Aprilauktion söndagen den 30/4 klockan 16.

Fredag 28/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 29/4 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 30/4 klockan 12.00 - 16.00

Mörner, Stellan, olja, "Den blå timmen i Paris", signerad, 22 x 27 cm, proveniens: inköpt 1974 hos Halmstadgruppens Gallerist Halmstad Konst och Musikhandel
Slutpris12 000 SEK
Värdering8 500 - 9 000 SEK
Olson, Axel, olja, komposition, signerad och daterad -60, 15 x 31 cm
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Olson, Axel, blandteknik, "Påskafton 1932", komposition med (själv)porträtt, tupp mm, signerad Acke O, synlig pappersstorlek 23 x 17,5 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering42 000 - 44 000 SEK
Thorén, Esaias, olja, komposition, signerad och a tergo daterad -54, 22 x 47 cm, uppklistrad på pannå, något mindre färgsläpp
Slutpris7 500 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Thorén, Esaias, tuschteckning, barn med uniform och leksaksbil, signerad, synlig pappersstorlek 30 x 24 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris16 000 SEK
Värdering17 000 - 18 000 SEK
Slutpris4 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Saltkar, 1 par samt saltsked, silver, runda med sexpassformat brätte på tre kulfötter, graverad växtdekor, oidentifierad mästare kyrilliskt IA Moskva 1860, kontrollstämpel CC, dia 7,5 cm,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Flintlåspistol, Napoleonkrigen, fransk M/1813 för Dragoner, helstock, pipa stämplad Liège, l 40 cm, bruksslitage
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Flintlåspistol, Napoleonkrigen, fransk M/1813 för Dragoner, helstock, pipa stämplad Liège, l 40 cm, bruksslitage, stocksprint saknas
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Dalí, Salvador, torrnålsgravyr med pochoir, "La Toison d'Or" (det Gyllene Skinnet), signerad och numrerad 234/300,
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Ring, 22 karat rödguld med rosenslipad diamant, Grekland, 1900-talets 2 hälft, innerdiameter 16 mm, vikt 7,3 gram
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Kaminur, (bränn?)förgylld brons, senempire, 1800-talets 1 hälft, dekor av sittande Apollo med lyra mm, försilvrad urkrans, h 47 cm
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Fällkniv, smide med mässingsbeslaget hornskaft, så kallad Navaja, Spanien, 1800-tal, genombruten och graverad dekor och klinga, l 67 (!) cm
Slutpris4 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering17 000 - 18 000 SEK
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Oktant, ebenholz och mässing med beninläggningar, Cary London, 1800-talets mitt, h 35 cm
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Ämbetsmannavärja, Danmark, 1800-talets mitt, etsad klinga, fäste och parérplåt i förgylld brons, dekor av Stora Riksvapnet, l 86 cm
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Värja, helstål, möjligen England, 1700-talets mitt, genombrutet fäste och kavel, etsad klinga, l 93 cm, bruksslitage
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Hirschfänger, smide med benhandtag och bronsbeslag, klinga antagligen Armenien 1700-tal, fäste 1800-tal, total l 75 cm, äldre auktionsetikett
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Väggplattor, 2 + 2 fajans, längd 28 cm
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bröllopsglas, 18-1900-tal, oidentifierat, slipat vapen (von Podewils?) under kontinental, grevlig krona samt text "Begas", förgylld mynning och fotring, h 28 cm, fotnagg
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Värja, smide med bronsfäste och -parérplåt, 1700-talets slut, dekor av akantu mm, l 90 cm, kavellindning saknas
Slutpris1 300 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Matta, semiantik/antik Shirvan(?), 205 x 130 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Slutpris7 500 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Skoglund, Gustaf, olja, "Öland II", signerad 1973, 25 x 40 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Skoglund, Gustaf, olja, "Vid åkröken", signerad Söndrum 1976, 47 x 64 cm
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, blandteknik, Kyrkogatan med Domkyrkan, Lund, signerad HS och daterad 27/5 1887, synlig papperstorlek 38 x 46 cm
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering8 000 - 9 000 SEK
Solitaire, porslin, Kina, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft, heltäckande dekor i Kantonemalj, the-och gräddkanna, sockerskål samt bricka, denna l 28 cm
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK