Aprilauktion söndagen den 30/4 klockan 16.

Fredag 28/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 29/4 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 30/4 klockan 12.00 - 16.00

Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd polsk konstnärinna, olja, landskap, "Droga" otydligt signerad och daterad 1989, 50 x 65 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd naivist, 1900-tal, olja, kustparti med båtar, 50 x 61 cm
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Collier, John, efter honom, gicléetryck, "Pharaohs Handmaids", efter original från 1883, synlig storlek 59 x 42 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Obelisk, skuren marmor, 1900-talets 2 hälft, h 51 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ankarcrona, Henrik August, olja, brittisk lansiär i Indien, 60 x 41 cm, proveniens: familjen Ankarcrona
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Lundegård, Justus, olja, gårdsinteriör, signerad, 46 x 67 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Menyskylt, koppar, 1920-30-tal, Restaurant Halmkärven, Halmstad, h 80 cm, bruksslitage
Slutpris28 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Collier, förgyllt, sterlingsilver och emalj, Anton Michelsen "Daisy", i form av tusensköna, stämplad, l 40 cm, modell snarlik den vilken Georg Jensen designade till Drottning Margretes födelse 1940
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Reim-Korb, Regina, akvatint i färger, komposition,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Slutpris1 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Väggspegel/bordsplateau, mässing, 1900-talets 2 hälft, l 30 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kaminur, bronserad och förgylld metall och emaljerat stengods, Lenzkirch, sekelskiftet 1900, dekor av krönande putto, h 34 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Kuddar, 3 st, Kelimvävda, 1900-talets 2 hälft, 37 x 37 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Videokamera i etui, 1950-tal, Eugen Bauer 88D 8mm, möjligen ej komplett
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Skolplansch, litograferad, sekelskiftet 1900, noshörning, 80 x 104 cm, skador
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, olja, Biserica Adormirea Maicii Domnului, Bukarest, signerad E Levrén och daterad 1934, 35 x 40 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Bjønness, Nini, serigrafier, 3 st, blommor, signerade, numrerade 162/500 och daterade -92, synlig pappersstorlek 40 x 55 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Eldhundar, 1 par, smide, 1900-talets 1 hälft, längd 45 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Jakobsson, Hans Agne för Scanlight, golvlampa, orange plast på metallstativ,
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer, möjligen Carl Goldberg, vas, grön glasmassa, art-déco, 1920-tal, så kallad rose bowl, stiliserad, förgylld blomdekor, numrerad, h 10 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Nålhus(?), förgylld metall på vit marmorsockel, sekelskiftet 1900, genombrute, lock med spegel, h 12 cm, någon nagg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Wiinblad, Björn för Rosenthal, kaffeservis, porslin, blå dekor av duvor mm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK