Laddar...
Oktoberauktion
Visning:
Fredagen 27/10 12 - 19
Lördag 28/10 12 - 17
Söndag 29/10 12 - 16
Auktion 29/10 16.00
Lägsta föremålsnummer
146
Sørensen, Johnny & Thygesen, Rud för Botium/Magnus Olesen, Durup, stol, bok med svart sits, "8000"-serien, design 1980, etikettsignerad
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
147
Skål, brons, nyrenässans, antagligen Frankrike, 1800-talets 2 hälft, dekor av maskaroner mm, l 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
148
Nielsen, Aksel Sigvald för Aksini Stentøj, salt och pepparströare, glaserat stengods, Danmark, 1950-60-tal, h 9 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
149
Fornasetti, Piero för Firma Svenskt Tenn, väggspegel, mässing med teakbakstycke, "Fornasetti", dia 30 cm
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
150
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, golvlampa, mässing på 4 svarvade trätassar, "Lilla Kamelen", modellnummer 2568, höjd 148-172 cm
Slutpris6 000 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
151
Uppsatsskål, mässing, jugend, Skultuna, jugend, omkring 1900, ursprungligen underdel till fotogenlampa, dekor med motiv av tallar och ugglor, höjd 31 cm
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
152
Bricka, bordsplateau, 800/1000 silver, Tyskland, 1900-talets början, dekor av blomma under glas, stämplad J H Werner Berlin, diameter 21 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
153
Lindman, Axel, olja, "Skeppsbron", a tergo signerad, daterad 1902 samt numrerad No 392 (?), försedd med konstnärens sterbhusstämpel, 18 x 27 cm
Slutpris11 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
154
Skulptur, skuret, bemålat och förgyllt trä, Garuda (?), Bali, 1900-talets början, demon, l 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
155
Dekorelement, 1 par, skuret, bemålat och förgyllt trä, Brasilien, 1900-talets mitt, dekor av granatäpple mm, lh 56 cm
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
156
Okänd designer för Lysberg, Hansen & Therp, soffbord, palisander med rik intarsiadekor, skyddande glasskiva, plakettsignerat, l 140 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
157
Urna, porslin, Kina, 1900-tal, dekor av pioner, skrivtecken mm, h 20 cm, lock saknas
Slutpris900 SEK
Värdering300 - 400 SEK
158
Kudde, (sadelpad?), petits-points-broderad, 1800-talets 2 hälft, l 56 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
159
Detthow, Erik, olja, "Landskap från Cologne, Gers, Sydfrankrike, signerad, 17 x 24 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
160
Osslund, Helmer, olja på smörpapper lagd på pannå, islossning, signerad, 31 x 44 cm, smärre slitage
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
161
Bänk, skuren och bonad ek med gyllenlädersklädsel, nyrenässans/fornnordisk stil, 1800-talets slut, h 105 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
162
Okänd konstnär, skulptur, kyssande par, konstmassa/gips?, på svart träsockel, höjd 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
163
Jalk, Grete för France & Sön, soffbord, palisander, design 1963, plakettsignerat, l 155 cm, bruksslitage
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
164
Ljusstake, silver, empirestil, 1900-talets mitt, lyrformad, stämplad Ceson Göteborg 1956, h 15 cm, fylld
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
165
Skulpturer, 2 st, skuret och bemålat trä, Bali, 1900-talets mitt, danserskor, h 38 respektive 39 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
166
Oljemålning, Sydamerika, 18-1900-tal, Kristus, infattad i rikt dekorerad ram med infattade speglar, h 48 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
167
Ramar, 1 par, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, 1900-talets mitt, gustaviansk stil, innermått 13 x 10 cm, smärre defekter
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
168
Notställ, mahogny med mässingsdetaljer, jugend, sekelskiftet 1900, h 76 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
169
Mortel med pistill, mässing, 1800-talets 1 hälft, mortel h 20cm, pistill l 32 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
170
Oppenheimer, Leona, olja, "Styvmorsvioler", signerad och daterad -97, 22 x 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
171
Hänge med kedja, sterlingsilver, Juhls Kautokeino, 1960-tal, dia 6 cm, vikt 45 gram
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
172
Küspert, Georg för Rosenthal, figurin, porslin, sittande taxvalp, modellnr 1909, polykrom underglasyrdekor, signerad, l 11 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
173
Collas, Achille (1794-1859) & Barbedienne, Ferdinand, skulptur, patinerad brons, omkring 1840, så kallad Grand Tour-souvenir, "Venus di Milo", stämpelsignerad,
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
174
Hansen, Severin för Haslev, matbord, palisander, 1960-tal, etikettsignerat, diameter 116 cm, iläggsskivor saknas, bruksslitage
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
175
Olson, Erik, pastell, "Pastoral", signerad och daterad juli 1934, synlig pappersstorlek 25 x 31 cm (totalt 30 x 34 cm), medföljer kvitto
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
176
Brevpress, glas, sekelskiftet 1900, dekor av lejon i klarglas på svart sockel, längd 17 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
177
Brevkniv/dagger, brons, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft, dekor av Adam och Eva, ormar mm, total l 20 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
178
Okänd designer, bokmärke, ivorine med emaljerat silvermontage, egyptisk stil, art-déco, 1920-tal, oidentifierad stämpel ELW, l 12,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 450 SEK
179
Spjut, 2 st, side och trä, 1900-tal, 1 Massaï, längd 204 respektive 154 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
180
Okänd marockansk konstnär, akvareller med täckvitt, 3 st, arabiska män, "Marchand de tpis" mm, signerad Pina, synlliga pappersstorlekar23 x 17 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
181
Wiiralt, Eduard, efter honom, mapp med 20 offsetreproduktioner
SlutprisInga bud
Värdering400 - 5 000 SEK
182
Matta, old Persisk, 185 x 145 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
183
3 delar 18 karat rödguld, två ringar (1 defekt) samt defekt kedja med hänge, total vikt 5,9 gram
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
184
Wärff, Göran för Kosta Boda, vas, polykrom glasmassa, etikett- och handsignerad, h 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
185
Vas, guliriserande glas, Johann Loetz Wittwe, Klostermühle, omkring 1920, höjd 12 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
186
Aaltona, Veikko, olja, skymningslandskap, signerad och daterad -53, 46 x 55 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
187
Laiho, Pekka, olja, åkerlandskap, signerad och otydligt daterad, 44 x 47 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
188
Qvarsebo, Michael, offset, "Napoleon Bonaparte på st Helena", signerad och numrerad HC , synlig pappersstorlek 57 x 43 cm, bär dedikation
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
189
Okänd designer för Boltinge Stolefabrik, matsalsstolar, 6 st, palisander med ylleklädsel, modellnummer 86, 1960-tal, brännstämplade
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
190
Okänd skandinavisk designer, 1960-tal, matbord med 2 utdragsskivor, palisander, bredd 86 cm, längd 150 + 2x52 (totalt 254 cm), normalt bruksslitage med någon fläck, mittskiva solblekt
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
191
Okänd designer för Bauscher, Weiden, matservisdelar, porslin, "Create", cirka 30 delar
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
192
Chagall, Marc, poster, litograferad, Cheval, synlig pappersstorlek 68 x 50 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
193
Chagall, Marc, poster, litograferad, Borstahusen, numrerad 621/1000, synlig pappersstorlek 63 x 56 cm
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.