Laddar...

Aprilauktion

Visning:

26/4 kl 12 - 19

27/4 kl 12 -17

28/4 kl 12 - 16

Auktion:

28/4 kl 16

Aprilauktion
Avslutad
Matta, antik Teke?, 120 x 100 cm
481
Matta, antik Teke?, 120 x 100 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Vitrika, golvlampa, mässing och bärnstensfärgat glas, justerbar, höjd 143 cm
482
Okänd designer för Vitrika, golvlampa, mässing och bärnstensfärgat glas, justerbar, höjd 143 cm
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Vippbord, bemålat trä, barock, 1700-talets 1 kvartal, balusterstam på tredelad fot, oval skiva med dekor av blomsterurna, längd 96 cm, renoverat
483
Vippbord, bemålat trä, barock, 1700-talets 1 kvartal, balusterstam på tredelad fot, oval skiva med dekor av blomsterurna, längd 96 cm, renoverat
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 3 200 SEK
Avslutad
Sideboard, svartlackerat trä med mässingsskiva, 1800-tal, kinesicerande dekor, längd 61 cm
484
Sideboard, svartlackerat trä med mässingsskiva, 1800-tal, kinesicerande dekor, längd 61 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 2 200 SEK
Avslutad
Förvaringslådor/sängbord, 1 par, lackarbeten med mässingsbeslag, Kina, 1900-tal, längd 51 cm
485
Förvaringslådor/sängbord, 1 par, lackarbeten med mässingsbeslag, Kina, 1900-tal, längd 51 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 2 200 SEK
Avslutad
Parti porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst; 10 vardera kaffekoppar, underfat och assietter, gräddkanna, 2 sockerskålar med lock, 1 lockurna samt 2 fat
486
Parti porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst; 10 vardera kaffekoppar, underfat och assietter, gräddkanna, 2 sockerskålar med lock, 1 lockurna samt 2 fat
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Avslutad
Edenfalk, Bengt för Skruf, glasservis "Carneval"
487
Edenfalk, Bengt för Skruf, glasservis "Carneval"
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Oldfors, Hjördis för Upsala Ekeby, skål, delvis glaserat lergods, "Tropicana", design 1955, dekor av fisk, längd 22 cm
488
Oldfors, Hjördis för Upsala Ekeby, skål, delvis glaserat lergods, "Tropicana", design 1955, dekor av fisk, längd 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Snedklaffsekretär, ek, Tyskland, barock, 1700-talets 1 hälft, b 116 cm
489
Snedklaffsekretär, ek, Tyskland, barock, 1700-talets 1 hälft, b 116 cm
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 100 SEK
Avslutad
Parti keramik och porslin, figuriner mm, Uppsala Ekeby, Bergsten mm, varierande höjd
490
Parti keramik och porslin, figuriner mm, Uppsala Ekeby, Bergsten mm, varierande höjd
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Golvlampa, mässing och onyx, skärm av skinn, dekor av putto, tot höjd 126 cm
491
Golvlampa, mässing och onyx, skärm av skinn, dekor av putto, tot höjd 126 cm
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Okänd designer för GAB, ljusstakar, 1 par, silverstämplade Stockholm 1962, fyllda, h 7 cm
492
Okänd designer för GAB, ljusstakar, 1 par, silverstämplade Stockholm 1962, fyllda, h 7 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Sängvärmare, mässing och smide, 1700-tal, längd 116 cm
493
Sängvärmare, mässing och smide, 1700-tal, längd 116 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Slagbord, valnöt, 1700-tal, svarvade ben, dubbla lådor i sarg, skiva totalt 110 x 107 cm
494
Slagbord, valnöt, 1700-tal, svarvade ben, dubbla lådor i sarg, skiva totalt 110 x 107 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 3 200 SEK
Avslutad
Snedklaffsekretär med vitrinöverdel, bemålat trä, barock, 16-1700-tal, 3-delad, 4 lådor, skrivklaff samt vitrindörrar, kulfötter, total h 191 cm, senare bemålning
495
Snedklaffsekretär med vitrinöverdel, bemålat trä, barock, 16-1700-tal, 3-delad, 4 lådor, skrivklaff samt vitrindörrar, kulfötter, total h 191 cm, senare bemålning
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 3 200 SEK
Avslutad
Väggpaneler, 1 par, porslin och trä, Kina, 1900-tal, dekor av personer i landskap mm i famille-rose-färger, otydliga signaturer, höjd 103 cm
496
Väggpaneler, 1 par, porslin och trä, Kina, 1900-tal, dekor av personer i landskap mm i famille-rose-färger, otydliga signaturer, höjd 103 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 2 200 SEK
Avslutad
Bord, ek med smidda detaljer, så kallad Fratino, barocktyp, Spanien 17-1800-tal, 2 lådor i sarg, l 131 cm
497
Bord, ek med smidda detaljer, så kallad Fratino, barocktyp, Spanien 17-1800-tal, 2 lådor i sarg, l 131 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 3 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för Rörstrand, julservisdelar, 13 st, porslin, "Herrgårds jul", skål diameter 23 cm
498
Okänd designer för Rörstrand, julservisdelar, 13 st, porslin, "Herrgårds jul", skål diameter 23 cm
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för Just-Racks, tv-bänk, högglanslack, Just-Racks JRL1100S-SL, längd 111 cm
499
Okänd designer för Just-Racks, tv-bänk, högglanslack, Just-Racks JRL1100S-SL, längd 111 cm
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Skulptur, metall på träsockel, gående Buddha, så kallad Sukothai, Thailand, 1900-tal, total höjd 35 cm
500
Skulptur, metall på träsockel, gående Buddha, så kallad Sukothai, Thailand, 1900-tal, total höjd 35 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kruthorn, horn, trä och metall, 1800-talets 1 hälft, dekor av morkulla, längd 19 cm
501
Kruthorn, horn, trä och metall, 1800-talets 1 hälft, dekor av morkulla, längd 19 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Jakthorn, läderklädd mässing, längd 22 cm
502
Jakthorn, läderklädd mässing, längd 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti klockdelar, 1 låda
503
Parti klockdelar, 1 låda
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Sideboard, svartlackerat trä med benintarisa, renässansstil, 1800-tal, längd 85 cm
504
Sideboard, svartlackerat trä med benintarisa, renässansstil, 1800-tal, längd 85 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Leksakslastbil, BRIO (?), 1900-talets mitt, l 60 cm, bruksslitage
505
Leksakslastbil, BRIO (?), 1900-talets mitt, l 60 cm, bruksslitage
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Karta, kopparstucken, Regniae & Insulae Siciliae, Homanns efterträdare 1747, synlig pappersstorlek 48 x 56 cm, marginalrevor
506
Karta, kopparstucken, Regniae & Insulae Siciliae, Homanns efterträdare 1747, synlig pappersstorlek 48 x 56 cm, marginalrevor
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, vitlackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 'Sjuan', design 1955, detta exemplar från 2002
507
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, vitlackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 'Sjuan', design 1955, detta exemplar från 2002
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Golvur, alm och valnöt, Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800, höjd 222 cm
508
Golvur, alm och valnöt, Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800, höjd 222 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Frimärksalbum, Sverige, delvis postfriska
509
Frimärksalbum, Sverige, delvis postfriska
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Öskar för kanot, skuret trä och flätad bast, Salomonöarna, längd 41 cm
510
Öskar för kanot, skuret trä och flätad bast, Salomonöarna, längd 41 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Frimärksalbum, Berlin, i huvudsak postfriska
511
Frimärksalbum, Berlin, i huvudsak postfriska
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, skulptur, skuren sten på sockel, fourfaced Buddah, Kambodja, 1900-tal, höjd 22 cm
512
Okänd konstnär, skulptur, skuren sten på sockel, fourfaced Buddah, Kambodja, 1900-tal, höjd 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Mask, skuret och bemålat trä med infällda franska mynt, Fang, Gabon eller Kamerun, 1900-talets 2 hälft, höjd 32 cm
513
Mask, skuret och bemålat trä med infällda franska mynt, Fang, Gabon eller Kamerun, 1900-talets 2 hälft, höjd 32 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ditzel, Nanna för Fredericia Furniture, stol, vitlackerat böjträ och metall, "Trinidad", design 1993
514
Ditzel, Nanna för Fredericia Furniture, stol, vitlackerat böjträ och metall, "Trinidad", design 1993
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 100 SEK
Avslutad
Ditzel, Nanna för Fredericia Furniture, stol, grönlackerat böjträ och metall, "Trinidad", design 1993
515
Ditzel, Nanna för Fredericia Furniture, stol, grönlackerat böjträ och metall, "Trinidad", design 1993
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Parti masker mm, varierande höjd
516
Parti masker mm, varierande höjd
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Moccakanna, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde, modellnummer 1030, h 21 cm
517
Moccakanna, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde, modellnummer 1030, h 21 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Mask, skuret trä, möjligen Goma, Kongo, 1900-tal, höjd 40 cm
518
Mask, skuret trä, möjligen Goma, Kongo, 1900-tal, höjd 40 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Pedersen, Nancy, batiktavlor, 2 st, motiv med kvinnor, signerade, 75 x 91 respektive 91 x 75 cm
519
Pedersen, Nancy, batiktavlor, 2 st, motiv med kvinnor, signerade, 75 x 91 respektive 91 x 75 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Bok, Sauret, Andre (ed), "Chagall, Litographe II 1957-62", Monaco 1963, med 11 originallitografier tryckta av Fernand Mourlot
520
Bok, Sauret, Andre (ed), "Chagall, Litographe II 1957-62", Monaco 1963, med 11 originallitografier tryckta av Fernand Mourlot
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Parti knivar, 1 signerad Iisakki Järvenpää, Finland, varierande längd
521
Parti knivar, 1 signerad Iisakki Järvenpää, Finland, varierande längd
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Paneler, 4 st, svartlackerat trä med pärlemorintarsia, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av tempel mm, vardera 79 x 39 cm
522
Paneler, 4 st, svartlackerat trä med pärlemorintarsia, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av tempel mm, vardera 79 x 39 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Pensi, Jorge för AKABA, armstolar, 4 st, pulverlackerat stål med violett klädsel, "Gorka", gjuten signatur
523
Pensi, Jorge för AKABA, armstolar, 4 st, pulverlackerat stål med violett klädsel, "Gorka", gjuten signatur
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Olson, Axel, etsning, "Sommarstrand" 1983-84, ed GKM, signerad och numrerad 55/90, pappersstorlek 56 x 76 cm
524
Olson, Axel, etsning, "Sommarstrand" 1983-84, ed GKM, signerad och numrerad 55/90, pappersstorlek 56 x 76 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Olson, Axel, etsning, "Fågel i handen" 1983-84, ed GKM, signerad och numrerad 55/90, pappersstorlek 56 x 76 cm
525
Olson, Axel, etsning, "Fågel i handen" 1983-84, ed GKM, signerad och numrerad 55/90, pappersstorlek 56 x 76 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Olson, Axel, etsning, "Kväll vid havet" 1983-84, ed GKM, signerad och numrerad 55/90, pappersstorlek 56 x 76 cm
526
Olson, Axel, etsning, "Kväll vid havet" 1983-84, ed GKM, signerad och numrerad 55/90, pappersstorlek 56 x 76 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Matta, old Pakistan, 215 x 135 cm
527
Matta, old Pakistan, 215 x 135 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Pensi, Jorge för AKABA, armstolar, 4 st, pulverlackerat stål med blå klädsel, "Gorka", gjuten signatur
528
Pensi, Jorge för AKABA, armstolar, 4 st, pulverlackerat stål med blå klädsel, "Gorka", gjuten signatur
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.