Loading...

Marsauktion del 2 (utrop 101-779)

Marsauktion del 2 (utrop 101-779)

Påskdagen den 4/4 klockan 16.

Visningen avhålls:

Långfredag 2/4 klockan 12.00 - 17.00

Påskafton 3/4 klockan 12.00 - 17.00

Påskdagen 4/4 klockan 12.00 - 15.45

Marsauktion del 2 (utrop 101-779)
Closed
Golfklubba, hickory, William Gibson, Geo Duncan 1900-talets 1 hälft,
677
Golfklubba, hickory, William Gibson, Geo Duncan 1900-talets 1 hälft,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Matbord med 3 fanerade iläggsskivor, Swedish Grace, 1920-30-tal,
678
Matbord med 3 fanerade iläggsskivor, Swedish Grace, 1920-30-tal,
Final bid300 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer för ÅRY Stålmöbler AB, Nybro, arbetstol, metall och plywood,
679
Okänd designer för ÅRY Stålmöbler AB, Nybro, arbetstol, metall och plywood,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Parti kopparföremål, 18-1900-tal,
680
Parti kopparföremål, 18-1900-tal,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Högardh, Gösta, akvarell, "Motiv från Trången Tylösand"
681
Högardh, Gösta, akvarell, "Motiv från Trången Tylösand"
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer i Alvar Aaltos art, barnstolar, 1 par, böjträ,
682
Okänd designer i Alvar Aaltos art, barnstolar, 1 par, böjträ,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Modelljärnvägssats, LGB 70420 - Lehmann Oil Startset,
683
Modelljärnvägssats, LGB 70420 - Lehmann Oil Startset,
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Gyllensvärd, Georg, olja, landskap,
684
Gyllensvärd, Georg, olja, landskap,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd konstnär, relief, skuret och bemålat trä, Svart Eva,
685
Okänd konstnär, relief, skuret och bemålat trä, Svart Eva,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Modelljärnvägssats, Piko Modern Trains and Modern Buildings, nummer 37100
686
Modelljärnvägssats, Piko Modern Trains and Modern Buildings, nummer 37100
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Okänd designer för Staff Leuchten, vägglampor, 1 par, vitlackerad metall och plast,
687
Okänd designer för Staff Leuchten, vägglampor, 1 par, vitlackerad metall och plast,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Belid, golvlampa, krom och svartlackerad metall, Sway,
688
Okänd designer för Belid, golvlampa, krom och svartlackerad metall, Sway,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd dansk konstnär, olja, landskap,
689
Okänd dansk konstnär, olja, landskap,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Debois, Ingeborg Benthine, olja, blomsterstillbeben,
690
Debois, Ingeborg Benthine, olja, blomsterstillbeben,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Bordsfotogenlampor, 2 st mässing respektive mässing och glas,
691
Bordsfotogenlampor, 2 st mässing respektive mässing och glas,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Dockhus, pappersklätt trä, 1950-60-tal,
692
Dockhus, pappersklätt trä, 1950-60-tal,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Bianconi, Fulvio för Venini Murano, skulptur, glas, stående fågel, design cirka 1954,
693
Bianconi, Fulvio för Venini Murano, skulptur, glas, stående fågel, design cirka 1954,
Final bid7,500 SEK
Est9,000 - 10,000 SEK
Closed
Backström, Monica för Boda, skulptur, polykrom glasmassa,
694
Backström, Monica för Boda, skulptur, polykrom glasmassa,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Lindstrand, Vicke för Kosta, skål, klarglas, dekor av luftbubblor,
695
Lindstrand, Vicke för Kosta, skål, klarglas, dekor av luftbubblor,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, dagbädd, bonad bok, Swedish Grace, 1920-tal,
696
Okänd designer, dagbädd, bonad bok, Swedish Grace, 1920-tal,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Industribelysning, metall och glas, Polen, 1900-talets 2 hälft,
697
Industribelysning, metall och glas, Polen, 1900-talets 2 hälft,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Dörr, skuret och bemålat trä med metallbeslag, Indien, 1900-tal,
698
Dörr, skuret och bemålat trä med metallbeslag, Indien, 1900-tal,
Final bid1,300 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Filateli: frimärksalbum, 5 st, stämplat, Sverige
