Laddar...

Juliauktion

Visning:

Fredag 24/7 12.00 - 19.00, lördag 25/7 10.00 - 17.00, söndag 26/7 12.00 - 16.00

Juliauktion
Avslutad
Parti porslin, 5 del, Kina, 17-1900-tal,
530
Parti porslin, 5 del, Kina, 17-1900-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Lindstrand, Vicke för Kosta, skål,
531
Lindstrand, Vicke för Kosta, skål,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Svedbom, Ernst, egen verkstad Vetlanda, ljusstakar, 1 par, tenn,
532
Svedbom, Ernst, egen verkstad Vetlanda, ljusstakar, 1 par, tenn,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Claesson (Roempke), Ilse, textiltryck, 4 st,
533
Claesson (Roempke), Ilse, textiltryck, 4 st,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Heickel, Arthur, olja, finskt sommarlandskap,
534
Heickel, Arthur, olja, finskt sommarlandskap,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Talpo, Kauko (Ensio Gutzén), olja, finländskt skärgårdslandskap med hus,
535
Talpo, Kauko (Ensio Gutzén), olja, finländskt skärgårdslandskap med hus,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Okänd tysk designer, golvvas, fajans, polykrom dekor av sydländskt hamnparti med personer,
536
Okänd tysk designer, golvvas, fajans, polykrom dekor av sydländskt hamnparti med personer,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Miniatyrskåp, ek med intarsia, 1910-20-tal,
537
Miniatyrskåp, ek med intarsia, 1910-20-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Hållare för trådrullar (?), mahogny,
538
Hållare för trådrullar (?), mahogny,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bordsur, mahogny med svärtade kolonetter,
539
Bordsur, mahogny med svärtade kolonetter,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, glas,
540
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, glas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Vattenkanna, bemålad plåt,
541
Vattenkanna, bemålad plåt,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Takampel till 3 ljus, mässing och glas,
542
Takampel till 3 ljus, mässing och glas,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1910-20-tal, skulptur/pianobelysning,
543
Okänd konstnär, 1910-20-tal, skulptur/pianobelysning,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Rosenthal, matservis,
544
Okänd designer för Rosenthal, matservis,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Assiett samt djup tallrik, porslin,
545
Assiett samt djup tallrik, porslin,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Max Roesler, Rodach, ljusstakar, 4 st,
546
Okänd designer för Max Roesler, Rodach, ljusstakar, 4 st,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Ytterfoder, rödglaserat flintgods,
547
Ytterfoder, rödglaserat flintgods,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Symaskin i skyddsfodral,
548
Symaskin i skyddsfodral,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Matta, semiantik Kolyai,
549
Matta, semiantik Kolyai,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Matta, old Pakistan Bochara,
550
Matta, old Pakistan Bochara,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Okänd designer för Steelcas SARL, konferens/snurrstolar, 6 st, Think,
551
Okänd designer för Steelcas SARL, konferens/snurrstolar, 6 st, Think,
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 6 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Steelcas SARL, konferens/snurrstolar, 6 st, Think,
552
Okänd designer för Steelcas SARL, konferens/snurrstolar, 6 st, Think,
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 6 000 SEK
Avslutad
Brosch, silver och agat, 1950-tal,
553
Brosch, silver och agat, 1950-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Broscher, 2 st, färgylld metall, Astrid Wessel respektive Industria Argentina,
554
Broscher, 2 st, färgylld metall, Astrid Wessel respektive Industria Argentina,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Theskedar 12 st, silver, Tele, stpl Brødrene Mylius Kragerø,
555
Theskedar 12 st, silver, Tele, stpl Brødrene Mylius Kragerø,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Uppläggningssked, slipshållare samt 2 saltkar med glasinsatser, silver,
556
Uppläggningssked, slipshållare samt 2 saltkar med glasinsatser, silver,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Baj, Enrico, färgetsning, general, ur "Dames et Généraux" 1963,
557
Baj, Enrico, färgetsning, general, ur "Dames et Généraux" 1963,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Lundin, Alvar, olja, sydländsk stadsbild,
558
Lundin, Alvar, olja, sydländsk stadsbild,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Thorén, Esaias, olja, kubistiskt landskap,
559
Thorén, Esaias, olja, kubistiskt landskap,
SlutprisInga bud
Värdering6 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Lidberg, Sven, färglito, Vaxholmsbåtarna, signerad och numrerad 69/280,
560
Lidberg, Sven, färglito, Vaxholmsbåtarna, signerad och numrerad 69/280,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Knoll, Florence för Knoll International, matbord, palisander på kromat underrede, "Oval 96", modellnummer 2481, design 1961,
561
Knoll, Florence för Knoll International, matbord, palisander på kromat underrede, "Oval 96", modellnummer 2481, design 1961,
Slutpris22 000 SEK
Värdering12 000 - 15 000 SEK
Avslutad
Hansen, Björn T, olja, Ti Bautastene,
562
Hansen, Björn T, olja, Ti Bautastene,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Jonson, Alvar, olja, Båtar i hamn, signerad,
563
Jonson, Alvar, olja, Båtar i hamn, signerad,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Ålund, Ulf, olja, Corrida del Toros, signerad,
564
Ålund, Ulf, olja, Corrida del Toros, signerad,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Andersson, Ragnar, olja, hus i landskap,
565
Andersson, Ragnar, olja, hus i landskap,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Jaworska, Danka, färglito, komposition,
566
Jaworska, Danka, färglito, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Lang, Marika, färglito, Gondoljärerna,
567
Lang, Marika, färglito, Gondoljärerna,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Teutsch, Günther, färglito, Kvällsbelysning,
568
Teutsch, Günther, färglito, Kvällsbelysning,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Fickur, sk skelettur, vitmetall, Hebdomas, 8 dagars verk,
569
Fickur, sk skelettur, vitmetall, Hebdomas, 8 dagars verk,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Avslutad
Fickur, vitmetall, sk stinsur, Doxa,
570
Fickur, vitmetall, sk stinsur, Doxa,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Fickur, 3 st, silver, 1 Vacheron à Génève (renoveringsobjekt),
571
Fickur, 3 st, silver, 1 Vacheron à Génève (renoveringsobjekt),
Slutpris600 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-70-tal, saftservis, 6 delar, glas,
572
Okänd designer, 1960-70-tal, saftservis, 6 delar, glas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parti silver; 6 theskedar, Rosen, stämplar Georg Wessfeldt Malmö samt 1 par manschettknappar,
574
Parti silver; 6 theskedar, Rosen, stämplar Georg Wessfeldt Malmö samt 1 par manschettknappar,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Blomsteramplar, 1 par, driven koppar, jugend, 1900-talets början,
575
Blomsteramplar, 1 par, driven koppar, jugend, 1900-talets början,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Armstolar, 1 par, skuren och bonad bok, rokokostil, 1900-talets 1 hälft,
576
Armstolar, 1 par, skuren och bonad bok, rokokostil, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris450 SEK
Värdering200 - 400 SEK
Avslutad
Armstolar, 1 par, skuren valnöt, rokokostil, 1900-talets 1 hälft,
577
Armstolar, 1 par, skuren valnöt, rokokostil, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Brickbord med lös bricka, sk Butler's Tray, Reprodux,
578
Brickbord med lös bricka, sk Butler's Tray, Reprodux,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 600 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.