Laddar...

Septemberauktion

Septemberauktion söndagen den 25/9 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 23/9 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/9 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/9 klockan 12.00 - 16.00

Septemberauktion
Avslutad
Sarpaneva, Pentti för Turun Hopea, hängsmycke med kedja, brons,
291
Sarpaneva, Pentti för Turun Hopea, hängsmycke med kedja, brons,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Karaff med propp, glas med silvermontage, 1900-talets mitt,
292
Karaff med propp, glas med silvermontage, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Trågsoffa, skuret och vitlackerat trä, gustaviansk stil, "Svensksund - ur IKEA:s 1700-talsserie,
293
Trågsoffa, skuret och vitlackerat trä, gustaviansk stil, "Svensksund - ur IKEA:s 1700-talsserie,
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-tal, olja på plåt, Sankta Rita av Cascia,
294
Okänd konstnär, 1800-tal, olja på plåt, Sankta Rita av Cascia,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Vas, porslin, Kina, 1900-tal, Liuyeping-form med heltäckande, polykrom dekor av drakar mm mot gul fond,
295
Vas, porslin, Kina, 1900-tal, Liuyeping-form med heltäckande, polykrom dekor av drakar mm mot gul fond,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953,
296
Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Nattygsbord, 1 par, mahogny med mässingsbeslag
297
Nattygsbord, 1 par, mahogny med mässingsbeslag
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för H E Mathiesens Møbelfabrik, Hadsten, byrå, teak, 1960-talets slut,
298
Okänd designer för H E Mathiesens Møbelfabrik, Hadsten, byrå, teak, 1960-talets slut,
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, oja, stilleben med kanna
299
Okänd konstnär, oja, stilleben med kanna
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, skrivbordslampa, modern tillverkning,
300
Okänd designer, skrivbordslampa, modern tillverkning,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Okänd designer, skrivbordslampa, modern tillverkning,
301
Okänd designer, skrivbordslampa, modern tillverkning,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, golvlampa, svartlackerad metall med vit textilskärm,
302
Okänd designer, 1950-60-tal, golvlampa, svartlackerad metall med vit textilskärm,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Fredriksson, Harald, olja, "Entré II",
303
Fredriksson, Harald, olja, "Entré II",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Agnell, Olle, gouache, komposition,
304
Agnell, Olle, gouache, komposition,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Projektor, Noris samt filmkamera Gevaert, 8 mm,
305
Projektor, Noris samt filmkamera Gevaert, 8 mm,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Dam, Thomas för Gjöl, docka, gummi och textil, "Lyckotroll",
306
Dam, Thomas för Gjöl, docka, gummi och textil, "Lyckotroll",
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Bengtsson, Walter, teckning, musikalisk komposition,
307
Bengtsson, Walter, teckning, musikalisk komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Erixson, Sverre, akvarell, dekor av palmer,
308
Erixson, Sverre, akvarell, dekor av palmer,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Tvättställ, smide och flintgods, Göteborgs Porslinsfabrik, sekelskiftet 1900,
309
Tvättställ, smide och flintgods, Göteborgs Porslinsfabrik, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Vägghängt hörnskåp, mahogny med svärtade lister, 1800-talets mitt,
310
Vägghängt hörnskåp, mahogny med svärtade lister, 1800-talets mitt,
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Byrå, avlutad fur med mässingsbeslag, sekelskiftet 1900,
311
Byrå, avlutad fur med mässingsbeslag, sekelskiftet 1900,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Sémainier (tallboy), mahogny med intarsia och mässingsbeslag, 1900-talets 2 hälft,
312
Sémainier (tallboy), mahogny med intarsia och mässingsbeslag, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Armbandsur, 2 st, förgyllt stål, Certina, dam respektive herrmodell
313
Armbandsur, 2 st, förgyllt stål, Certina, dam respektive herrmodell
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Johansson, Nils-Erik, färglitografi, komposition med röda vinbär
314
Johansson, Nils-Erik, färglitografi, komposition med röda vinbär
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Wallander, Alf för Rörstrand, tillskriven, vas, flintgods,
315
Wallander, Alf för Rörstrand, tillskriven, vas, flintgods,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, skrivbord, teak,
316
Okänd designer, 1950-60-tal, skrivbord, teak,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Tenn & Silver, ljusstakar, 1 par, silver,
317
Okänd designer för Tenn & Silver, ljusstakar, 1 par, silver,
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Praktvaser, 1 par, porslin, senempire, 1800-talets 1 hälft, i form av naturalistiskt utformade blomster,
318
Praktvaser, 1 par, porslin, senempire, 1800-talets 1 hälft, i form av naturalistiskt utformade blomster,
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vas, glas, polykrom underfångsdekor,
319
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vas, glas, polykrom underfångsdekor,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Vagga, fur, allmogearbete, 17-1800-tal,
320
Vagga, fur, allmogearbete, 17-1800-tal,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Grovens, Harald, lackmålning, komposition
321
Grovens, Harald, lackmålning, komposition
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skänk, avlutad fur med mässingsbeslag, sekelskiftet 1900,
322
Skänk, avlutad fur med mässingsbeslag, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer, herrbetjänt, bonad bok,
323
Okänd designer, herrbetjänt, bonad bok,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Armbandsur, förgyllt stål mee svart läderarmband, Tyskland, 1900-talets 1 hälft,
324
Armbandsur, förgyllt stål mee svart läderarmband, Tyskland, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Stolar, 6 st, bonat trä, Hepplewhitestil, 1900-talets 1 hälft,
325
Stolar, 6 st, bonat trä, Hepplewhitestil, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ekselius, Karl Erik för J O Carlsson (JOC) Vetlanda, stolar, 4 st, ljus bok,
326
Ekselius, Karl Erik för J O Carlsson (JOC) Vetlanda, stolar, 4 st, ljus bok,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parti modelljärnvägsdelar, Märklin mm, bland annat Lok 3065 och startkit 2920,
327
Parti modelljärnvägsdelar, Märklin mm, bland annat Lok 3065 och startkit 2920,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för IKEA, snurrfåtölj, plast med textilklädsel, "Planet",
328
Okänd designer för IKEA, snurrfåtölj, plast med textilklädsel, "Planet",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Dahl Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, papegoja,
329
Dahl Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, papegoja,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin, Rödhake,
330
Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin, Rödhake,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Gilbert, jordglob med belysning, metall och plast
331
Okänd designer för Gilbert, jordglob med belysning, metall och plast
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer i Poul Kjaerholms art, soffbord, soffbord, borstat stålunderrede med stenskiva,
332
Okänd designer i Poul Kjaerholms art, soffbord, soffbord, borstat stålunderrede med stenskiva,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Eld, Tore för Ceson, supkoppar, 6 st, silver, total vikt 165 gram,
333
Eld, Tore för Ceson, supkoppar, 6 st, silver, total vikt 165 gram,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, pallar 1 par, böjträ med sitsar i linoleum, modell 8000, design 1981,
334
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, pallar 1 par, böjträ med sitsar i linoleum, modell 8000, design 1981,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, pallar 1 par, böjträ med sitsar i linoleum, modell 8000, design 1981,
335
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, pallar 1 par, böjträ med sitsar i linoleum, modell 8000, design 1981,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, pallar 1 par, böjträ med sitsar i linoleum, modell 8000, design 1981,
336
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, pallar 1 par, böjträ med sitsar i linoleum, modell 8000, design 1981,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, pallar 3 st, böjträ med sitsar i linoleum, modell 8000, design 1981,
337
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, pallar 3 st, böjträ med sitsar i linoleum, modell 8000, design 1981,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, stolar 3 st, böjträ med sitsar i linoleum, modell 8000, design 1981,
338
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, stolar 3 st, böjträ med sitsar i linoleum, modell 8000, design 1981,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.