Laddar...

Aprilauktion

Visning:

26/4 kl 12 - 19

27/4 kl 12 -17

28/4 kl 12 - 16

Auktion:

28/4 kl 16

Aprilauktion
Avslutad
Okänd designer för Silkeborg, fåtölj, bok, vinröd dyna, etikettmärkt
241
Okänd designer för Silkeborg, fåtölj, bok, vinröd dyna, etikettmärkt
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ytterkrukor, 2 + 2 st, porslin, "Waldemarsudde", design Prins Eugen 1915, diameter 11 respektive 14 cm
242
Ytterkrukor, 2 + 2 st, porslin, "Waldemarsudde", design Prins Eugen 1915, diameter 11 respektive 14 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Lindberg, Stig, porslin, ca 10 delar, Berså, fat diameter 16 resp 22 cm, missfärgning förekommer
243
Lindberg, Stig, porslin, ca 10 delar, Berså, fat diameter 16 resp 22 cm, missfärgning förekommer
Slutpris1 100 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Palm, Ingrid, vävnad, "Stenig strand", signerad, 155 x 90 cm
244
Palm, Ingrid, vävnad, "Stenig strand", signerad, 155 x 90 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Lockask, malakit, rektangulär form, längd ca 8,5 cm
245
Lockask, malakit, rektangulär form, längd ca 8,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Vagnslyktor, 1 par, Bleriot, Paris, koppar och glas, höjd 33 cm
246
Vagnslyktor, 1 par, Bleriot, Paris, koppar och glas, höjd 33 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd holländsk (?) konstnär, 18-1900-tal, olja, kanalpari med kyrka, otydligt signerad, 26 x 40 cm
247
Okänd holländsk (?) konstnär, 18-1900-tal, olja, kanalpari med kyrka, otydligt signerad, 26 x 40 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, komposition med kvinna och blommor, otydligt signerad, 78 x 60 cm
248
Okänd konstnär, olja, komposition med kvinna och blommor, otydligt signerad, 78 x 60 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Bölling, Hans, korkskruv/kapsylöppnare, teak och metall, i form av fågel, h 18 cm
249
Bölling, Hans, korkskruv/kapsylöppnare, teak och metall, i form av fågel, h 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Gründ, Norbert Joseph Carl, (hans art?) olja på pannå, kurtiserande par, a tergo betecknad, 19 x 15 cm, visst slitage
250
Gründ, Norbert Joseph Carl, (hans art?) olja på pannå, kurtiserande par, a tergo betecknad, 19 x 15 cm, visst slitage
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Symaskin, Husqvarna automatic CI 21, i väska
251
Symaskin, Husqvarna automatic CI 21, i väska
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Mogensen, Börge för Fredericia, fåtöj, ek, modellnummer 227, design 1961, stämpelsignerad, b 75 cm
252
Mogensen, Börge för Fredericia, fåtöj, ek, modellnummer 227, design 1961, stämpelsignerad, b 75 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Mogensen, Börge för Fredericia, soffa, ek, modellnummer 216, design 1961, stämpelsignerad, l 175  cm
253
Mogensen, Börge för Fredericia, soffa, ek, modellnummer 216, design 1961, stämpelsignerad, l 175 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Kåks, Olle, färgserigrafi, komposition, signerad, daterad -82 och numrerad 64/80, 70 x 50 cm
254
Kåks, Olle, färgserigrafi, komposition, signerad, daterad -82 och numrerad 64/80, 70 x 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, skulptur, bronz, pylon, otydligt signerad och numrerad 4/300, h 30 cm
255
Okänd konstnär, skulptur, bronz, pylon, otydligt signerad och numrerad 4/300, h 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, antagligen för Holmegaard/Le Klint, bordslampa, brun glasmassa med mässingsmontage, 1900-talets 1 hälft, förnicklat lampfäste med porslinsvred, h inklusive lampfäste 27 cm
256
Okänd dansk designer, antagligen för Holmegaard/Le Klint, bordslampa, brun glasmassa med mässingsmontage, 1900-talets 1 hälft, förnicklat lampfäste med porslinsvred, h inklusive lampfäste 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Symaskin, Husqvarna Golden computer, i väska
