Laddar...

Majauktion

Visning:

24/5 kl 12 - 19

25/5 kl 12 -17

26/5 kl 12 - 16

Auktion:

26/5 kl 16

Majauktion
Avslutad
Matta, semiantik persisk, 205 x 150 cm
578
Matta, semiantik persisk, 205 x 150 cm
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Hallampa, sk Bellmanlykta, mässing och glas, höjd 28 cm
579
Hallampa, sk Bellmanlykta, mässing och glas, höjd 28 cm
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Johansson, Else-Maj, färglito, Lofoten, signerad, daterad -86 och numrerad 84/275, synlig pappersstorlek 58 x 67 cm
580
Johansson, Else-Maj, färglito, Lofoten, signerad, daterad -86 och numrerad 84/275, synlig pappersstorlek 58 x 67 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Matta, old Pakistan, Ghommönstrad, 300 x 195 cm
581
Matta, old Pakistan, Ghommönstrad, 300 x 195 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Avslutad
Corneille (egentligen Guillaume Cornelis van Beverloo), akvatint, "Couple de l'étè" 1986, ed GKM, synlig pappersstorlek 34 x 29 cm
582
Corneille (egentligen Guillaume Cornelis van Beverloo), akvatint, "Couple de l'étè" 1986, ed GKM, synlig pappersstorlek 34 x 29 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Halsband, silver, så kallat bunadssmykke, dekor i filigran, stämplat Knut Andreas Rasmussen Oslo
583
Halsband, silver, så kallat bunadssmykke, dekor i filigran, stämplat Knut Andreas Rasmussen Oslo
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Leon, May K, offset, nattpromenad, signerad och daterad 1982 i trycket samt numrerad 196/200, pappersstorlek 50 x 70 cm
584
Leon, May K, offset, nattpromenad, signerad och daterad 1982 i trycket samt numrerad 196/200, pappersstorlek 50 x 70 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Leon, May K, färglito, dansande par, signerad och numrerad EA, pappersstorlek 63 x 47 cm
585
Leon, May K, färglito, dansande par, signerad och numrerad EA, pappersstorlek 63 x 47 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Leon, May K, färglito, dansande par, signerad, pappersstorlek 63 x 47 cm
586
Leon, May K, färglito, dansande par, signerad, pappersstorlek 63 x 47 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Leon, May K, lito, Kathrine Hepburn, numrerad 1/10, pappersstorlek 63 x 47 cm
587
Leon, May K, lito, Kathrine Hepburn, numrerad 1/10, pappersstorlek 63 x 47 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Leon, May K, färglito, dansande par, numrerad HC, pappersstorlek 63 x 47 cm
588
Leon, May K, färglito, dansande par, numrerad HC, pappersstorlek 63 x 47 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fåtölj, "Hemmakväll",  djuphäftad, grön klädsel
589
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fåtölj, "Hemmakväll", djuphäftad, grön klädsel
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Malmsten, Carl, soffbord, "Ovalen", längd 120 cm
590
Malmsten, Carl, soffbord, "Ovalen", längd 120 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Malmsten, Carl, golvlampa, björk, "Staken", brännstämplad signatur, höjd 132 cm
591
Malmsten, Carl, golvlampa, björk, "Staken", brännstämplad signatur, höjd 132 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Silow, Ingegerd, matta, rölakan, signerad, 245 x 165 cm
592
Silow, Ingegerd, matta, rölakan, signerad, 245 x 165 cm
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Eldvägg, gjutjärn, dekor av ättens Bourbon vapen, h 70 cm
593
Eldvägg, gjutjärn, dekor av ättens Bourbon vapen, h 70 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Attling, Efva för Orrefors, vinglas, 6 st, glas med silverring, "Amor Vincit Omnia", h 22 cm
594
Attling, Efva för Orrefors, vinglas, 6 st, glas med silverring, "Amor Vincit Omnia", h 22 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Rituell kniv, Baluba, Kongo, 1900-tal, längd 47 cm
595
Rituell kniv, Baluba, Kongo, 1900-tal, längd 47 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand, skål, glaserat stengods, signerad, diameter 26 cm
596
Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand, skål, glaserat stengods, signerad, diameter 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Fällknivar, 4 st, metall, så kallade sailors´ knives, 1800-tal, l 11 - 30 cm
597
Fällknivar, 4 st, metall, så kallade sailors´ knives, 1800-tal, l 11 - 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, pokalglas, dekor av blå tulpaner, sign, höjd 25 cm
598
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, pokalglas, dekor av blå tulpaner, sign, höjd 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, pokalglas, dekor av röda tulpaner, sign, höjd 25 cm
599
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, pokalglas, dekor av röda tulpaner, sign, höjd 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Henner, Jean-Jacques, olja på pannå, porträtt av rödhårig kvinna, signerad, 28 x 22 cm
600
