Laddar...
Oktoberauktion
Visning:
Fredagen 27/10 12 - 19
Lördag 28/10 12 - 17
Söndag 29/10 12 - 16
Auktion 29/10 16.00
Lägsta föremålsnummer
98
Armstolar, 2 st, lackerat och förgyllt trä, så kallade svenska modellen med "skrattrygg", 1 gustavianskt provinsarbete, sekelskiftet 1800, 1 sekelskiftet 1900, slitage, förstärkningar
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
99
Armband, 2 st, silver med slipad tigeröga, 1 stämplat Victor Jansson Lindesberg 1962, längd 23 respektive 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
100
Kirkegaard, Erik för Höng Stolefabrik, armstol, palisander med svart läderklädsel, modell 49, 1960-tal, bruksslitage, ryggläder med reva
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
101
Ringar 2 st, 20 karat rödguld, stämplade Gustav Dahlgren & Co Malmö. total vikt 6,6 gram
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
102
Ring, 18 karat rödguld, otydliga svenska stämplar, vikt 5,5 gram
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
103
Stort parti mynt, Sverige, cirka 40% av dem silver, total vikt cirka 3,4 kilo
Slutpris5 500 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
104
Okänd designer för Örsjö Armatur, golvlampa, teak och mässing, 1950-60-tal, märkt ÖA 46.1, höjd inklusive skärm 147 cm
Slutpris900 SEK
Värdering700 - 800 SEK
105
Svanberg, Max Walter, offset, signerad och numrerad IVX/XX, synlig pappersstorlek 62 x 48 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
106
Luktdosa med nåldyna och kedja, silver, Holland, 1800-talets mitt, präglad blomdekor, otydlig stadsbokstav, årsbokkstav Q för 1850, h 4,5 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
107
Nyström, Helmtrud, färgetsning, "Liten kung", signerad, daterad 1993 och numrerad 15/90, synlig pappersstorlek 28 x 24 cm
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
108
Foersom, Johannes & Hiort-Lorenzen, Peter för Paustian, armstol, metall med vitt plastöverdrag och textilklädd sits, ASAP, gjuten signatur, modellen vann Red Dotpriset 2012
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
109
Medalj, 23 resp 18 k rödguld, Utmärkelsen För nit och redlighet i rikets tjänst (GMnor) i guld av 5:e storleken, Carl XVI Gustaf, vikt inklusive band och nål 14,5 gram
Slutpris6 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
110
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, vitmelerad glasmassa med handmålad dekor av kvinnoansikte mm, "open Mind", design 1986, signerad, h 25 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
111
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, vitmelerad glasmassa med handmålad dekor av kvinnoansikte mm, "open Mind", design 1986, signerad, h 34 cm
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
112
Vas, porslin, Kutani Japan, Meiji-Taishô, dekor i järnoxid och guld, signerad Kutan Zo..., h 37 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
113
Skulptur, skuret, bemålat och förgyllt trä, 17-1800-tal. knästående Madonna, h 25 cm, senare träsockel, slitage
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
114
Skulptur, skuret, bemålat och förgyllt trä, 1700-tal. stående helgon, h 25 cm, senare träsockel, slitage
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
115
Okänd designer för Michael Andersen & Sön, skålfat, lergods, modellnummer 5608, svart-vit dekor "Negro" design Marianne Starck, stämplat, l 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
116
Dahl, Peter, färglito, "Minnesbild från Fredmans Epistlar" - ur portföljen "Grafik 1952-2008", signerad och numrerad 105/375, 31 x 45 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
117
Lindgren, Emil, olja, musselplockerska Bretagne, signerad och daterad 1923, 68 x 90 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
118
Cyrén, Gunnar för Orrefors, champagneglas, 1 par, "Nobel", design till Nobelprisets 90-årsjubileum 1991, h 22 cm, i originalförpackningar
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
119
Ljusstakar, 1 par, delvis patinerad brons, empire, 1800-talets 1 hälft, kolonnformade med akantusornerade lejonfötter på trepassformad for, h 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
120
Såssked, förgyllt silver, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, stämplad Ivan Gubkin Moskva 1858 med kejserlig hovleverantörsstämpel, kontrollörsstämpel för Ivan Vassilyievich Avdeyev, l 16 cm, vikt 65 gram
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
121