257
Symaskin, Husqvarna Golden computer, i väska
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Symaskin, Singer, i väska
258
Symaskin, Singer, i väska
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, spegellampetter, 1 par samt spegel, tenn, stämplade 1930. spegel h 40 cm
259
Okänd designer, spegellampetter, 1 par samt spegel, tenn, stämplade 1930. spegel h 40 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Skulptur, läder, stående dromedar, h 33 cm, slitage
260
Skulptur, läder, stående dromedar, h 33 cm, slitage
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Sundstedt, Per för Atelje Kosta Lampan, golvlampa, kromad metall med brun plastskärm, "Mars" höjd 130 cm
261
Sundstedt, Per för Atelje Kosta Lampan, golvlampa, kromad metall med brun plastskärm, "Mars" höjd 130 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lampkupa, frostat glas, funkis, 1930-tal, dia 38 cm
262
Lampkupa, frostat glas, funkis, 1930-tal, dia 38 cm
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, lampbord, palisander med kakelplattor, dubbla skivor, längd 40 cm
263
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, lampbord, palisander med kakelplattor, dubbla skivor, längd 40 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Meda, Alberto & Rizzatto, Paolo för Luceplan, bordslampa, svartlackerad metall med violett glas, "Berenice", design 1985, justerbar
264
Meda, Alberto & Rizzatto, Paolo för Luceplan, bordslampa, svartlackerad metall med violett glas, "Berenice", design 1985, justerbar
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Spargris, delvis glaserat lergods, Danmark, 1800-tal,  längd 19 cm
265
Spargris, delvis glaserat lergods, Danmark, 1800-tal, längd 19 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kista, skuret kamferträ, Kina, längd 104 cm
266
Kista, skuret kamferträ, Kina, längd 104 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Staehr-Olsen, Fritz, olja, strandparti med båt, signerad och daterad 1919, 37 x 53 cm
267
Staehr-Olsen, Fritz, olja, strandparti med båt, signerad och daterad 1919, 37 x 53 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Bentler, Frank J, bordslampa, krom med vit plastskärm, Danmark 1960-tal, modellnummer A 3373, h 48 cm
268
Bentler, Frank J, bordslampa, krom med vit plastskärm, Danmark 1960-tal, modellnummer A 3373, h 48 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Hirschfänger med flintlåspistol, smide och mässing, kavel i horn, England, 17-1800-tal, lås märkt London, l 76 cm
269
Hirschfänger med flintlåspistol, smide och mässing, kavel i horn, England, 17-1800-tal, lås märkt London, l 76 cm
Slutpris6 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Byrå, mahogny med grön stenskiva, intarsia och mässingsbeslag, 1900-talets mitt, 2 lådor, längd 80 cm
270
Byrå, mahogny med grön stenskiva, intarsia och mässingsbeslag, 1900-talets mitt, 2 lådor, längd 80 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Flintlåspistol/fälla, smide, mässing och valnöt, så kallad Trap- eller Cemetery Gun, England, sekelskiftet 1800, längd 28 cm
271
Flintlåspistol/fälla, smide, mässing och valnöt, så kallad Trap- eller Cemetery Gun, England, sekelskiftet 1800, längd 28 cm
Slutpris4 800 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Bengtsson, Valter, skulptur/objekt, delvis emaljerat sterlingsiver, pärlmussla innehållande ring, oval sockel, signerad, l 10 cm
272
Bengtsson, Valter, skulptur/objekt, delvis emaljerat sterlingsiver, pärlmussla innehållande ring, oval sockel, signerad, l 10 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Dolk i balja, så kallad Keris (Kris), Malaysia, 18-1900-tal, sjuvågig, delvis förgylld damaskerad klinga, sammansatt fäste med parerring helt besatt med delvis obearbetade vita safirer,
273
Dolk i balja, så kallad Keris (Kris), Malaysia, 18-1900-tal, sjuvågig, delvis förgylld damaskerad klinga, sammansatt fäste med parerring helt besatt med delvis obearbetade vita safirer,
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Chikanobu, Toyohara (Yoshu), träsnitt, triptych, The Boatman, ur serien Bamboo Knots, 1898, signerad Toyohara Chikanobu med Yoshu-sigill, yttermått 39 x 77 cm
274
Chikanobu, Toyohara (Yoshu), träsnitt, triptych, The Boatman, ur serien Bamboo Knots, 1898, signerad Toyohara Chikanobu med Yoshu-sigill, yttermått 39 x 77 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Hovmand-Olsen, Arne, lampbord, palisander, längd 34 cm
275
Hovmand-Olsen, Arne, lampbord, palisander, längd 34 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Hansen, Andreas för Le Klint, taklampa, veckad plast, Le Klint 153, h 35 cm, armatur saknas, formgiven 1964
276
Hansen, Andreas för Le Klint, taklampa, veckad plast, Le Klint 153, h 35 cm, armatur saknas, formgiven 1964
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Fiol i låda, kopia efter Giovan Paolo Maggini
277
Fiol i låda, kopia efter Giovan Paolo Maggini
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, bokhyllor, 1 par, palisander, 1950-60-tal, b 116, h 78 cm
278
Okänd dansk designer, bokhyllor, 1 par, palisander, 1950-60-tal, b 116, h 78 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, serveringsvagn, teak, 1960-tal, löstagbar bricka, längd 62 cm
279
Okänd dansk designer, serveringsvagn, teak, 1960-tal, löstagbar bricka, längd 62 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Palmquist, Sven för Orrefors, glasservisdelar, rökfärgat glas, Rhapsody, design 1959, 6 vinglas mm
280
Palmquist, Sven för Orrefors, glasservisdelar, rökfärgat glas, Rhapsody, design 1959, 6 vinglas mm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Kommod, svart och grålackerat trä, sekelskiftet 1900, front med låda och skåpsdörr, b 57 cm
281
Kommod, svart och grålackerat trä, sekelskiftet 1900, front med låda och skåpsdörr, b 57 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Brunius, Göran, olja, självporträtt, signerad 2 gånger, 66 x 55 cm
282
Brunius, Göran, olja, självporträtt, signerad 2 gånger, 66 x 55 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Kaffeservisdelar, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, ca 35 delar, koppar, underfat,assietter, sockerskål,  ljusstakar mm
283
Kaffeservisdelar, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, ca 35 delar, koppar, underfat,assietter, sockerskål, ljusstakar mm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Matta, old/semiantik persisk, 325 x 225 cm
284
Matta, old/semiantik persisk, 325 x 225 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Fat, flintgods, Kutani, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, heltäckande polykrom och förgylld dekor av processioner mm, oidentifierad signatur, dia 28 cm
285
Fat, flintgods, Kutani, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, heltäckande polykrom och förgylld dekor av processioner mm, oidentifierad signatur, dia 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Åberg, Jan, skulptur, patinerad metall, "Livets hjul", signerad, h 24 cm
286
Åberg, Jan, skulptur, patinerad metall, "Livets hjul", signerad, h 24 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Dockor, 2 st, bisquit, Armand Marseille, Tyskland, 1900-talets början, h 45 respektive 47 cm
287
Dockor, 2 st, bisquit, Armand Marseille, Tyskland, 1900-talets början, h 45 respektive 47 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, möjligen Constantin Hansen, olja, klipparti (Möns Klint?), signerad CH och daterad 1861 (?), 21 x 35 cm
288
Okänd konstnär, möjligen Constantin Hansen, olja, klipparti (Möns Klint?), signerad CH och daterad 1861 (?), 21 x 35 cm
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.