Henner, Jean-Jacques, olja på pannå, porträtt av rödhårig kvinna, signerad, 28 x 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Ekornes, fåtölj med pall, "Stressless"
601
Okänd designer för Ekornes, fåtölj med pall, "Stressless"
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Wörtz, Erik för IKEA, hallmöbel med spegel, ek, längd bänk 110 cm
602
Wörtz, Erik för IKEA, hallmöbel med spegel, ek, längd bänk 110 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer, taklampor, 1 par, glas och teakimitation, diameter 25 cm
603
Okänd designer, taklampor, 1 par, glas och teakimitation, diameter 25 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kamera, "Le détéctive perfectionné", E Girard & A Boitte Paris, ca 1895, längd 26 cm
604
Kamera, "Le détéctive perfectionné", E Girard & A Boitte Paris, ca 1895, längd 26 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Weekend bag, brunt läder, längd 72 cm, fläckar
605
Weekend bag, brunt läder, längd 72 cm, fläckar
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Parti LP-skivor, bl a Lennon, Dylan, Move, Zeppelin mm, ca 35 st
606
Parti LP-skivor, bl a Lennon, Dylan, Move, Zeppelin mm, ca 35 st
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Parti LP-skivor, bl a Stewart, Rickfors, Ferry, Bowie, Beatles mm, ca 35 st
607
Parti LP-skivor, bl a Stewart, Rickfors, Ferry, Bowie, Beatles mm, ca 35 st
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Parti LP-skivor bl a Eurythmics, Chicago, Reeves, Simon & Garfunkel mm, ca 65 st
608
Parti LP-skivor bl a Eurythmics, Chicago, Reeves, Simon & Garfunkel mm, ca 65 st
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Parti EP/singlar, ca 100 st, bl a Gärdestad, Monkees, Orbison, Steele mm
609
Parti EP/singlar, ca 100 st, bl a Gärdestad, Monkees, Orbison, Steele mm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Åkered, Pär, olja, svanar, signerad, 19 x 30 cm
610
Åkered, Pär, olja, svanar, signerad, 19 x 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Persson-Melin, Signe för Boda, ölglas, 6 st "Ruben", design 1967, höjd 16 cm
611
Persson-Melin, Signe för Boda, ölglas, 6 st "Ruben", design 1967, höjd 16 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Mockakoppar med underfat, 6 + 6 st, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Halvblonde modell 1038
612
Mockakoppar med underfat, 6 + 6 st, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Halvblonde modell 1038
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Karlsson, Egon Lennart, olja, "Försommarvy", signerad, 38 x 46 cm
613
Karlsson, Egon Lennart, olja, "Försommarvy", signerad, 38 x 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Minicykel för husvagn/båt, hopfällbar, 6 -vxl, 20 ", nyckel samt lås medföljer
614
Minicykel för husvagn/båt, hopfällbar, 6 -vxl, 20 ", nyckel samt lås medföljer
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Minicykel för husvagn/båt, hopfällbar, 6 -vxl, 20 ", nyckel samt lås medföljer
615
Minicykel för husvagn/båt, hopfällbar, 6 -vxl, 20 ", nyckel samt lås medföljer
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Parti flintyxor, spjutspetsar mm, största längd 16 cm
616
Parti flintyxor, spjutspetsar mm, största längd 16 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Skål, lergods, 17-1800-tal, diameter 33 cm, slitage
617
Skål, lergods, 17-1800-tal, diameter 33 cm, slitage
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skål, delvis glaserat lergods, dekor av blommor samt datering 1786, diameter 30 cm
618
Skål, delvis glaserat lergods, dekor av blommor samt datering 1786, diameter 30 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Fat, delvis glaserat lergods, datering 1869, diameter 33 cm
619
Fat, delvis glaserat lergods, datering 1869, diameter 33 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Holm, Åke, skulptur, stengods, "Moses med stentavlorna", signerad, höjd 31 cm
620
Holm, Åke, skulptur, stengods, "Moses med stentavlorna", signerad, höjd 31 cm
Slutpris3 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Holm, Åke, skulptur, stengods, personer på drakskepp, signerad, längd 31 cm
621
Holm, Åke, skulptur, stengods, personer på drakskepp, signerad, längd 31 cm
Slutpris5 500 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Parti nötknäppare
622
Parti nötknäppare
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Väggrelief, gips, 1900-tal, mytologisk scen, h 80 cm
623
Väggrelief, gips, 1900-tal, mytologisk scen, h 80 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Poster, Tivoli, AL Ofset, Andreasen & Lachmann, Köpenhamn, 85 x 62 cm
624
Poster, Tivoli, AL Ofset, Andreasen & Lachmann, Köpenhamn, 85 x 62 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Matta, antik Afshar, 180 x 145 cm, ställvis slitage
625
Matta, antik Afshar, 180 x 145 cm, ställvis slitage
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.