Laddar...
Majauktion
Visning:
24/5 kl 12 - 19
25/5 kl 12 -17
26/5 kl 12 - 16
Auktion:
26/5 kl 16
Lägsta föremålsnummer
482
Okänd designer för Illums Bolighus, spegel, palisander, 1950-60-tal, höjd 62 cm
Slutpris800 SEK
Värdering300 - 400 SEK
483
Matta, semiantik/antik Keshan (?), 190 x 140 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
484
Okänd designer, sannolikt för Stoby, soffa, rödbrunt läder, l 182 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
485
Klint, Kaare för Le Klint, taklampa, veckad plast, Le Klint 101, "Frugtlygten", design 1944, h 42 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
486
Okänd dansk designer, möjligen Arne Vodder för Illums Bolighus, sängstomme, teak och oregon pine, 1950-60-tal, etikettsignerad, innermått 190 x 90 cm, bruksslitage
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
487
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skålar 2 st, porslin, så kallad Kronskålar, h 9,5 respektive 17 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
488
Ytterkrukor, 3 + 1 st, porslin, "Waldemarsudde", design Prins Eugen 1915, diameter 14 respektive 16 cm
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
489
Nylund, Gunnar för Rörstrand, ytterkrukor, 3 + 3 st, chamotterat stengods, genombruten dekor, sign, h 11 respektive 13 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
490
Matta; Lagerheim Ullberg, Gunilla för Kasthall, vävd ull, "Häggå", 130 x 65 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
491
Matta; okänd designer, antagligen för Kasthall, vävd ylle, 150 x 85 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
492
Kandelabrar till fem ljus, 1 par, mässing, 1900-talets början, h 40 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
493
Kaminur, marmorerat trä och metall, antagligen USA, 1900-talets, början, l 42 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
494
Fickursställ med förstoringsglas, nysilver, jugend, sekelskiftet 1900, h 10 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
495
Bordständare, svartglaserad keramik och metall, Evanus, Japan, 1900-talets mitt, dekor av katt och bordslampa, h 14 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
496
Mekanisk leksak, litograferad plåt, "Action Planet Robot", Ko-Yoshia, Japan, 1950-tal, h 22 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
497
Skulptur, skuret och bemålat trä, 1800-talets 2 hälft, stående soldat, h 31 cm, bruksslitage
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
498
Kikarsikte, Zeiss, 10x52, längd 36 cm
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
499
Leksak, Steiff, nyckelpiga, längd 52 cm
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 800 - 1 900 SEK
500
Ring, 18 karat vit guld med 2 briljant- och fyra åttkantslipade diamanter om totalt 0,51 carat enligt gravyr, svårtydda svenska stämplar, innerdiameter 16 mm, vikt 3,7 gram
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
501
Spegel, förgyllt trä och stuck, 1900-talets mitt, höjd 76 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
502
Kanevad, Gunnar, egen verkstad, Linköping, skulptur/pussel, fur, "Mars Liv -72", stämpelsignerad, h 23,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
503
Mekanisk leksak, "Kokomo Jr", Wagner för Max Carl, Tyskland, 1900-talets mitt, h 25 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
504
Okänd designer, 1950-60-tal, telefonhylla, teak och lackerad metall, Stringliknande modell, med etikett från Lysbergs Halmstad, l 47 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
505
Okänd designer, 1960-tal, taklampa, koppar och palisander, dia 38 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
506
Olson, Axel, färgetsning, "Sjömannen och sirenen", signerad och numrerad 7/150, synlig pappersstorlek 61 x 99 cm, verket är Axel Olsons överlägset största grafiska blad, lös under passepartout
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
507
Okänd designer för Julius Dressler, jardiniere, majolika, Österrike, omkring år 1900, l 30 cm
Slutpris900 SEK
Värdering700 - 800 SEK
508
Okänd designer för Inout Form, stolar, 1 par, pulverlackerat stål med armlän i teak, "Summer 52",
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
509
Hammerborg, Jo för Fog & Mörup, vägglampa, vitlackerad metall, "Alfa", design 1966
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
510
Ekselius, Carl Erik för J O Carlsson (JOC) Vetlanda, stolar, 4 st, teak med grön textilklädsel, 1950-60-tal, stämpelsignerade
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
511
Hammerborg, Jo för Fog & Mörup, vägglampor, 1 par, grålackerad metall, "Alfa", design 1966
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
512
Navne, Lise för Le Klint, taklampa, veckad plast och metall modell 195 "Donut", design 2007, dia 45 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering700 - 800 SEK
513
Okänd designer, taklampa, brännlackerad metall och plast, 1950-60-tal, diameter 36 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
514
Matta, semiantik persisk 240 x 160 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 - 600 SEK
515
Matta, semiantik/antik persisk, 320 x 230 cm, slitage
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
516
Kolbrännare/värmare, mässing, möjligen Holland, 1800-talets 1 hälft, h inklusive hänkel 42 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
517
Okänd designer för Boda Glasbruk, glasservis, 1900-talets mitt, cirka 50 delar, slipad dekor
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
518
Glasservis, 48 delar, Newport, Manhattan Collection, Italien, modern tillverkning, 12 vardera av champagne-, vin-, grogg- och selters/whiskyglas
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
519
Okänd designer för Ihreborn, soffa, 3-sits, beige tygklädsel, ben av aluminium, längd 212 cm, fläckar, bruksslitage
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
520
More Design för Softline, stolar, 4 st, bok och svart polypropylen, "Felix"
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
521
Svipdag, Elin, olja, Vårflickan, signerad, 100 x 78 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
522
Corneille (egentligen Guillaume Cornelis van Beverloo), färglitografi, "Nue Rouge à l'oiseau", signerad, numrerad 108/200 och daterad -89?, synlig pappersstorlek 50 x 65 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
523
Bengtsson, Walter, serigrafi på folie, "Cox Pomona & Greve Moltke", signerad och numrerad 33/60, daterad -94, 50 x 70 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
524
Olson, Erik, färglitografi, "Sökaren (alltid på väg)", signerad och numrerad 185/310, daterad 1973, synlig pappersstorlek 47 x 35 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
525
Engman, Kjell för Kosta Boda, skulpturer, sandgjutet glas, "Man in Trenchcoat", ur serien "Catwalk", höjd 16-20 cm, någon nagg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
526
Vallien, Bertil för Kosta Boda, fat/skulpturer, glas, 3 st, 15 x 15 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
527
Corsini, Barba för Gubi, bordslampa, svartlackerad metall, "Pedrera PD1", design 1955, h 33 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
528
Bok: Pedersen, Carl Henning, "Fantasiens Fugle, 102 tusch-tegninger 1948-1954", tom I-II, Brøndums Forlag, København 1989, 2 folioband i skyddskassett, signerad, 500 ex
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
529
Malmsten, Carl för Bodafors, skänk, vitmålat trä, "Herrgården", front med 3 lådor och 3 skåpsdörrar, b 148 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.