Laddar...

Septemberauktion

Septemberauktion söndagen den 25/9 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 23/9 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/9 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/9 klockan 12.00 - 16.00

Septemberauktion
Avslutad
Taburett, bonad alm med stiftad läderklädsel, empirestil,
195
Taburett, bonad alm med stiftad läderklädsel, empirestil,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
 Cossé, Laurence J, efter, kopparstick 1 par, handkolorerade, The family distress occationed by the loss of a child" respektive "The family's happiness restored by their child's return",
196
Cossé, Laurence J, efter, kopparstick 1 par, handkolorerade, The family distress occationed by the loss of a child" respektive "The family's happiness restored by their child's return",
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Hals, Frans, efter honom, olja, 1800-tal, kopia efter porträttet av Willem Heythuijsen från 1634,
197
Hals, Frans, efter honom, olja, 1800-tal, kopia efter porträttet av Willem Heythuijsen från 1634,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti äldre stereoskopbilder,
198
Parti äldre stereoskopbilder,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Broman, Per, olja, sittande kvinna,
199
Broman, Per, olja, sittande kvinna,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Golvskulptur, brons, så kallad Guanyin, Kina, Qing, 16-1700-tal,
200
Golvskulptur, brons, så kallad Guanyin, Kina, Qing, 16-1700-tal,
Slutpris15 000 SEK
Värdering16 000 - 17 000 SEK
Avslutad
Parti LP-skivor, 15 st, bl.a Pink Floyd, KSMB, ABBA m.m
201
Parti LP-skivor, 15 st, bl.a Pink Floyd, KSMB, ABBA m.m
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för Farstrup, stolar, 10 st, ek med textilklädsel, modell 50,
202
Okänd designer för Farstrup, stolar, 10 st, ek med textilklädsel, modell 50,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Hansen, Arne Asmus, olja, barn med sax
203
Hansen, Arne Asmus, olja, barn med sax
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd konstnär (möjligen Kelsey Sterret-Gittings) för Austin Prod,  skulpturer, 2 st, brons, golfare,
204
Okänd konstnär (möjligen Kelsey Sterret-Gittings) för Austin Prod, skulpturer, 2 st, brons, golfare,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd konstnär (möjligen Kelsey Sterret-Gittings) för Austin Prod, skulptur, bronserad gjutmassa, golfspelare,
205
Okänd konstnär (möjligen Kelsey Sterret-Gittings) för Austin Prod, skulptur, bronserad gjutmassa, golfspelare,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Matta, semiantik/antik persisk galleri,
206
Matta, semiantik/antik persisk galleri,
Slutpris1 300 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Opsvik, Peter för Stokke, gungstolar, 1 par, svartlackerat trä,
207
Opsvik, Peter för Stokke, gungstolar, 1 par, svartlackerat trä,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Opsvik, Peter för Stokke, gungstolar, 1 par, svartlackerat trä,
208
Opsvik, Peter för Stokke, gungstolar, 1 par, svartlackerat trä,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Opsvik, Peter för Stokke, gungstolar, 1 par, svartlackerat trä,
209
Opsvik, Peter för Stokke, gungstolar, 1 par, svartlackerat trä,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1900-tal, skulpturer, 2 st, patinerad brons, visenter,
210
Okänd konstnär, 1900-tal, skulpturer, 2 st, patinerad brons, visenter,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Ohlsson, Folke för Dux/Bra Bohag, fåtölj med fotpall, teak, Duxiesta, design 1965,
211
Ohlsson, Folke för Dux/Bra Bohag, fåtölj med fotpall, teak, Duxiesta, design 1965,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-70-tal, golvlampa, furu,
212
Okänd designer, 1960-70-tal, golvlampa, furu,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-70-tal, bordslampa, svarvad furu,
213
Okänd designer, 1960-70-tal, bordslampa, svarvad furu,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Hooge-Hansen, Lis, färglito, hästar,
214
Hooge-Hansen, Lis, färglito, hästar,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Adolfsson, Karl-Axel för Gemla, gungstol, svartlackerat trä, "Isabella",
215
Adolfsson, Karl-Axel för Gemla, gungstol, svartlackerat trä, "Isabella",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Damarmbandsur, förgyllt stål, Girard-Perregaux, 1900-talets mitt,
216
