Marsauktion del 2 (utrop 101-779)

Påskdagen den 4/4 klockan 16.

Visningen avhålls:

Långfredag 2/4 klockan 12.00 - 17.00

Påskafton 3/4 klockan 12.00 - 17.00

Påskdagen 4/4 klockan 12.00 - 15.45

Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Aftonväska, textil med silverbeslag, 1910-20-tal,
Est800 - 1,000 SEK
Final bid1,200 SEK
Est1,200 - 1,400 SEK
Matbord, mahogny, gustaviansk stil, 1900-talets mitt,
Est400 - 500 SEK
Fåtölj, alm med textilklädsel, elektriskt justerbar
Est500 - 600 SEK
Golvur, mahogny, 1900-talets 2 hälft,
Est400 - 500 SEK
Mørkegaard, John, soffbord, palisander med kopparskiva,
Est500 - 600 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, byrå, teak,
Final bid1,700 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, nattygsbord, teak
Final bid800 SEK
Est300 - 400 SEK
Soffbord, valnöt med mässingsbeslag,
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, 1960-tal, golvlampa, palisander och mässing
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Tidningsställ, bambu och rotting, 1900-talets mitt,
Final bid250 SEK
Est200 - 300 SEK
Ring, 14 k vitguld med 17 briljantslipade diamanter, bland annat 1 0,25 carat och 2 om vardera 0,16 carat, totalt cirka 0,8 carat P, Israeliska stämplar JH,
Final bid3,800 SEK
Est3,800 - 4,000 SEK
Claesson, Ilse för Rörstrand, vas, glaserat flintgods,
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd designer för Villeroy & Boch, servisdelar, porslin, Acapulco,
Final bid1,000 SEK
Est500 - 600 SEK
Moccakoppar med fat och assietter, 8 + 8 +8 st, porslin, B&G Blå Mås med guldkant,
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Werner, Ernst för Ilkra, vas, glaserat flintgods, 1950-tal,
Est800 - 1,000 SEK
Soffbord med lös skiva, så kallad Butlers' tray, mahogny med mässingsbeslag,
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Hatthylla, böjträ och metall, 1900-talets 1 hälft,
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est2,600 - 2,800 SEK
Est600 - 800 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, däcks/trädgårdsstol, svartlackerad metall med grön textilklädsel,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Motorsåg, elektrisk, MEEC 726-727,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Väggspegel, valnöt, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Hansen, Josef Theodor, akvarell, altaret i atriet till Epidius Sabinus hus, Pompeji,
Final bid2,800 SEK
Est3,600 - 4,000 SEK
Percy, Arthur för Gefle, blomsterskål samt hållare, glaserat och förgyllt lergods, "Neapel",
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
Est600 - 800 SEK
Est600 - 800 SEK
Parti linne, servietter och dukar
Final bid350 SEK
Est500 - 600 SEK
Andersen, Johannes för C F Christensen, Silkeborg, soffbord, palisander,
Final bid4,400 SEK
Est4,600 - 5,000 SEK
Wanscher, Ole för P Jeppesens möbelfabrik, matbord, mahogny, Rungstedlund,
Final bid900 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord palisander med utdragbar, melaminklädd kortsida,
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Okänd designer, 1960-tal, matbord, körsbär (?)
Final bid400 SEK
Est200 - 300 SEK
Okänd polsk (?) konstnär, relief, koppar, dekor av boxare,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Rezl, Bohumil, skulptur, terrakotta, 1900-talets 1 hälft,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Handskrift, trä, Burma, 18-1900-tal,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Okänd designer för Müller Frères, Lunéville, bordslampa, mässing med glasskärm,
Final bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Stödkorsett, läder, 1900-talets början,
Est100 - 1,400 SEK
Bjerre, Niels, olja, parklandskap,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, väggspegel med belysning, modell 34310,
Final bid1,500 SEK
Est1,600 - 1,800 SEK
Arbetspall, skuret och bonat trä, 1900-talets 1 hälft,
Final bid900 SEK
Est500 - 600 SEK
Aalto, Alvar för Artek, soffbord, böjträ med glasskiva, modell Y805,
Final bid1,200 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Parti fiskbestick, silver och stål, Tyskland, 1900-talets början,
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Takkrona, förgylld metall med prismor, så kallad burkrona, 1900-talets andra hälft
Final bid1,200 SEK
Est200 - 300 SEK
Björklund, Tord för IKEA, hylla, grålackerad metall, Kallax
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd dansk konstnär, olja, hus i skog,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Henriksen, William, olja, italiensk innergård,
Est600 - 800 SEK