Marsauktion del 2 (utrop 101-779)
Påskdagen den 4/4 klockan 16.
Visningen avhålls:
Långfredag 2/4 klockan 12.00 - 17.00
Påskafton 3/4 klockan 12.00 - 17.00
Påskdagen 4/4 klockan 12.00 - 15.45
Lowest lot number
Est300 - 400 SEK
Golvvas, porslin, antagligen Frankrike, 1800-talets 2 hälft,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Lütken, Per för Royal Copenhagen/Holmegaard, skålar, 2 st, kristall, "Musling",
Est300 - 400 SEK
Okänd designer, kandelaber till 11 ljus, svärtat smide,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Smyckeskrin, grön sammet med förgyllda metallbeslag,
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Takampel, delvis rosatonad glasmassa med mässingsbeslag, så kallad månskensampel,
Final bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Okänd designer för SSA, bordslampor, 1 par, glas och metall,
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Väggspegel, förgyllt trä och stuck, 1800-talets 2 hälft,
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Persedeldetaljer, 5 delar, Kina, sekelskiftet 1900,
Est300 - 400 SEK
Okänd designer för Unique Design Copenhagen, klädhängare, 9 st,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Barnarmbandsur, vitmetall med stenar och svart läderarmband, Hello Kitty,
Est200 - 300 SEK
Ramsén, Håkan, egen verkstad, hänge, sterlingsilver, Ängel,
Final bid250 SEK
Est200 - 300 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas på stensockel, båtformad,
Final bid42,000 SEK
Est38,000 - 40,000 SEK
Hermelin, Samuel Gustav, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Karta öfver Halmstads Höfdingedöme eller Halland" 1807,
Final bid1,500 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, palisander med utdragsskiva i formica,
Est700 - 800 SEK
Okänd designer för Brostrom, Danmark, sängbord, metall med teakskiva,
Est400 - 500 SEK
Pehrson, Karl Axel, färglito, urskogsvision,
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Erixson, Sven "X:et", färglito, Trädet, 1962
Final bid600 SEK
Est200 - 300 SEK
4 delar grafik; Nisse Zetterberg, Iris Lövin, Ulf Warnheden samt Gustav Rudberg,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Pålsson, Folke för FDB (Forenede Danske Bruger), pinnstolar, 3 st, vitlackerat trä, modell J77,
Final bid800 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Okänd designer för Ingemann Hansen, Gudbjerg, Sydfyn, 1950-60-tal, bokhylla, teak
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Frieberg, Gunnel, färglinoleumsnitt, "Flicka med apelsinkorg,",
Final bid1,100 SEK
Est200 - 300 SEK
Okänd designer 1960-70-tal, soffbord, fur,
Est200 - 300 SEK
Tidskriftshållare, bonat trä, 1900-talets mitt,
Final bid350 SEK
Est200 - 300 SEK
Thekök, så kallat Hibachi, alm, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900,
Est1,600 - 1,800 SEK
Final bid1,200 SEK
Est400 - 500 SEK
Förvaringssäck till takbox, Lamborghini,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, vas, glas,
Est200 - 300 SEK
Ehrner, Anna för Kosta Boda, skål, glas, Atoll,
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Ehrner, Anna för Kosta Boda, skålfat, glas, Atoll,
Est200 - 300 SEK
Okänd dansk designer, 1960-tal, snurrfåtölj
Final bid1,400 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, skåp, teak,
Final bid1,300 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, sängstommar, 2 st
Est200 - 300 SEK
Golvur, bemålat och förgyllt trä, så kallat Bornholmerur (hane), Danmark 1800-talets mitt,
Final bid500 SEK
Est600 - 800 SEK
Paraplyställ, rödlackerat gjutjärn, A La Menagere, Paris, 1900-talets början,
Final bid900 SEK
Est600 - 800 SEK
Okänd designer för M Nissen I/S Horsens, soffa, grön (defekt) textilklädsel på 6 teakben,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, soffa, helstoppad ylleklädsel på svarvade ben i fur,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Carstens, Wojtek Depka för Stouby, soffa, syrabehandlad bok, Maria 5176,
Final bid1,900 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
Salto, Axel för Royal Copenhagen, kaffe/thekanna, porslin, modell "Salto",
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Mekanisk leksak, hårdplast och metall, Japan, omkring 1960.
Est2,200 - 2,400 SEK
Elektriskt driven skulptur, Kalle Anka, 1900-talets mitt,
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Okänd designer för Herman A Kähler, Naestved, ytterfoder, stengods,
Final bid100 SEK
Est1,500 - 200 SEK
Skulptur, soapstone, Kina, 18-1900-tal, Shoulao,
Est600 - 800 SEK
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Pipset, bakelit, C A Schwally, Bremen, sekelskiftet 1900,
Est1,400 - 1,600 SEK
Nordström, Patrick för Royal Copenhagen, vas med hänklar, glaserat stengods,
Est2,800 - 3,000 SEK
Est1,600 - 1,800 SEK