Laddar...

Septemberauktion

Septemberauktion söndagen den 25/9 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 23/9 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/9 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/9 klockan 12.00 - 16.00

Septemberauktion
Avslutad
Collier, odlade pärlor med lås i 18 karat vitguld,
98
Collier, odlade pärlor med lås i 18 karat vitguld,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, piedestal, majolika med träplatta, Österrike, jugend, sekelskiftet 1900,
99
Okänd designer, piedestal, majolika med träplatta, Österrike, jugend, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, olja, kvinna med halmkärve,
100
Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, olja, kvinna med halmkärve,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Golvlampa, driven koppar, 1910-20-tal,
101
Golvlampa, driven koppar, 1910-20-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Malin",
102
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Malin",
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Strid, Hardy, olja, "Komposition",
103
Strid, Hardy, olja, "Komposition",
Slutpris4 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Byrå, valnöt och körsbär med intarsia, senbarocktyp, delvis 1700-tal,
104
Byrå, valnöt och körsbär med intarsia, senbarocktyp, delvis 1700-tal,
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för WMF (Würtembergische Metallvaren Fabrik), thekanna, metall med rottinghandtag, jugend, sekelskiftet 1900,
105
Okänd designer för WMF (Würtembergische Metallvaren Fabrik), thekanna, metall med rottinghandtag, jugend, sekelskiftet 1900,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Forssander, Cyril, olja, franskt kustparti,
106
Forssander, Cyril, olja, franskt kustparti,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Persson, Stefan, olja, kustlandskap,
107
Persson, Stefan, olja, kustlandskap,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Heijne, Elisabeth von (née Odelberg), akvarell, fjordparti,
108
Heijne, Elisabeth von (née Odelberg), akvarell, fjordparti,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Josefsson, Jörgen, oljemålning, triptyk, komposition,
110
Josefsson, Jörgen, oljemålning, triptyk, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för Salerno, theservis, fajans,
111
Okänd designer för Salerno, theservis, fajans,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för Gmundner Keramik, figurin, terrakotta, sittande kvinna, 1950-tal,
112
Okänd designer för Gmundner Keramik, figurin, terrakotta, sittande kvinna, 1950-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lindskog, Axel Einar, statyett, gips, fotplatta i Kolmårdsmarmor, "Danserskan"
113
Lindskog, Axel Einar, statyett, gips, fotplatta i Kolmårdsmarmor, "Danserskan"
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lindstrand, Vicke för Kosta, flaska med propp, glas, svagt blåtonat glas med röd propp,
114
Lindstrand, Vicke för Kosta, flaska med propp, glas, svagt blåtonat glas med röd propp,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Skogh, Svante för Seffle Möbelfabrik, skänk, grålackerat trä,
115
Skogh, Svante för Seffle Möbelfabrik, skänk, grålackerat trä,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Spegel, mahogny och svärtat trä, 17-1800-tal, spegelglas och bakstycke rokoko, 1700-talets mitt, detta signerat Erhard Göbel, spegelmakare i Stockholm 1746-64,
116
Spegel, mahogny och svärtat trä, 17-1800-tal, spegelglas och bakstycke rokoko, 1700-talets mitt, detta signerat Erhard Göbel, spegelmakare i Stockholm 1746-64,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Parti silver; total vikt cirka 1400 gram,
117
Parti silver; total vikt cirka 1400 gram,
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Mat- och kaffeservis, porslin, Maria Björnbär, cirka 70 delar, design 1916,
118
Mat- och kaffeservis, porslin, Maria Björnbär, cirka 70 delar, design 1916,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Avslutad
Backström, Monica för Boda, skulptur, polykrom glasmassa,
119
Backström, Monica för Boda, skulptur, polykrom glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Höglund, Erik, karaff, glas, dekor av ansikte och armar
120
Höglund, Erik, karaff, glas, dekor av ansikte och armar
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Peynet, Raymond för Rosenthal, vas, dekor i svart och guld,
121
Peynet, Raymond för Rosenthal, vas, dekor i svart och guld,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Salver, fajans, antagligen Holland, 1700-tal, pie-crustbrätte på tre fötter,
122
Salver, fajans, antagligen Holland, 1700-tal, pie-crustbrätte på tre fötter,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Salver, fajans, antagligen Holland, 1700-tal, pie-crustbrätte på tre fötter,
123
Salver, fajans, antagligen Holland, 1700-tal, pie-crustbrätte på tre fötter,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Wikström, Ulf, olja, "Slottet",
124
Wikström, Ulf, olja, "Slottet",
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Opsvik, Per för Stokke, ergonomisk fåtölj, böjträ, "Balans Duo",
125
Opsvik, Per för Stokke, ergonomisk fåtölj, böjträ, "Balans Duo",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Parti glas, Reijmyre "Antik",
126
Parti glas, Reijmyre "Antik",
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Soffa, alm, empire, 1800-talets 1 hälft,
127
Soffa, alm, empire, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för EEA-Leuchten, 1960-70-tal, golvlampor, 1 par, brunglaserat lergods,
128
Okänd designer för EEA-Leuchten, 1960-70-tal, golvlampor, 1 par, brunglaserat lergods,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Stolar, 6 st, ljus björk, biedermeierstil,
129
Stolar, 6 st, ljus björk, biedermeierstil,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, Ponte dei Tre Archi, Venedig,
130
Okänd konstnär, olja, Ponte dei Tre Archi, Venedig,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Persson, Inger för Rörstrand Ateljé, vas, glaserat stengods,
131
Persson, Inger för Rörstrand Ateljé, vas, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Morales, Mona för Kosta, vas, glas,
132
Morales, Mona för Kosta, vas, glas,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bergengren, Yrsa, blandteknik med collage, minne av Solhaga,
133
Bergengren, Yrsa, blandteknik med collage, minne av Solhaga,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Militär instruktionstavla, textil, 1800-talets 2 hälft, "Militärisk Instruktions- Duk No 4  Förposttjensten
134
Militär instruktionstavla, textil, 1800-talets 2 hälft, "Militärisk Instruktions- Duk No 4 Förposttjensten
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för GAB, vas med hänklar, tenn, Funkis, 1930-tal,
135
Okänd designer för GAB, vas med hänklar, tenn, Funkis, 1930-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Parti porslin, Blue Danube mm,
136
Parti porslin, Blue Danube mm,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Londi, Aldo för Bitossi, vas, chamotterat lergods,
137
Londi, Aldo för Bitossi, vas, chamotterat lergods,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Stol, skuren bok, antagligen Norge, 1700-tal,
138
Stol, skuren bok, antagligen Norge, 1700-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Bajonett, till subsidiegevär (så kallade Tower-gevär),
139
Bajonett, till subsidiegevär (så kallade Tower-gevär),
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Trofe, monterad älg, jämn 4-taggare, daterad 1976
140
Trofe, monterad älg, jämn 4-taggare, daterad 1976
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Trofe, monterad älg, jämn 4-taggare, daterad 1973
141
Trofe, monterad älg, jämn 4-taggare, daterad 1973
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, soffa, svart läder med stålben,
142
Okänd designer, soffa, svart läder med stålben,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Bröderna Andersson, Ekenässjön, soffgrupp, 3 delar, bonad ek med brun läderklädsel,
143
Okänd designer för Bröderna Andersson, Ekenässjön, soffgrupp, 3 delar, bonad ek med brun läderklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Snurrfåtölj med fotpall, svart läder och stål,
144
Snurrfåtölj med fotpall, svart läder och stål,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Hyllmöbel, mahogny, jugend, sekelskiftet 1900,
145
Hyllmöbel, mahogny, jugend, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för Rörstrand, vas, flintgods, jugend, sekelskiftet 1900,
146
Okänd designer för Rörstrand, vas, flintgods, jugend, sekelskiftet 1900,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.