Greder, Ulf, färglitografi, uteservering, signerad och numrerad 217/360, synlig pappersstorlek 52 x 62 cm
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
122
Lockstop, silver, barockstil, lock med infattad medaljong med Gustav VI Adolf, in- och delvis utvändigt förgylld, h 14 cm, vikt 425 gram
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
123
Engman, Kjell för Kosta Boda, vas, polykrom glasmassa, "Fiji", design 1988, signerad och etikettmärkt, h 38 cm
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
124
Ring, halvallians, 18 karat vitguld med cirka 50 åttkantslipade diamanter, utländska stämplar, innerdiameter 17 mm, vikt 3,4 gram
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
125
Ring, 18 karat vitguld med gammalslipad diamant om cirka 0,45 carat, stämplad Ernst Nilsson Halmstad 1947, innerdiameter 16 mm, vikt 2,4 gram
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
126
Laviani, Feruccio för Kartell, lampa, polykarbonat, Bourgie, design 2004, h 73 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
127
Laviani, Feruccio för Kartell, lampa, polykarbonat, Bourgie, design 2004, h 68 cm, 1 lamphållare defekt
Slutpris1 700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
128
Warhol, Andy, efter honom, offset, "Shot orange Marilyn" efter original från 1964, ed 1993 Achenbach Art Edition, Düsseldorf & Neues Publishing Company, New York
Slutpris1 300 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
129
Vinkylare, palisander med flera träslag, rik intarsiadekor, infattade Wedgwoodplaketter i så kallat Jasperware, invändig mässingsbehållare, h 49 cm, sprickor
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
130
Okänd designer för Victoria's Design House, regissörsstolar, 1 par, bambu och canvas
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
131
Palmu, Jouni, olja, "Kuja" ("Gränd"), signerad, 35 x 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
132
Stolar, 6 st, skuret, bemålat och bronserat trä, sengustavianska provinsarbeten, 1800-talets 1 hälft, kannelerade ben med rosettanfanger, lejongul sammetsklädsel
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
133
Soffa, skuret, bemålat och bronserat trä, sengustavianskt provinsarbete, 1800-talets 1 hälft eller mott, kannelerade ben med rosettanfanger, lejongul sammetsklädsel, l 168 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
134
Amstolar, 1 par, skuret, bemålat och bronserat trä, provinsarbeten i empire, 1800-talets 2 hälft, kannelerade, koniska ben, à la Grecquebård, lejongul sammetsklädsel
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
135
Linnemann-Schmidt, Per & Annelise för Palshus, skål, stengods, dekor i olivfärgad harpälsglasyr, signerad, h 12,5 cm
Slutpris700 SEK
Värdering700 - 800 SEK
136
Jirlow, Lennart, färglito, "Un soir au café", signerad och numrerad 298/310, synlig pappersstorlek 49 x 63 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 400 - 3 600 SEK
137
Jirlow, Lennart, färglito, Restauranten, signerad och numrerad 116/225, synlig pappersstorlek 46 x 60 cm
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
138
Matta, semiantik Pou Tou, Kina, 300 x 200 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
139
Dahl, Peter, färglito, Fredmans Epistel 82 PT färgvariant, synlig pappersstorlek 42 x 59 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
140
Perukställ/penselvas, porslin, Kina, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft, hexagonal form med öppningar, polykrom emaljdekor av pion, fågel och skrivtecken, h 27 cm
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
141
Christoffersen, Helge för Lauritz Hjorth, Bornholm, skulptur, stengods, 1950-tal, sjöjungfru, signerad, h 19 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
142
Okänd silversmed, dryckeskåsa, sterlingsilver, Mexiko, 1900-talets mitt, otydlig signatur, l 16 cm, vikt 300 gram
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
143
Okänd silversmed, ljusstake för vaxljus, sterlingsilver, Mexiko, 1900-talets mitt, oidentifierad signatur, vikt 135 gram
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
144
Ström, Per Olof (PO) för Alsterfors, bordslampa, röd glasmassa, etikettmärkt, signerad och daterad -68, h inklusive skärm 47 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
145
Malmsten, Carl för OH Sjöhgren, Tranås, soffa "Samsas", rosa, djuphäftad klädsel, l 185 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 800 - 4 000 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.