699
Filateli: frimärksalbum, 5 st, stämplat, Sverige
Final bid2,400 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Filateli; 1 album Sverige,
700
Filateli; 1 album Sverige,
Final bid1,500 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Matservis, 95 delar, porslin, Limoges, jugend, sekelskiftet 1900,
701
Matservis, 95 delar, porslin, Limoges, jugend, sekelskiftet 1900,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Matservisdelar, 18 st, porslin, Fürstenberg, 1900-talets 2 hälft,
702
Matservisdelar, 18 st, porslin, Fürstenberg, 1900-talets 2 hälft,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer för Stouby, soffa, 3-sits, bonad bok med rutig, helstoppad textilklädsel,
703
Okänd designer för Stouby, soffa, 3-sits, bonad bok med rutig, helstoppad textilklädsel,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, fåtöljer, 1 par, bonad bok,
704
Okänd designer, 1950-60-tal, fåtöljer, 1 par, bonad bok,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, 1960-tal, snurrfåtöljer, 1 par,
705
Okänd designer, 1960-tal, snurrfåtöljer, 1 par,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Stort parti örngott, cirka 65 st, John Lewis,
706
Stort parti örngott, cirka 65 st, John Lewis,
Final bid700 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, fåtölj, bonad bok,
707
Okänd designer, 1950-60-tal, fåtölj, bonad bok,
Final bid350 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, landskap med får,
708
Okänd konstnär, olja, landskap med får,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Figuriner, 5 st, polykrom glasmassa, Murano mm,
709
Figuriner, 5 st, polykrom glasmassa, Murano mm,
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1900-tal, olja, Venedigmotiv,
710
Okänd konstnär, 1900-tal, olja, Venedigmotiv,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Sesmero, Mariano, akvareller, 2 st, motiv från Málaga,
711
Sesmero, Mariano, akvareller, 2 st, motiv från Málaga,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Lind, Hardan, olja, insjölandskap,
712
Lind, Hardan, olja, insjölandskap,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Karlsson, Uno Hubert, olja, landskap,
713
Karlsson, Uno Hubert, olja, landskap,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Trädgårdsurnor, 1 par, svärtat gjutjärn, Edsbyverken 1997,
714
Trädgårdsurnor, 1 par, svärtat gjutjärn, Edsbyverken 1997,
Final bid1,300 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Trädgårdsurnor, 1 par, svärtat gjutjärn,
715
Trädgårdsurnor, 1 par, svärtat gjutjärn,
Final bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Okänd konstnär, färglito (?), "Franz Schubert im Dreimädlerhaus", 1920-tal,
716
Okänd konstnär, färglito (?), "Franz Schubert im Dreimädlerhaus", 1920-tal,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Nordin, Lars & Mandl, Peter, färgserigrafi, komposition,
717
Nordin, Lars & Mandl, Peter, färgserigrafi, komposition,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Örn, Bo, olja, kosmisk komposition,
718
Örn, Bo, olja, kosmisk komposition,
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Jirlow, Lennart, poster/vernissagekort, offset, "Tivoli à Copenhague",
719
Jirlow, Lennart, poster/vernissagekort, offset, "Tivoli à Copenhague",
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Viberg, Sören, olja, kustparti, Öland,
720
Viberg, Sören, olja, kustparti, Öland,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Skålar, 2 st, kristall, Orrefors;
721
Skålar, 2 st, kristall, Orrefors;
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, soffa, 2-sits,
722
Okänd designer, 1950-60-tal, soffa, 2-sits,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Mayer, Auguste Etienne François litografier, 3 st, Karlskronamotiv,
723
Mayer, Auguste Etienne François litografier, 3 st, Karlskronamotiv,
Final bidNo bids
Est1,000 - 1,200 SEK
Closed
 Shayer, William J Junior, akvatinter 2 st, "Dead Beat" respektive "Gone Away",
724
Shayer, William J Junior, akvatinter 2 st, "Dead Beat" respektive "Gone Away",
Final bidNo bids
Est800 - 1,000 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.