Laddar...

Septemberauktion

Septemberauktion söndagen den 25/9 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 23/9 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/9 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/9 klockan 12.00 - 16.00

Septemberauktion
Avslutad
Jonson, Sven , olja, "Kvällens rosor",
1
Jonson, Sven , olja, "Kvällens rosor",
Slutpris44 000 SEK
Värdering42 000 - 44 000 SEK
Avslutad
Personbil, Golf Sportsvan bensin, 2017, OBS! Bilen säljes i befintligt skick, köparens undersökningsplikt gäller, HAV ger ingen garanti för skick, INGEN returrätt,
2
Personbil, Golf Sportsvan bensin, 2017, OBS! Bilen säljes i befintligt skick, köparens undersökningsplikt gäller, HAV ger ingen garanti för skick, INGEN returrätt,
Slutpris110 000 SEK
Värdering75 000 - 80 000 SEK
Avslutad
Reseapotek, mässingsklätt och järnbeslaget trä, barock, 16-1700-tal,
3
Reseapotek, mässingsklätt och järnbeslaget trä, barock, 16-1700-tal,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Procopé, Ulla för Arabia, mat- och kaffeservis, blåglaserat stengods, Valencia
4
Procopé, Ulla för Arabia, mat- och kaffeservis, blåglaserat stengods, Valencia
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Kupczynski, Zbigniew Stanley , olja på pappannå, komposition,
5
Kupczynski, Zbigniew Stanley , olja på pappannå, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Kupczynski, Zbigniew Stanley , olja på pappannå, "Na pamiatke Stamik" (Till minne av Stamik),
6
Kupczynski, Zbigniew Stanley , olja på pappannå, "Na pamiatke Stamik" (Till minne av Stamik),
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Jonson, Sven, färgkrita på pappannå, "Karlavagnen",
7
Jonson, Sven, färgkrita på pappannå, "Karlavagnen",
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 16-1700-tal. gouache på ben, Madonnan, samtida ram i brännförgylld brons,
8
Okänd konstnär, 16-1700-tal. gouache på ben, Madonnan, samtida ram i brännförgylld brons,
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Pietilä, Tuulikki, pastell, kubistiskt skogsmotiv,
9
Pietilä, Tuulikki, pastell, kubistiskt skogsmotiv,
Slutpris4 200 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Pietilä, Tuulikki, pastell, kubistiskt landskap,
10
Pietilä, Tuulikki, pastell, kubistiskt landskap,
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på fyra stålben, "Myran",
11
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på fyra stålben, "Myran",
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Hofsten, Johan Henrik (Janne) von, akvarell, "Salongen på Sund i början av 1860-talet", Sunds Herrgård Närke,
12
Hofsten, Johan Henrik (Janne) von, akvarell, "Salongen på Sund i början av 1860-talet", Sunds Herrgård Närke,
Slutpris800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Johansson, Yo (egentligen John Charles Robert J), olja, Lysekil,
13
Johansson, Yo (egentligen John Charles Robert J), olja, Lysekil,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Skänk, skuret och gråmålat trä, sengustaviansk, sekelskiftet 1800,
14
Skänk, skuret och gråmålat trä, sengustaviansk, sekelskiftet 1800,
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Strand, Göran för Lelångs Möbelfabrik, Bengtsfors, skrivbord, teak, 1960-tal, modell "A10",
15
Strand, Göran för Lelångs Möbelfabrik, Bengtsfors, skrivbord, teak, 1960-tal, modell "A10",
Slutpris6 500 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Sanson, Nicolas, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Les Estats de l'Empire des Turqs en Asie"
17
Sanson, Nicolas, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Les Estats de l'Empire des Turqs en Asie"
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Bleau, Willem & Joan, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Daniae Regnum", 1645,
18
Bleau, Willem & Joan, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Daniae Regnum", 1645,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Månsson, Mats, olja, komposition
19
Månsson, Mats, olja, komposition
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, mässing, "Bumling",
20
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, mässing, "Bumling",
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, mässing, "Bumling",
21
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, mässing, "Bumling",
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, chamotterat lergods, "Igelkottvas",
22
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, chamotterat lergods, "Igelkottvas",
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand, matservisdelar, porslin, Tebe,
23
Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand, matservisdelar, porslin, Tebe,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
