Laddar...

Septemberauktion

Septemberauktion söndagen den 25/9 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 23/9 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/9 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/9 klockan 12.00 - 16.00

Septemberauktion
Avslutad
Flintlåspistol för kavalleriet, Napoleonkrigen, fransk Pistolet modèle An XIII (M/1806), Manufacture Impériale de Charleville,
387
Flintlåspistol för kavalleriet, Napoleonkrigen, fransk Pistolet modèle An XIII (M/1806), Manufacture Impériale de Charleville,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Slaglåspistol, smide och mässing med björkkolv, Sverige, 1800-talets 1 hälft,
388
Slaglåspistol, smide och mässing med björkkolv, Sverige, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Soppslev, silver med svärtat träskaft, 1800-talets 1 hälft,
389
Soppslev, silver med svärtat träskaft, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Gate, Simon för Orrefors, vas, kristall, 'Tusen fönster',
390
Gate, Simon för Orrefors, vas, kristall, 'Tusen fönster',
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, skulptur, chamotterat och glaserat lergods, 'Eskimö, stående',
391
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, skulptur, chamotterat och glaserat lergods, 'Eskimö, stående',
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Olson, Erik, färglito, "Procession",
392
Olson, Erik, färglito, "Procession",
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Krusell, Harris, olja, nattbild,
393
Krusell, Harris, olja, nattbild,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Olson, Erik, färglito, "TV-familjen", ur mappen 1967-68,
394
Olson, Erik, färglito, "TV-familjen", ur mappen 1967-68,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Armlänk, 14 karat rödguld, vikt 14,1 gram,
395
Armlänk, 14 karat rödguld, vikt 14,1 gram,
Slutpris4 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Armlänk, 14 karat rödguld, vikt 5,5 gram,
396
Armlänk, 14 karat rödguld, vikt 5,5 gram,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Hänge, 18 karat rödguld, vikt 3,3 gram,
397
Hänge, 18 karat rödguld, vikt 3,3 gram,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, armlänk, sterlingsilver, vikt 85 gram,
398
Okänd dansk designer, armlänk, sterlingsilver, vikt 85 gram,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Vigselringar, 2 st, 18 karat rödguld, total vikt 5,7 gram,
399
Vigselringar, 2 st, 18 karat rödguld, total vikt 5,7 gram,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Broscher, 2 st, 18 karat rödguld, total vikt 6,6 gram,
400
Broscher, 2 st, 18 karat rödguld, total vikt 6,6 gram,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, glas, 5 st, "Tulip",
401
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, glas, 5 st, "Tulip",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Korniluk, A K för Bracia Korniluk, Siedlce, skulptur, patinerad brons, stående råbock,
402
Korniluk, A K för Bracia Korniluk, Siedlce, skulptur, patinerad brons, stående råbock,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Parti porslin, 6 delar, Japan, Taishô,
403
Parti porslin, 6 delar, Japan, Taishô,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Capodimonte, Neapel, figuriner, 6 st, bemålat porslin, Porcellane Principe",
404
Okänd designer för Capodimonte, Neapel, figuriner, 6 st, bemålat porslin, Porcellane Principe",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Höglund, Erik för Boda, karaff med propp, bruntonad glasmassa,
405
Höglund, Erik för Boda, karaff med propp, bruntonad glasmassa,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Vaser/perukhållare, 1 par, porslin, Kina, 1900-tal, hexagonal, delvis genombruten form,
406
Vaser/perukhållare, 1 par, porslin, Kina, 1900-tal, hexagonal, delvis genombruten form,
SlutprisInga bud
Värdering4 800 - 5 000 SEK
Avslutad
Breuer, Marcel, efter honom, barstolar, 1 par, böjträ och stål med rottingklädsel, "Cesca", 1900-talets slut,
407
Breuer, Marcel, efter honom, barstolar, 1 par, böjträ och stål med rottingklädsel, "Cesca", 1900-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, mässing, "Bumling",  modell 2404,
408
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, mässing, "Bumling", modell 2404,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Theservis, porslin, Rosenthal Classic Rose Collection, thekoppar med underfat samt 17 assietter,
409
Theservis, porslin, Rosenthal Classic Rose Collection, thekoppar med underfat samt 17 assietter,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för K-Fab, taklampa, kopparfärgad aluminium,
410
Okänd designer för K-Fab, taklampa, kopparfärgad aluminium,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skålfat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av pioner, heliga föremål mm,
411
Skålfat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av pioner, heliga föremål mm,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Bägare, så kallad stem-cup, porslin, Kina, möjligen Guangxu, sekelskiftet 1900,
412
Bägare, så kallad stem-cup, porslin, Kina, möjligen Guangxu, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Bankett/flygelpall, skuret och bonat trä, 1800-talets 2 hälft,
413
Bankett/flygelpall, skuret och bonat trä, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Trädgårdsskulptur, stenmassa, 1900-tal, sittande lejon,
414
Trädgårdsskulptur, stenmassa, 1900-tal, sittande lejon,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Länsfåtölj, skuren och bonad ek, barockstil, 1900-talets början,
415
Länsfåtölj, skuren och bonad ek, barockstil, 1900-talets början,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Oljelampa, smide, 17-1800-tal,
416
Oljelampa, smide, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Tilgmans keramik, bordlampa, lergods, dekor av danserska,
417
Okänd designer för Tilgmans keramik, bordlampa, lergods, dekor av danserska,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bonasone, Guilio efter del Conte, Jacopino , kopparstick, Johannes Döparens födelse, omkring 1560,
418
Bonasone, Guilio efter del Conte, Jacopino , kopparstick, Johannes Döparens födelse, omkring 1560,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Kopparstick, 1 par, handkolorerade, 1700-tal, växter och insekter,
419
Kopparstick, 1 par, handkolorerade, 1700-tal, växter och insekter,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Overgaard, Regitze för Georg Jensen, hängen 6 st, sterlingsilver, "Infinity", design 2004,
420
Overgaard, Regitze för Georg Jensen, hängen 6 st, sterlingsilver, "Infinity", design 2004,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Stenskiva, huggen och slipad grå marmor, Louis VX, 17-1800-tal,
421
Stenskiva, huggen och slipad grå marmor, Louis VX, 17-1800-tal,
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Länsfåtölj, skuren och bonad ek, barockstil, sekelskiftet 1900,
422
Länsfåtölj, skuren och bonad ek, barockstil, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Stoluppsättning, 4 + 2 st, mahogny, antagligen Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
423
Stoluppsättning, 4 + 2 st, mahogny, antagligen Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Fribyter, Åke för NELO, Knisslinge, , fåtölj med fotpall, böjträ med  brun skinnklädsel, "Kroken",
424
Fribyter, Åke för NELO, Knisslinge, , fåtölj med fotpall, böjträ med brun skinnklädsel, "Kroken",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Avlastningsbord, skuren mahogny, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft,
425
Avlastningsbord, skuren mahogny, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd dansk konstnär, olja, vinterlandskap vid bäck,
426
Okänd dansk konstnär, olja, vinterlandskap vid bäck,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Holst, Adolf Fredrik, jeton/spelmarker, koppar, Dristigt och Slugt respektiveWarsamt och Försigtigt,
427
Holst, Adolf Fredrik, jeton/spelmarker, koppar, Dristigt och Slugt respektiveWarsamt och Försigtigt,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lister, 1 par, skuret trä möjligen Norge, 17-1800-tal,
428
Lister, 1 par, skuret trä möjligen Norge, 17-1800-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Edenfalk, Bengt för Skruf, skål, glas, slipad dekor av fiskar,
429
Edenfalk, Bengt för Skruf, skål, glas, slipad dekor av fiskar,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Figuriner/bokstöd, 1 par, glaserat flintgods, Staffordshire, 18-1900-tal,
430
Figuriner/bokstöd, 1 par, glaserat flintgods, Staffordshire, 18-1900-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Stålhane, Carl Harry för Designhuset Stålhane, skål, stengods,
431
Stålhane, Carl Harry för Designhuset Stålhane, skål, stengods,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bidé, mahogny med mässingsdetaljer, 1800-talets slut,
432
Bidé, mahogny med mässingsdetaljer, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, kustparti från Bornholm,
433
Okänd konstnär, olja, kustparti från Bornholm,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, komposition
434
Okänd konstnär, olja, komposition
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.