Laddar...

Augustiauktion

Augustiauktion söndagen den 28/8 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 26/8 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/8 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/8 klockan 12.00 - 16.00

Augustiauktion
Avslutad
Okänd designer för GAB, kaffeservis, 3 delar, tenn med trähandtag, funkis, ; kaffe- och gräddkanna, sockerskål samt bricka,
723
Okänd designer för GAB, kaffeservis, 3 delar, tenn med trähandtag, funkis, ; kaffe- och gräddkanna, sockerskål samt bricka,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kjellander, Lars, skål med underfat, glas,
724
Kjellander, Lars, skål med underfat, glas,
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Hyllsystem, teak, Ulferts, 3 underdelar samt 3 bokhyllor med vitrinsektioner,
725
Hyllsystem, teak, Ulferts, 3 underdelar samt 3 bokhyllor med vitrinsektioner,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Avlastningsbord, skuret fruktträ, jugend, sekelskiftet 1900,
726
Avlastningsbord, skuret fruktträ, jugend, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Vapenfodral, aluminium med plastdetaljer,
727
Vapenfodral, aluminium med plastdetaljer,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lundquist, Birger, tusch, sittande kinesisk man,
728
Lundquist, Birger, tusch, sittande kinesisk man,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Holsby, Poul, färglito, "Au début des temps II"
729
Holsby, Poul, färglito, "Au début des temps II"
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Teleskoplampor, 3 st, krom och plast, Stella,
730
Teleskoplampor, 3 st, krom och plast, Stella,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Stol, skuren bok, antagligen Norge, 1700-tal,
731
Stol, skuren bok, antagligen Norge, 1700-tal,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Termoskannor, 2 st, vitmetall, Alfi,
732
Termoskannor, 2 st, vitmetall, Alfi,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Damarmbandsur, förgyllt stål, Girard-Perregaux, 1900-talets mitt,
733
Damarmbandsur, förgyllt stål, Girard-Perregaux, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för EEA-Leuchten, 1960-70-tal, golvlampor, 1 par, brunglaserat lergods,
734
Okänd designer för EEA-Leuchten, 1960-70-tal, golvlampor, 1 par, brunglaserat lergods,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Takkrona, glas med prismor, 1900-talets 2 hälft,
735
Takkrona, glas med prismor, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Armstolar, 1 par, rikt skuret och bonat trä, régence-stil,
736
Armstolar, 1 par, rikt skuret och bonat trä, régence-stil,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Hald, Edward för Orrefors, skål, glas,
737
Hald, Edward för Orrefors, skål, glas,
Slutpris1 500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti elastolinfigurer mm till julkrubba,
738
Parti elastolinfigurer mm till julkrubba,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Tantalus, teak, 1950-60-tal,
739
Tantalus, teak, 1950-60-tal,
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Soffa, alm, empire, 1800-talets 1 hälft,
740
Soffa, alm, empire, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Tinbäck, Klas Göran för Kosta, vas, glas,
741
Tinbäck, Klas Göran för Kosta, vas, glas,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, serveringsvagn, mahogny med mässingsbeslag,
742
Okänd designer, 1950-60-tal, serveringsvagn, mahogny med mässingsbeslag,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Stolar, 6 st, ljus björk, biedermeierstil,
743
Stolar, 6 st, ljus björk, biedermeierstil,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, skulptur, glas, dekor av lösa, gultonade kupor,
744
Okänd konstnär, skulptur, glas, dekor av lösa, gultonade kupor,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, väggspegel, ek,
745
Okänd designer, 1950-60-tal, väggspegel, ek,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti glas, Reijmyre "Antik",
746
Parti glas, Reijmyre "Antik",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Jensen, Jacob för B&O, högtalare, 1 par, Beovox S45, Typ 6302
747
Jensen, Jacob för B&O, högtalare, 1 par, Beovox S45, Typ 6302
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Väggrelief, gjutjärn, 1900-talets mitt, dekor av stående kvinna,
748
Väggrelief, gjutjärn, 1900-talets mitt, dekor av stående kvinna,
Slutpris1 000 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Ulefos, relief, svärtat gjutjärn,
749
Okänd designer för Ulefos, relief, svärtat gjutjärn,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Örnemark, Calle, skulpur, svärtat gjutjärn, "Jätten Vist",
750
Örnemark, Calle, skulpur, svärtat gjutjärn, "Jätten Vist",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kint-Larsen, Tove & Edvard för Seffle Möbelfabrik, soffbord, palisander med 2 utdragbara melaminskivor,
751
Kint-Larsen, Tove & Edvard för Seffle Möbelfabrik, soffbord, palisander med 2 utdragbara melaminskivor,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-70-tal, väggspegel, fur,
752
Okänd designer, 1960-70-tal, väggspegel, fur,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Björquist, Karin för Gustavsberg, servisdelar, Ornamin, "Zoom",
753
Björquist, Karin för Gustavsberg, servisdelar, Ornamin, "Zoom",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Karta, stålstucken och handkolorerad, "Karta öfver Staden Falköping med dertill lydande egor.... ",
754
Karta, stålstucken och handkolorerad, "Karta öfver Staden Falköping med dertill lydande egor.... ",
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, glaserat stengods, säl,
755
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, glaserat stengods, säl,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Karta, stålstucken och handkolorerad, "Karta öfver Staden Ulricehamn med dertill lydande egor.... ",
756
Karta, stålstucken och handkolorerad, "Karta öfver Staden Ulricehamn med dertill lydande egor.... ",
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Mäkisen uvastin Oy, Finland, 1960-70-tal, väggspegel, plast,
757
Okänd designer för Mäkisen uvastin Oy, Finland, 1960-70-tal, väggspegel, plast,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd tillverkare, leksak, plysch, 1900-talets mitt, stående giraff,
758
Okänd tillverkare, leksak, plysch, 1900-talets mitt, stående giraff,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Jönsson, Bror, olja, bygata med häst och vagn
759
Jönsson, Bror, olja, bygata med häst och vagn
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Jönsson, Bror, olja, gående människor
760
Jönsson, Bror, olja, gående människor
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, glas, spolformad med dekor i blått underfång,
761
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, glas, spolformad med dekor i blått underfång,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Matta, antik Kazak (?),
762
Matta, antik Kazak (?),
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Olson, Erik, färglito, komposition med hus och duvor,
763
Olson, Erik, färglito, komposition med hus och duvor,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Adolfsson, Karl-Axel för Gemla, gungstol, svartlackerat trä, "Isabella",
764
Adolfsson, Karl-Axel för Gemla, gungstol, svartlackerat trä, "Isabella",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Opsvik, Peter för Stokke, gungstolar, 1 par, svartlackerat trä,
765
Opsvik, Peter för Stokke, gungstolar, 1 par, svartlackerat trä,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Opsvik, Peter för Stokke, gungstolar, 1 par, svartlackerat trä,
766
Opsvik, Peter för Stokke, gungstolar, 1 par, svartlackerat trä,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Opsvik, Peter för Stokke, gungstolar, 1 par, svartlackerat trä,
767
Opsvik, Peter för Stokke, gungstolar, 1 par, svartlackerat trä,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 100 SEK
Avslutad
Matta, semiantik/antik Smyrna,
768
Matta, semiantik/antik Smyrna,
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Matta, old Kelardasht (Zandjan),
769
Matta, old Kelardasht (Zandjan),
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Olson, Axel , färgetsning, komposition med kvinnor,
770
Olson, Axel , färgetsning, komposition med kvinnor,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.