Aprilauktion söndagen den 30/4 klockan 16.
Fredag 28/4 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 29/4 klockan 12.00 - 17.00
Söndag 30/4 klockan 12.00 - 16.00
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Bergman, Karl, olja, skärgårdslandskap
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Klyktelefon, Rikstelefon, 1900-talets 1 hälft, höjd 32 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Symaskin, Yamata, FY760
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Bode, Johnny, LP-skiva, Styrman Janssons frestelser, 1973
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Offerskålar, 2 st, porslin, Kina, 1900-tal, diameter 10 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Ridspö, trä med silvermontage, 1900-talets 1 hälft, längd 70 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Ebeling, Allan, efter, skulptur, rostfritt stål, Karl IX, höjd 12 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Öfverbeck, Henning, olja, båt vid strand, signerad, 28 x 37 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Skulptur, lackarbete, Kina, 1900-tal, sittande Buddha, höjd 5 cm
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, skulptur, delvis glaserat stengods, "Dora", ur serien ABC-flickor från 1958, signerad, h 20 cm
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Wollin, Anders, olja, "Vandrarnas boning"
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Matta, old Kirman (?), 120 x 60 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Digitalkamera, 7,1 MP, Olympus, FE-230, medföljer minneskort, laddare, extra batteri
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
4 delar grönglaserad keramik, St Eriks Lervarufabrik, 1920-30-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Parti keramik, ca 15 delar, Nittsjö, Uppsala Ekeby, Gustavsberg mm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, vas, glas, höjd 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Cigarrställ, trä och metall, sekelskiftet 1900, 3 cigarr/tändstickshållare samt snoppare, höjd 9 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Pikspets, smide, 15-1600-tal (?), l 29 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Halvakustisk gitarr, Ibanez
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Örhängen, 1 par, guld, 18 k, otydliga svenska stämplar 1946, längd 36 mm, vikt 2,7 gram
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Katana i balja, Japan, 1900-talets 2 hälft, stålklinga, lackbalja, total l 105 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, vitglaserat stengods, "Eklöv", h 32 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för WMF (Würtembergische Metallwaren Fabrik), jusstakar, ett par, försilvrad metall, jugend, sekelskiftet 1900, stämplade, h 17 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Cyrén, Gunnar, ishink, kristall med stålmontage, "Sofiero", design 1960, medföljer istång, signerad, h exklusive hänkel 14 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Väggur, förgyllt trä och stuck, empirestil, 1900-talets mitt, h 63 cm
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Spegel, skuret och förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, 1900-tal, krönande rosett, h 90 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Magnussen, Erik för Stelton, termosar 2 st, plast, Stelton Classic
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Jordglob på träställning, Dr Krauses Universal-Globus, omkring 1918, h 49 cm, bruksslitage
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ståndkärl med pip, fajans, 1700-talets 2 hälft, h 21 cm, delvis retuscherad (lagad?)
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Sockerskål med lock, flintgods, Staffordshire, George III, sekelskiftet 1800, l 18 cm, något missfärgad, lock med nagg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Bricka, bonat trä, 1910-20-tal, dekor av broderade blommor under glasskiva, längd 60 cm
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti porslin, Royal Copenhagen, musselmalet, hel- och halvblonde
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Stekfat, fajans, antagligen Portugal, 1900-tal, längd 69 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK