royal Copenhagen, Musselmalet,
Final bid3,400 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Potpourriekorg med underfat, porslin, Royal Copenhagen, Sachsisk Blomst,
614
Potpourriekorg med underfat, porslin, Royal Copenhagen, Sachsisk Blomst,
Final bid3,000 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
Sverrisdottir, Pia Rakel, skålfat, svart glasmassa, etsad dekor av kaskelot,
615
Sverrisdottir, Pia Rakel, skålfat, svart glasmassa, etsad dekor av kaskelot,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Leksak, litograferad plåt, urverksdriven, "Jumbo",
616
Leksak, litograferad plåt, urverksdriven, "Jumbo",
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Krause, Emil, olja, kvinna i trädgård,
617
Krause, Emil, olja, kvinna i trädgård,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Stort parti Blue-Ray-filmer,
618
Stort parti Blue-Ray-filmer,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Herrmann, C C, skål, sterlingsilver, så kallad Skönvirkestil, 1900-talets 2 hälft,
619
Herrmann, C C, skål, sterlingsilver, så kallad Skönvirkestil, 1900-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est2,600 - 3,000 SEK
Closed
Snusdosa, silver, transition, senbarock-rokoko, 1700-talets mitt, profilerad form med dekor av knäckar,
620
Snusdosa, silver, transition, senbarock-rokoko, 1700-talets mitt, profilerad form med dekor av knäckar,
Final bidNo bids
Est2,600 - 3,000 SEK
Closed
Luktdosa, så kallat hovedvandsaeg, silver, antagligen Danmark, 1700-talets mitt, krönt hjärtformad,
621
Luktdosa, så kallat hovedvandsaeg, silver, antagligen Danmark, 1700-talets mitt, krönt hjärtformad,
Final bidNo bids
Est2,600 - 3,000 SEK
Closed
Öhman, Martin, egen verkstad, skål, sterlingsilver, geometrisk dekor,
622
Öhman, Martin, egen verkstad, skål, sterlingsilver, geometrisk dekor,
Final bidNo bids
Est2,600 - 3,000 SEK
Closed
Bägare, 2 st, sterlingsilver respektive silver, total vikt 100 gram
623
Bägare, 2 st, sterlingsilver respektive silver, total vikt 100 gram
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Huerta, Juan för Lladró, figurin, porslin, "Aggressive goose",
624
Huerta, Juan för Lladró, figurin, porslin, "Aggressive goose",
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.