The Beatles, LP-skivor, 5 st,  bl.a "A hard days night", "Sgt Peppers lonely hearts club band" m.fl,
24
The Beatles, LP-skivor, 5 st, bl.a "A hard days night", "Sgt Peppers lonely hearts club band" m.fl,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Parti Lp-skivor samt singlar, ABBA, samt solo- och samlingsplattor
25
Parti Lp-skivor samt singlar, ABBA, samt solo- och samlingsplattor
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Avslutad
Olofsson, Pierre, färgserigrafi, rytmisk komposition,
26
Olofsson, Pierre, färgserigrafi, rytmisk komposition,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Avslutad
Dordoni, Rodolfo för Artemide, taklampa, glas, "Musa",
27
Dordoni, Rodolfo för Artemide, taklampa, glas, "Musa",
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Avslutad
Kristiansson, Uno & Östen för Luxus, Vittsjö, soffbord, palisander på kvadratiska stålben,
28
Kristiansson, Uno & Östen för Luxus, Vittsjö, soffbord, palisander på kvadratiska stålben,
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Diago, Roberto, blandteknik, komposition, ur serien "Postales",
29
Diago, Roberto, blandteknik, komposition, ur serien "Postales",
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
San Giovanni, Giovanni Da, tillskriven,  sepiateckningar, 1 par, mans- respektive kvinnoporträtt,
30
San Giovanni, Giovanni Da, tillskriven, sepiateckningar, 1 par, mans- respektive kvinnoporträtt,
Slutpris6 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Salviati, Francesco, efter honom, kopparstick, La Pace,
31
Salviati, Francesco, efter honom, kopparstick, La Pace,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Lockurna, fajans, Holland, 1700-tal, förgyllt bronsmontage från 1800-tal,
32
Lockurna, fajans, Holland, 1700-tal, förgyllt bronsmontage från 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Stol, skuret, grålackerat och bronserat trä, högklassigt gustavianskt Stockholmsarbete av Melchior Lundberg (verksam 1774-1816),
33
Stol, skuret, grålackerat och bronserat trä, högklassigt gustavianskt Stockholmsarbete av Melchior Lundberg (verksam 1774-1816),
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Nordberg, Olle, olja på drivved (?), sittande flicka
34
Nordberg, Olle, olja på drivved (?), sittande flicka
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Stol, skuret och bemålat trä, gustavianskt provinsarbete, 1700-talets 2 hälft,
35
Stol, skuret och bemålat trä, gustavianskt provinsarbete, 1700-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Blanco, Antonio, monotypi med collage, "Semar" (The God of Love),
36
Blanco, Antonio, monotypi med collage, "Semar" (The God of Love),
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Okänd fransk konstnär, 1910-20-tal, mor och barn,
37
Okänd fransk konstnär, 1910-20-tal, mor och barn,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Stol, skuret och bemålat trä, Lindomearbete, sengustavianskt, 1800-talets början,
38
Stol, skuret och bemålat trä, Lindomearbete, sengustavianskt, 1800-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Fogelin, Anders, färglito, Stockholmskväll,
39
Fogelin, Anders, färglito, Stockholmskväll,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Vaxstapelställ, mässing, barock, 1700-talets 1 hälft,
40
Vaxstapelställ, mässing, barock, 1700-talets 1 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Pelle",
41
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Pelle",
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Damarmbandsur med länk, 18 karat vitguld, Omega,
42
Damarmbandsur med länk, 18 karat vitguld, Omega,
Slutpris11 000 SEK
Värdering8 500 - 9 000 SEK
Avslutad
Herrarmbandsur, stål, Omega Seamaster Quartz,
43
Herrarmbandsur, stål, Omega Seamaster Quartz,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Fåtölj, valnöt med petits-points-broderad klädsel,
44
Fåtölj, valnöt med petits-points-broderad klädsel,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Matta, ull, petits-points-broderi, 1800-talets 2 hälft,
45
Matta, ull, petits-points-broderi, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bengtsson, Bertil, gouache, Pétanque,
46
Bengtsson, Bertil, gouache, Pétanque,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Bestick, 11 delar,  st, silver, "Disa", 4 smörknivar samt 4 + 3 dessertbestick,
47
Bestick, 11 delar, st, silver, "Disa", 4 smörknivar samt 4 + 3 dessertbestick,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, akvarell, faun och nymf (fritt efter Picasso?),
48
Okänd konstnär, akvarell, faun och nymf (fritt efter Picasso?),
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Prydnadsurnor, 1 par, svartlackerad och förgylld mässing och svart marmor,
49
Prydnadsurnor, 1 par, svartlackerad och förgylld mässing och svart marmor,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.