Laddar...

Augustiauktion

Augustiauktion söndagen den 28/8 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 26/8 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/8 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/8 klockan 12.00 - 16.00

Augustiauktion
Avslutad
Skrivställ, svart marmor och metall, 1900-talets 1 hälft, dekor av hund
674
Skrivställ, svart marmor och metall, 1900-talets 1 hälft, dekor av hund
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, klaffbord, ljus björk, modern tillverkning,
675
Okänd designer, klaffbord, ljus björk, modern tillverkning,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Stolar, 4 st, skuret och gråmålat trä, provinsarbeten i transition sengustaviansk-empire, 1800-talets början,
676
Stolar, 4 st, skuret och gråmålat trä, provinsarbeten i transition sengustaviansk-empire, 1800-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Damarbetsbord, mahogny med intarsia, empirestil, 1900-talets början,
677
Damarbetsbord, mahogny med intarsia, empirestil, 1900-talets början,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Medalj i etui, förgylld brons (på grund av kriget), "Djurvännernas nya Förening", krona i förgyllt silver,
678
Medalj i etui, förgylld brons (på grund av kriget), "Djurvännernas nya Förening", krona i förgyllt silver,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Medaljer, 4 st, silver, djurskydd, total vikt cirka 160 gram,
679
Medaljer, 4 st, silver, djurskydd, total vikt cirka 160 gram,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Medaljer, 3 st silver, Norge och Finland, djurskydd,
680
Medaljer, 3 st silver, Norge och Finland, djurskydd,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Medaljer, 4 st samt kavajmärke, silver och brons, Danmark, djurskydd,
681
Medaljer, 4 st samt kavajmärke, silver och brons, Danmark, djurskydd,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Gullby, Folke, torrnål, "Lördagskväll på Öland" 1948,
682
Gullby, Folke, torrnål, "Lördagskväll på Öland" 1948,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Olson, Erik, färglito, komposition med hus och duvor,
683
Olson, Erik, färglito, komposition med hus och duvor,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Fåtölj, så kallad el-recliner, brunt läder, Hjort Knudsen,
684
Fåtölj, så kallad el-recliner, brunt läder, Hjort Knudsen,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, brudklänning, 1950-60-tal,
685
Okänd designer, brudklänning, 1950-60-tal,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Onda, Akio, träsnitt, komposition med person och skrivtecken,
686
Onda, Akio, träsnitt, komposition med person och skrivtecken,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hjelm, Fanny, akvarell samt 2 tuschteckningar, samramade, landskap,
687
Hjelm, Fanny, akvarell samt 2 tuschteckningar, samramade, landskap,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Carlsson, Arvid, teckning, sittande akt,
688
Carlsson, Arvid, teckning, sittande akt,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Wallentin, Thomas, olja, "Colourize"
689
Wallentin, Thomas, olja, "Colourize"
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Pettersson, Lucy, olja, musicerande kvinnor,
690
Pettersson, Lucy, olja, musicerande kvinnor,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Westin, Åke, färglitografi, "Let's go"
691
Westin, Åke, färglitografi, "Let's go"
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, personer på Skeppsbron, Stockholm,
692
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, personer på Skeppsbron, Stockholm,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Jensen, Jacob för Bang & Olufsen, reciever, Beomaster 5000, skivspelare Beogram 5000, samt Master control panel 5000
693
Jensen, Jacob för Bang & Olufsen, reciever, Beomaster 5000, skivspelare Beogram 5000, samt Master control panel 5000
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Lamp/rökbord, svarvat och bonat trä med dubbla mässingskivor, 1910-20-tal,
694
Lamp/rökbord, svarvat och bonat trä med dubbla mässingskivor, 1910-20-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd japansk (?) konstnär, akvarell med täckvitt, blomster,
695
Okänd japansk (?) konstnär, akvarell med täckvitt, blomster,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-tal, hyllsystem, palisander, bestående av 14 paneler 202 x 89 cm, 24 hyllplan 90 x 20 cm,
696
Okänd designer, 1960-tal, hyllsystem, palisander, bestående av 14 paneler 202 x 89 cm, 24 hyllplan 90 x 20 cm,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Parti modern design; 2 koppar med underfat samt 2 muggar, porslin, Tulipa, design Ulrica Hydman Vallien,
698
Parti modern design; 2 koppar med underfat samt 2 muggar, porslin, Tulipa, design Ulrica Hydman Vallien,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Matta, antik Kayseri figural, omkring 1880,
699
Matta, antik Kayseri figural, omkring 1880,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Matta, antik Täbriz, omkring 1880, figural med flertalet kartuscher med text,
700
Matta, antik Täbriz, omkring 1880, figural med flertalet kartuscher med text,
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Soffbord med klaffar, mahogny och idegran med mässingsdetaljer, så kallat "Hunting table",
701
Soffbord med klaffar, mahogny och idegran med mässingsdetaljer, så kallat "Hunting table",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Glasservisdelar, 42 st, Reijmyre Antik,
702
Glasservisdelar, 42 st, Reijmyre Antik,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Terassvärmare, gasol, Fiesta,
703
Terassvärmare, gasol, Fiesta,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Hörnvitrinskåp, bonad ek, nyrenässans, 1800-talets slut,
704
Hörnvitrinskåp, bonad ek, nyrenässans, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Mask/huvudprydnad, skuret trä, Bamun, Kamerun, 1900-talets 2 hälft,
705
Mask/huvudprydnad, skuret trä, Bamun, Kamerun, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Friis, Achton, olja, landskap vid å,
706
Friis, Achton, olja, landskap vid å,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Muuramen Tuolitehdas Osakeyhtiö, Muurame, salongsmöbel, 10 delar,
707
Okänd designer för Muuramen Tuolitehdas Osakeyhtiö, Muurame, salongsmöbel, 10 delar,
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Matta, old persisk
708
Matta, old persisk
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Trofe, monterad älg, jämn 4-taggare, daterad 1973
709
Trofe, monterad älg, jämn 4-taggare, daterad 1973
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Trofe, monterad älg, jämn 4-taggare, daterad 1976
710
Trofe, monterad älg, jämn 4-taggare, daterad 1976
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Barnvagn, Odder vognen, 1900-talets mitt
711
Barnvagn, Odder vognen, 1900-talets mitt
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Golvur, vitlackerat trä, 1800-talets mitt,
712
Golvur, vitlackerat trä, 1800-talets mitt,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Londi, Aldo för Bitossi, vas, chamotterat lergods,
713
Londi, Aldo för Bitossi, vas, chamotterat lergods,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti porslin, Blue Danube mm,
714
Parti porslin, Blue Danube mm,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Modellfartyg, brons, vikingaskepp, 1900-talets 2 hälft,
715
Modellfartyg, brons, vikingaskepp, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Keruber, 1 par, bemålad och förgylld konstmassa,
716
Keruber, 1 par, bemålad och förgylld konstmassa,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bajonett, till subsidiegevär (så kallade Tower-gevär),
717
Bajonett, till subsidiegevär (så kallade Tower-gevär),
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Fyrfat, mässing, Indien, 1900-tal
718
Fyrfat, mässing, Indien, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Vette, skuret och bemålat trä, Knipa,
719
Vette, skuret och bemålat trä, Knipa,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Trofe, uppstoppad tjädertupp
720
Trofe, uppstoppad tjädertupp
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Matservis, porslin, Pirkenhammer, 1900-talets mitt,
721
Matservis, porslin, Pirkenhammer, 1900-talets mitt,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Procopé, Ulla för Arabia, mat-, the- och kaffeservis, brunglaserat stengods, Ruska,
722
Procopé, Ulla för Arabia, mat-, the- och kaffeservis, brunglaserat stengods, Ruska,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.