Aprilauktion söndagen den 30/4 klockan 16.

Fredag 28/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 29/4 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 30/4 klockan 12.00 - 16.00

Löfwing, Göran, färglitografi, "Trogna vår bygd", signerad, daterad 2014 och numrerad 83/292, synlig pappersstorlek 43 x 17 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd dansk designer, bord, massiv valnöt, så kallad Kunstnermöbel, sekelskiftet 1900,, 76 x 65 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, skrivbordslampa, lackerad metall, höjd exkl skärm 43 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Sakéflaska, stengods, Japan, antagligen Meiji, 1900-talets början, dekor av rundlar i koboltblått, h 23 cm
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Clough, Dorothy, skulptur, glaserat lergods, vilande flicka i rosa klänning, signerad, l 13 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Herrbetjänt med byxpress, Pressomatic, "Pressboy"
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Okänd designer för IKEA, taklampa, rödlackerad metall, 365+Brasa, etikettsignerad, dia 45 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Fagerlund, Carl för Orrefors, plafond, glas och mässing, etikettmärkt, dia 25 cm
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skulptur/fetish, skuret trä, Västafrika, 1900-tal, stående figur, h exklusive senare sockel 17 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bordsur, brons, empire, 1800-tal, tunnformat urhus vilande på lyra och lejontassar, flankerade hermer, krönande kor, h 18 cm
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Bordur, bemålad metall, jugend/art-déco, 1910-20-tal, dekor av chimpans hållande glob, h 16 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Engqvist, Lise, skålfat, celadonglaserat stengods, rista dekor av tupp, signerat, dia 28 cm, E var verksam bland annat hos B&G
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Tuumi, Raija för Arabias Konstavdelning, skål, chamotterat och delvis glaserat stengods, signerad och daterad 1963, dia 25 cm
Slutpris3 200 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Parti LP-skivor, ca 20 st, bl.a Accept, Deep Purple, Alice Cooper m.m
Slutpris600 SEK
Värdering900 - 800 SEK
Parti LP-skivor, ca 20 st, bl.a Hurriganes, Deep Purple, Yes m.m
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Wirkkala, Tapio för Iittala, whiskyglas, 7 st, Gaissa, design 1973, h 7 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av uppsutten krigare, löstagbart huvud, h 33 cm
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av uppsutten hovman, löstagbart huvud, h 33 cm
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av tjänare med packhäst, h 17 cm
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Fruktservis, 16 delar, porslin, Rosenthal, polykrom dekor av frukter, dia 21 respektive 32 cm
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Parti porslin, Fyrklövern, Victoria respektive Lise Finckenhagen, blå underglasyrdekor
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Fat, gröntonad glasmassa, 1800-tal (?), dia 38 cm
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Fat, gröntonad glasmassa, 1800-tal (?), dia 48 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Skål på fot, silver, Danmark, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av guirlander och lejonmaskaroner med hänklar, stämplar Johan Fuchs Köpenhamn utan år (verksam 1811-50), h 11 cm, vikt 260 gram
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering4 800 - 5 000 SEK
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Borgström, Carl Einar för Ystad Brons, lockask, patinerad brons, funkis, 1930-tal, geometrisk form, stämpelsignerad, l 14,5 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Oppel, Gustav för Rosenthal Selb, bordsur, porslin, modellnummer 38, art-déco, förgylld dekor, h 12,5 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Damarmbandsur, 14 karat rödguld med svart läderrem, Certina, ej funktionstestad
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Krus, fajans med tennmontage, möjligen Schwäbish Gmünd, 1800-talets 1 hälft, dekor av kejserlig örn, otydliga stämplar, möjligen Szceszcin (Stettin), h 22 cm, spricka
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Parti LP-skivor, bl.a ABBA, Björn Afzelius, Elvis Presley m.m, ca 40 st
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Parti porslin, Kina, 3 delar, 18-1900-tal, fat diameter 13-23 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Damarbetsbord, valnöt med intarsia och mässingsbeslag, Louis XV-stil, 1900-talets 1 hälft, b 61 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Värja med balja och portépé, Danmark, 1900-talets början, klingan märkt C L Seifert Kgl Hof Guldtraekker, Köpenhamn, total l 98 cm
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 200 - 1 300 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK