Laddar...

Juliauktion

Visning:

Fredag 24/7 12.00 - 19.00, lördag 25/7 10.00 - 17.00, söndag 26/7 12.00 - 16.00

Juliauktion
Avslutad
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelaber till fyra ljus, svärtat smide och grönt glas,
723
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelaber till fyra ljus, svärtat smide och grönt glas,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Yourstone, Irma för Lerlaxen, väggfat/skulptur, glaserat lergods,
724
Yourstone, Irma för Lerlaxen, väggfat/skulptur, glaserat lergods,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Höganäs, vas, glaserat lergods, organisk form med dekor av blad,
725
Okänd designer för Höganäs, vas, glaserat lergods, organisk form med dekor av blad,
Slutpris3 800 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Boda, lykta, smide med glaskupa,
726
Okänd designer för Boda, lykta, smide med glaskupa,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Laholms tidning, inbunden årgång 1887,
727
Laholms tidning, inbunden årgång 1887,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Pall, svarvat trä, 1800-talets 2 hälft,
728
Pall, svarvat trä, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parti kameror i etui, Kodak, Voigtländer mm,
729
Parti kameror i etui, Kodak, Voigtländer mm,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Toilettespegel, rödlackerat trä, art-déco, 1920-tal, oktogonal med 2 öppningsbara flyglar,
730
Toilettespegel, rödlackerat trä, art-déco, 1920-tal, oktogonal med 2 öppningsbara flyglar,
Slutpris700 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Industridesign; arbetsbelysning, P W Allen, London,
731
Industridesign; arbetsbelysning, P W Allen, London,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, vägglampor, 1 par, delvis svartlackerad mässing,
732
Okänd designer, 1950-60-tal, vägglampor, 1 par, delvis svartlackerad mässing,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Soffa, mahogny med gul sidenklädsel, empire, 1800-talets 1 hälft, rikt skuren dekor,
733
Soffa, mahogny med gul sidenklädsel, empire, 1800-talets 1 hälft, rikt skuren dekor,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Salongsbord, valnöt med intarsia, nyrokoko, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
734
Salongsbord, valnöt med intarsia, nyrokoko, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
Vapensköld med nålar och pins,
735
Vapensköld med nålar och pins,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Miniskruvdragare, Ryobi Quick Turn,
736
Miniskruvdragare, Ryobi Quick Turn,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parti silverbestick; theskedar mm,
737
Parti silverbestick; theskedar mm,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Würtembergische Metallwaren Fabrik (WMF),  kaffeservis 4 delar, nysilver, 1910-20-tal,
738
Okänd designer för Würtembergische Metallwaren Fabrik (WMF), kaffeservis 4 delar, nysilver, 1910-20-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Jordglob med invändig belysning, 1900-talets 2 hälft,
739
Jordglob med invändig belysning, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Herrarmbandsur, stål, Seiko Quartz RC-2-LWF
740
Herrarmbandsur, stål, Seiko Quartz RC-2-LWF
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parti filateli, försändelser, frimärken i album mm
741
Parti filateli, försändelser, frimärken i album mm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Takkrona, mässing med prismor, 1900-talets 1 hälft,
742
Takkrona, mässing med prismor, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Avslutad
Takkrona, mässing med droppformade prismor, så kallad burkrona, rokokostil,
743
Takkrona, mässing med droppformade prismor, så kallad burkrona, rokokostil,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Soffa, skuren mahogny,
744
Soffa, skuren mahogny,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Avslutad
Fåtöljer, 1 par, skuren valnöt,
745
Fåtöljer, 1 par, skuren valnöt,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Avslutad
Weiss, Claire för B&G, figurin, porslin,
746
Weiss, Claire för B&G, figurin, porslin,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin,
747
Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Madsen, Theodor för Royal Copenhagen, figurin, porslin,
748
Madsen, Theodor för Royal Copenhagen, figurin, porslin,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelaber till 4 ljus,
749
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelaber till 4 ljus,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 200 SEK
Avslutad
Palmqvist, Sven för Orrefors, vas, glas, slipad dekor av flicka,
750
Palmqvist, Sven för Orrefors, vas, glas, slipad dekor av flicka,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Palmquist, Sven för Orrefors, skålar 2 st, klarglas, Fuga, design 1953
751
Palmquist, Sven för Orrefors, skålar 2 st, klarglas, Fuga, design 1953
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Wibom, Maggie för Bobergs Fajansfabrik (Bo Fajans), fat, fajans, geometrisk dekor,
752
Wibom, Maggie för Bobergs Fajansfabrik (Bo Fajans), fat, fajans, geometrisk dekor,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Svedbom, Ernst, egen verkstad Vetlanda,skrivbordsuppsättning, 4 delar, tenn,
753
Svedbom, Ernst, egen verkstad Vetlanda,skrivbordsuppsättning, 4 delar, tenn,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Seemann, Enoch, efter honom, kopparstick, handkolorerat Isaac Newton, gravyrsignatur Baumann, omrking 1850,
754
Seemann, Enoch, efter honom, kopparstick, handkolorerat Isaac Newton, gravyrsignatur Baumann, omrking 1850,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Ystad Tenn, ljusstakar, 1 par, art-déco, 1920-tal, dekor av rådjur,
755
Okänd designer för Ystad Tenn, ljusstakar, 1 par, art-déco, 1920-tal, dekor av rådjur,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Gehlin, Hugo, träsnitt, flicka med blomma, signerad Handsärtryck Nr 5 samt daterat 1920,
756
Gehlin, Hugo, träsnitt, flicka med blomma, signerad Handsärtryck Nr 5 samt daterat 1920,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Wirkkala, Tapio för iittala, ljusstake, gjutet glas,
757
Wirkkala, Tapio för iittala, ljusstake, gjutet glas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, möjligen för Sandvik, skål, sodaglas,
758
Okänd designer, möjligen för Sandvik, skål, sodaglas,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Garcia, Fulgencio för Lladró, figurin, delvis glaserat stengods,
759
Garcia, Fulgencio för Lladró, figurin, delvis glaserat stengods,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 200 SEK
Avslutad
4 delar teak; bricka, salt- och pepparströare samt fruktkorg
760
4 delar teak; bricka, salt- och pepparströare samt fruktkorg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, fruktservis, 13 delar, glaserat lergods,
761
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, fruktservis, 13 delar, glaserat lergods,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Böcker; Svenskt konstnärslexikon, Malmö Allhems Förlag 1952-1967,
762
Böcker; Svenskt konstnärslexikon, Malmö Allhems Förlag 1952-1967,
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Böcker; Hernmarck, Carl med flera, Svenskt silversmide 1520-1850 del I-III, Stockholm 1940-1945 medföljer Upmark, Gustaf, Guld- och silversmeder i Sverige 1520-1850,
763
Böcker; Hernmarck, Carl med flera, Svenskt silversmide 1520-1850 del I-III, Stockholm 1940-1945 medföljer Upmark, Gustaf, Guld- och silversmeder i Sverige 1520-1850,
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Applicquer till 2 ljus, 1 par, förgylld brons, antagligen Frankrike, Ny-Lous XVI,
764
Applicquer till 2 ljus, 1 par, förgylld brons, antagligen Frankrike, Ny-Lous XVI,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Matta, old Pakistan, 180 x 130 cm,
765
Matta, old Pakistan, 180 x 130 cm,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Matta, old Pakistan, 255 x 155 cm
766
Matta, old Pakistan, 255 x 155 cm
Slutpris400 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Bridgebord, trä med grön, filtklädd skiva, sammanfällbart,
767
Bridgebord, trä med grön, filtklädd skiva, sammanfällbart,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.