Laddar...
Aprilauktion
Visning:
26/4 kl 12 - 19
27/4 kl 12 -17
28/4 kl 12 - 16
Auktion:
28/4 kl 16
Lägsta föremålsnummer
337
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
338
Okänd designer, sideboard, aluminium med lackerad skiva, längd 121 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
339
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 175/500. I/IV 'Merkurius'. Signerad "7630007 Kosta Boda LIM. ED". Box samt USB-sticka medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
340
Kaminur, svart marmor och förgylld metall, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av örn, h 43 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 3 200 SEK
341
Henriksen, William, olja, åparti, signerad och daterad 1924, 45 x 63 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
342
Okänd konstnär, olja, stilleben med kanna och frukter, 62 x 80 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
343
Okänd konstnär, olja, åparti med hus, monogramsignerad och daterad -26, 46 x 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
344
Okänd designer, fåtölj, brunt läder med mässingsnitar, 1910-20-tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
345
Henningsen, Frits, soffbord, palisander, 4 lådor i sarg, ben med mässingsskoningar (1 saknas), längd 130 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
346
Huvudprydnad, skuret och bemålat trä, så kallad "Bansonyi" eller "a-Mantsho-na-Tshol" (Serpent Headdress), Baga, Guinea, 1900-tal, , höjd 171 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
347
Kronberg, Julius, akvarellerad teckning, mytologisk scen, sannolikt skiss till takmålning, osignerad, mått inklusive ram 46 x 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
348
Okänd konstnär, 1900-talets början, olja, marinmålning, otydligt signerad, 48 x 80 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
349
Bordsur, förgylld brons, Österrike (?), empiretyp, 1800-talets 1 hälft eller mitt, dekor av egypticerande hermer, svanar mm, h 40 cm, pendel saknas, senare urverk
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
350
Trädgårdsmöbel, 4 delar, lackerad aluminium, modern tillverkning, 3 stolar samt bord
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
351
Laviani, Feruccio för Kartell, taklampa, violett PVC, "FL/Y", design 2002, dia 50 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
352
Larsson, Sara för A2 Designeras, byrå, lackerat bok och MDF, "Stripe Multi", design 2009, b 86 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 3 200 SEK
353
Björklund, Tord för IKEA, sideboard, lackerad spånskiva och glas, "Matador", , längd 137 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 2 200 SEK
354
Satsskålar, 7 st, äggskalsporslin, Kina, 1900-tal, heltäckande, polykrom dekor av femkloiga drakar, lotus mm, botten med Jiaqings märke, dia 8 - 21 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
355
Skål, silver, Indo-persisk, sekelskiftet 1900, heltäckande, driven dekor av stiliserad växtlighet, dia 21 cm, vikt 335 gram
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
356
Stort pari skäppor, glaserad keramik, varierande storlek
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
357
Bordsfotogenlampa, metall med glaskupa, sekelskiftet 1900
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
358
Okänd designer, golvvas, glas, dekor i blått underfång, h 103 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
359
Väggplåtar till 2 ljus, 1 par, mässing, barockstil, 1800-tal, fäste i form av knuten hand, total h 57 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
360
Okänd designer för Bramin, lampbord, palisander, kvadratiskt, etikettmärkt och daterat 1968, längd 80 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
361
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordslampa, glas, modell B 172, dekor i vitt överfång, h 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
362
Fat, gröntonad glasmassa, 1800-tal (?), dia 48 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
363
Pedersen, Finn, akryl på papper, komposition, signerad och daterad -86, synlig storlek 58 x 41 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 100 SEK
364
General-Lieutenant Sir Walter Sinclair Delamain, tillskriven, akvarell, 1920-tal, stilleben med fasantupp, synlig pappersstorlek 44 x 33 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
365
Haglund, Birger, egen verkstad, brosch, sterlingsilver med cabochonslipad karneol, stämplad Stockholm 1955, 45 mm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
366
Okänd designer, golvlampa, mässing, höjd 147 cm, anlupen
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
367
Väggplåtar till 2 ljus, 1 par, mässing, barocktyp, Holland 17-1800-tal, dekor av lejon, Amsterdams stadsvapen mm, h 50 cm, senare ljusarmar
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
368
Skrin, ek med smidesbeslag, 17-1800-tal, på senare benställning, höjd 77 cm, lås och nyckel saknas
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
369
Armstolar, 1 par, skuren hardwood, så kallade puderstolar, orientaliska arbeten
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
370
Rosengren, Henry, sideboard, palisander, front med skjutdörrar och lådor, längd 200 cm
Slutpris6 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
371
Rosén, Kjell, olja, Fjällsjö, signerad och daterad -46, 33 x 41 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
372
Oppenheimer, Johnny, olja, stilleben med mortel, signerad, 46 x 55 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
373
Persson, Ove, olja, Träd med löv, signerad och daterad -97, 71 x 34 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
374
Parti bildelar, kamaxel, baklyktor, högtalare mm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
375
Friberg, Roj, färglito, ravin, signerad, daterad -74 och numrerad 138/180, synlig pappersstorlek 48 x 57 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
376
Lodregulator, valnöt, sekelskiftet 1900, höjd 127 cm
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
377
Okänd designer, barskåp, palisander, nedre utdragbara skivor i melanin/palisander, bredd 101 cm, märken efter beslag
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
378
Clausen, A för Clausen & Søn, silkeborg, sideboard, palisander på (senare?) metallben, 1950-60-tal, skjutdörrar och 4 lådor, längd 209 cm
Slutpris6 500 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
379
Kamferkista, Kina, bredd 102 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
380
Byrå, med intarsia, Nordtyskland, empire, intarsiadekor av flodgud, flankerande risaliter i vit marmor, bredd 77 cm, låst, nyckel saknas
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
381
Okänd designer för Farstrup, reclinerfåtölj, modell 5900 plus, grått tyg och bok, fungerar vid test
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 500 SEK
382
Blixt-Bjärup, Margit, pastell, fransk trädgård, signerad och daterad -69, synlig pappersstorlek 31 x 23 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
383
Piedestaler, 1 par, i form av elefanter, glaserat porslin, Kina, 1900-tal, höjd 57 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
384
Börje, Gideon, olja, "Cypresser i solnedgång", signerad, 58 x 66 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.