Loading...

Marsauktion del 2 (utrop 101-779)

Marsauktion del 2 (utrop 101-779)

Påskdagen den 4/4 klockan 16.

Visningen avhålls:

Långfredag 2/4 klockan 12.00 - 17.00

Påskafton 3/4 klockan 12.00 - 17.00

Påskdagen 4/4 klockan 12.00 - 15.45

Marsauktion del 2 (utrop 101-779)
Closed
Kanna, mässing, antagligen osmanskt kulturområde, 18-1900-tal,
389
Kanna, mässing, antagligen osmanskt kulturområde, 18-1900-tal,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Golvvas, porslin, antagligen Frankrike, 1800-talets 2 hälft,
390
Golvvas, porslin, antagligen Frankrike, 1800-talets 2 hälft,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Lütken, Per för Royal Copenhagen/Holmegaard, skålar, 2 st, kristall, "Musling",
391
Lütken, Per för Royal Copenhagen/Holmegaard, skålar, 2 st, kristall, "Musling",
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, kandelaber till 11 ljus, svärtat smide,
392
Okänd designer, kandelaber till 11 ljus, svärtat smide,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Smyckeskrin, grön sammet med förgyllda metallbeslag,
393
Smyckeskrin, grön sammet med förgyllda metallbeslag,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Takampel, delvis rosatonad glasmassa med mässingsbeslag, så kallad månskensampel,
394
Takampel, delvis rosatonad glasmassa med mässingsbeslag, så kallad månskensampel,
Final bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Okänd designer för SSA, bordslampor, 1 par, glas och metall,
395
Okänd designer för SSA, bordslampor, 1 par, glas och metall,
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Väggspegel, förgyllt trä och stuck, 1800-talets 2 hälft,
396
Väggspegel, förgyllt trä och stuck, 1800-talets 2 hälft,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Persedeldetaljer, 5 delar, Kina, sekelskiftet 1900,
397
Persedeldetaljer, 5 delar, Kina, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för Unique Design Copenhagen, klädhängare, 9 st,
398
Okänd designer för Unique Design Copenhagen, klädhängare, 9 st,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Barnarmbandsur, vitmetall med stenar och svart läderarmband, Hello Kitty,
399
Barnarmbandsur, vitmetall med stenar och svart läderarmband, Hello Kitty,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Ramsén, Håkan, egen verkstad, hänge, sterlingsilver, Ängel,
400
Ramsén, Håkan, egen verkstad, hänge, sterlingsilver, Ängel,
Final bid250 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas på stensockel, båtformad,
401
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas på stensockel, båtformad,
Final bid42,000 SEK
Est38,000 - 40,000 SEK
Closed
Hermelin, Samuel Gustav, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Karta öfver Halmstads Höfdingedöme eller Halland" 1807,
402
Hermelin, Samuel Gustav, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Karta öfver Halmstads Höfdingedöme eller Halland" 1807,
Final bid1,500 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Armstolar, 1 par, skuret och bemålat trä, gustavianska, sannolikt Stockholmsarbeten 1770-80-tal, rund rygg med humlekvist,
403
Armstolar, 1 par, skuret och bemålat trä, gustavianska, sannolikt Stockholmsarbeten 1770-80-tal, rund rygg med humlekvist,
Final bidNo bids
Est7,000 - 8,000 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, palisander med utdragsskiva i formica,
404
Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, palisander med utdragsskiva i formica,
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Okänd designer för Brostrom, Danmark, sängbord, metall med teakskiva,
405
Okänd designer för Brostrom, Danmark, sängbord, metall med teakskiva,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Pehrson, Karl Axel, färglito, urskogsvision,
406
Pehrson, Karl Axel, färglito, urskogsvision,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Erixson, Sven "X:et", färglito, Trädet, 1962
407
Erixson, Sven "X:et", färglito, Trädet, 1962
Final bid600 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
4 delar grafik; Nisse Zetterberg, Iris Lövin, Ulf Warnheden samt Gustav Rudberg,
408
4 delar grafik; Nisse Zetterberg, Iris Lövin, Ulf Warnheden samt Gustav Rudberg,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Pålsson, Folke för FDB (Forenede Danske Bruger), pinnstolar, 3 st, vitlackerat trä, modell J77,
409
Pålsson, Folke för FDB (Forenede Danske Bruger), pinnstolar, 3 st, vitlackerat trä, modell J77,
Final bid800 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer för Ingemann Hansen, Gudbjerg, Sydfyn, 1950-60-tal, bokhylla, teak
410
Okänd designer för Ingemann Hansen, Gudbjerg, Sydfyn, 1950-60-tal, bokhylla, teak
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Frieberg, Gunnel, färglinoleumsnitt, "Flicka med apelsinkorg,",
411
Frieberg, Gunnel, färglinoleumsnitt, "Flicka med apelsinkorg,",
Final bid1,100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd designer 1960-70-tal, soffbord, fur,
412
Okänd designer 1960-70-tal, soffbord, fur,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Tidskriftshållare, bonat trä, 1900-talets mitt,
413
Tidskriftshållare, bonat trä, 1900-talets mitt,
Final bid350 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Thekök, så kallat Hibachi, alm, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900,
414
Thekök, så kallat Hibachi, alm, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est1,600 - 1,800 SEK
Closed
Hurtsskrivbord, skuren och bonad ek, nyrenässans, 1800-talets slut,
415
Hurtsskrivbord, skuren och bonad ek, nyrenässans, 1800-talets slut,
Final bid1,200 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Förvaringssäck till takbox, Lamborghini,
416
Förvaringssäck till takbox, Lamborghini,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, vas, glas,
417
Okänd designer, vas, glas,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Ehrner, Anna för Kosta Boda, skål, glas, Atoll,
418
Ehrner, Anna för Kosta Boda, skål, glas, Atoll,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Ehrner, Anna för Kosta Boda, skålfat, glas, Atoll,
419
Ehrner, Anna för Kosta Boda, skålfat, glas, Atoll,
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Okänd dansk designer, 1960-tal, snurrfåtölj
420
Okänd dansk designer, 1960-tal, snurrfåtölj
Final bid1,400 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, skåp, teak,
421
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, skåp, teak,
Final bid1,300 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, sängstommar, 2 st
422
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, sängstommar, 2 st
Final bidNo bids
Est200 - 300 SEK
Closed
Golvur, bemålat och förgyllt trä, så kallat Bornholmerur (hane), Danmark 1800-talets mitt,
423
Golvur, bemålat och förgyllt trä, så kallat Bornholmerur (hane), Danmark 1800-talets mitt,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Paraplyställ, rödlackerat gjutjärn, A La Menagere, Paris, 1900-talets början,
424
Paraplyställ, rödlackerat gjutjärn, A La Menagere, Paris, 1900-talets början,
Final bid900 SEK
Est600 - 800 SEK
Closed
Okänd designer för M Nissen I/S Horsens, soffa, grön (defekt) textilklädsel på 6 teakben,
425
Okänd designer för M Nissen I/S Horsens, soffa, grön (defekt) textilklädsel på 6 teakben,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, soffa, helstoppad ylleklädsel på svarvade ben i fur,
426
Okänd designer, 1950-60-tal, soffa, helstoppad ylleklädsel på svarvade ben i fur,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Carstens, Wojtek Depka för Stouby, soffa, syrabehandlad bok, Maria 5176,
427
Carstens, Wojtek Depka för Stouby, soffa, syrabehandlad bok, Maria 5176,
Final bid1,900 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Closed
Salto, Axel för Royal Copenhagen, kaffe/thekanna, porslin, modell "Salto",
428
Salto, Axel för Royal Copenhagen, kaffe/thekanna, porslin, modell "Salto",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Mekanisk leksak, hårdplast och metall, Japan, omkring 1960.
429
Mekanisk leksak, hårdplast och metall, Japan, omkring 1960.
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Elektriskt driven skulptur, Kalle Anka, 1900-talets mitt,
430
Elektriskt driven skulptur, Kalle Anka, 1900-talets mitt,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Okänd designer för Herman A Kähler, Naestved, ytterfoder, stengods,
431
Okänd designer för Herman A Kähler, Naestved, ytterfoder, stengods,
Final bid100 SEK
Est1,500 - 200 SEK
Closed
Skulptur, soapstone, Kina, 18-1900-tal, Shoulao,
432
Skulptur, soapstone, Kina, 18-1900-tal, Shoulao,
Final bidNo bids
Est600 - 800 SEK
Closed
Okänd designer för Anton Michelsen, cocktailmixer, glas och sterlingsilver, 1950-60-tal,
433
Okänd designer för Anton Michelsen, cocktailmixer, glas och sterlingsilver, 1950-60-tal,
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Closed
Pipset, bakelit, C A Schwally, Bremen, sekelskiftet 1900,
434
Pipset, bakelit, C A Schwally, Bremen, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est1,400 - 1,600 SEK
Closed
Nordström, Patrick för Royal Copenhagen, vas med hänklar, glaserat stengods,
435
Nordström, Patrick för Royal Copenhagen, vas med hänklar, glaserat stengods,
Final bidNo bids
Est2,800 - 3,000 SEK
Closed
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, böjträ med blå textilklädsel på kromade ben, Måsen,
436
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, böjträ med blå textilklädsel på kromade ben, Måsen,
Final bidNo bids
Est1,600 - 1,800 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.