Damarmbandsur, förgyllt stål, Girard-Perregaux, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hörnvitrinskåp, bonad ek, nyrenässans, 1800-talets slut,
217
Hörnvitrinskåp, bonad ek, nyrenässans, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Wirkkala, Tapio för Iittala, glasservis cirka 40 delar, Ultima Thule,
218
Wirkkala, Tapio för Iittala, glasservis cirka 40 delar, Ultima Thule,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Carlsson, Arvid, teckning, sittande akt,
219
Carlsson, Arvid, teckning, sittande akt,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-tal, hyllsystem, palisander, bestående av 14 paneler 202 x 89 cm, 24 hyllplan 90 x 20 cm,
220
Okänd designer, 1960-tal, hyllsystem, palisander, bestående av 14 paneler 202 x 89 cm, 24 hyllplan 90 x 20 cm,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1900-tal, skulptur, patinerad brons, vildsvin
221
Okänd konstnär, 1900-tal, skulptur, patinerad brons, vildsvin
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Korniluk, A K för Bracia Korniluk, Siedlce, skulptur, patinerad brons, vildsvin
222
Korniluk, A K för Bracia Korniluk, Siedlce, skulptur, patinerad brons, vildsvin
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Avslutad
Brickschatull, bonad ek med smidesbeslag, barockstil, 1900-talets början,
223
Brickschatull, bonad ek med smidesbeslag, barockstil, 1900-talets början,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Bengt & Lotta (Bengt Lindberg & Lotta Glave), egen verkstad, vinställ, svartlackerat smide,
224
Bengt & Lotta (Bengt Lindberg & Lotta Glave), egen verkstad, vinställ, svartlackerat smide,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Sandsjö Möbelfabrik Bodafors, stolar 3 st samt armstol, bonad björk med lädersitsar,
225
Okänd designer för Sandsjö Möbelfabrik Bodafors, stolar 3 st samt armstol, bonad björk med lädersitsar,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor, 1900-talets 1 hälft,
226
Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Fotpall, svartlackerat trä, sekelskiftet 1900,
227
Fotpall, svartlackerat trä, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Häberli, Alfredo för Iittala, glasservis, 28 delar, "Essence",
228
Häberli, Alfredo för Iittala, glasservis, 28 delar, "Essence",
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Bernadotte, Sigvard för Bohemia,, skål, kristall,
229
Bernadotte, Sigvard för Bohemia,, skål, kristall,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1900-tal, skulptur, patinerad brons, brölande kronhjort
230
Okänd konstnär, 1900-tal, skulptur, patinerad brons, brölande kronhjort
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1900-tal, skulptur, patinerad brons, brölande kronhjort
231
Okänd konstnär, 1900-tal, skulptur, patinerad brons, brölande kronhjort
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1900-tal, skulptur, patinerad brons, stående älgtjur,
232
Okänd konstnär, 1900-tal, skulptur, patinerad brons, stående älgtjur,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Matta, old Hamadan,
233
Matta, old Hamadan,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Stolar, 8 st, svarvad och bonad bok med röd, stiftad konstläderklädsel,
234
Stolar, 8 st, svarvad och bonad bok med röd, stiftad konstläderklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Spegel, grönmålad träram, modern tillverkning
235
Spegel, grönmålad träram, modern tillverkning
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Stolar, 5 st, skuren och bonad ek, nyrenässans,
236
Stolar, 5 st, skuren och bonad ek, nyrenässans,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Theis, Eljas, digital art print, "Li"
237
Theis, Eljas, digital art print, "Li"
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, parismotiv
238
Okänd konstnär, olja, parismotiv
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, glas, polykrom dekor av ansikten
239
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, glas, polykrom dekor av ansikten
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Höglund, Erik för Boda, vas samt ytterkruka, blå glasmassa,
240
Höglund, Erik för Boda, vas samt ytterkruka, blå glasmassa,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Paulsson, Ruth, akryl, skrattmåsar
241
Paulsson, Ruth, akryl, skrattmåsar
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, clowner,
242
Okänd konstnär, olja, clowner,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.