Marsauktion del 2 (utrop 101-779)
Påskdagen den 4/4 klockan 16.
Visningen avhålls:
Långfredag 2/4 klockan 12.00 - 17.00
Påskafton 3/4 klockan 12.00 - 17.00
Påskdagen 4/4 klockan 12.00 - 15.45
Lowest lot number
Utdragssoffa/säng, lackerat trä, 1800-talets 2 hälft,
Final bid800 SEK
Est200 - 300 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, valnöt och bonad bok,
Final bid150 SEK
Est200 - 300 SEK
Modellbil, lackerad metall, urverksdriven, Schuco Mirakcor 1001,
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Stol, svartlackerat trä, provinsarbete i transition rokoko-gustaviansk tid,
Est200 - 300 SEK
Modellbil med tillbehör, lackerad metall och trä, urverksdriven, Schuco 3000,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Stol, svartlackerat trä, sengustavianskt provinsarbete, 1800-talets 1 hälft,
Est200 - 300 SEK
Modellbil, lackerad metall, urverksdriven, Schuco Examico 4001,
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
Est1,600 - 1,800 SEK
Rud-Petersen, Rudolf, olja, vid badet,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, miniatyrvas, harpälsglaserat stengods,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Väggur, så kallad lodregulator, valnöt, svärtat trä och pastellage, Gustav Becker, 1800-talets slut,
Final bid900 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Takkrona till 5 ljus, mässing med prismor, empirestil,
Final bid1,500 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Takkrona, mässing med prismor, så kallad burkrona,
Final bid1,000 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Englund, Eva för Målerås, skål, blågrön glasmassa, Malakit,
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Englund, Eva för Målerås, vas, blågrön glasmassa, Malakit,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, blåglaserat stengods,
Final bid1,000 SEK
Est500 - 600 SEK
Nordström, Gerhard, gouache, Harlekin och Columbine,
Final bid500 SEK
Est300 - 400 SEK
TV, Samsung, 32 tum, LCD
Est200 - 300 SEK
Tallrikar, 1 par, tenn, 1700tal, profilerat brätte,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Soppslevar, 5 st, tenn med svarvade träskaft, 1800-tal,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Fiskfat, flintgods, Göteborg, jugend 1900-talets 1 fjärdedel, fiskformat,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Berglund, Bengt för Gustavsberg, olje/vinägerkanna, flintgods,
Est200 - 300 SEK
Okänd designer för Møbelfabrikken Willy, Ryomgård, satsbord, 3 st, palisander med kakelplattor, 1960-tal,
Final bid500 SEK
Est300 - 400 SEK
Skinkfat, flintgods, Rörstrand 1900-talets början, grisformat,
Est200 - 300 SEK
Okänd designer, 1980-tal, soffbord, svartlackerat trä med läderklädd mittskiva,
Est200 - 300 SEK
Cobos, José Manuel, gouache, Le Grand Palais, Paris,
Est200 - 300 SEK
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Johanna",
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Ljusstakar, 1 par, patinerad brons, empirestil, 1900-talets 2 hälft,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Käppar med silverkrycka, 3 st, 1900-talets 1 hälft,
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Aln- respektice centimeterstockar, 5 st, trä, 17-1900-tal,
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Käpp, trä och ben med mässingsbeslag, 1800-talets 1 hälft,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Spatserkäppar, 6 st, trä, 18-1900-tal,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Okänd designer för Stelton, skål, rostfritt stål,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Sejg, Johan, olja, häst i landskap,
Est200 - 300 SEK
Okänd designer, skålar, 2 st, blå glasmassa,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Modellbilar, 10 st, metall, Schuco,
Final bid2,200 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Modellbil mm, Schuco "Die Welt der Silberpfeile",
Final bid1,800 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Stort parti Blue-Ray-filmer,
Est500 - 600 SEK
Okänd designer för HEMI, bords/vägglampa, brunlackerad metall,
Est200 - 300 SEK
Leksak, litograferad plåt, urverksdriven, "Jumbo",
Est1,200 - 1,500 SEK
Modellbilar 13 + 1, metall, Matchbox Models of Yesteryear samt Corgi Classics,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Ekström, Yngve för Pileprodukter, tillskriven, bordslampa, akrylplast, "Tulip",
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK
Spatserkäpp med vapensköld, 1800-tal, trä och horn med mässingsbeslag,
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Skåp, delvis svärtad valnöt och valnötsrot, oscarianskt 1800-talets 2 hälft,
Final bid1,000 SEK
Est600 - 800 SEK
Fåtölj, mahogny med intarsia, empirestil, sekelskiftet 1900,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Käppar, trä med silver/nysilverkrycka, 4 st,
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK