Laddar...
Augustiauktion
Augustiauktion söndagen den 28/8 klockan 16.00.
Visning:
Fredag 26/8 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 27/8 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 28/8 klockan 12.00 - 16.00
Lägsta föremålsnummer
482
Stolar, 4 st, skuret och lackerat trä, gustavianska herrgårdssnickerier,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
483
Pettersson, Rune, färgträsnitt, komposition med djur,
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
484
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, lampa, guldfärgad aluminium, modell BN-26,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
485
Olson, Erik, färglito, "Valdemosa",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
486
Okänd designer, fåtölj, skuren och bonad ek,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
487
Länsfåtölj, bonad ek med röd plyschklädsel, barockstil, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
488
Elgström, Ossian, etsning, Karesuandolappar i Lyngseidet
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
489
Stenstad, Lars, litografi, "Spegling"
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
490
Dahlgren, Jan, etsning, "Säl"
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
491
Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
492
Parti frimärken, i huvudsak Sverige,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
493
Okänd konstnär, skulptur/skål, keramik,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
494
Olson, Axel, färglito, "Röd kväll", ur mappen 1967-68,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
495
Norman, Knut, olja, stadsbild, Venedig
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
496
Nilsson, Tore, olja, landskap,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
497
Jansson, Rune, litografi, Kustlinje
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
498
Lundsfryd, Ole, pastell, Lille Mölle sett från Christianshavns vall,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
499
Okänd konstnär, oljetryck, sekelskiftet 1900, ätande män
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
500
Seeck, Herman för Asko, stolar, 8 st, björk, "Radstol modell 485",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
501
Skrivbord, delvis svarvad ek, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
502
Hårdner, Ulf, olja, skuta vid Hven,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
503
Johansson, Nils, olja, "Tångvirvel"
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
504
Golvlampa, svärtat smide med flätad rottingskärm, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
505
Kittendorff, Johan Adolf, blandteknik, folksamling,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
506
Lassen, Aksel M, olja, "Sommereftermiddag, Dyrnaes,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
507
Strömberg, Henrik, olja, gatuparti (Dragör?),
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
508
Okänd konstnär, olja, lantgård med höns,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
509
Koefoed, Hans Christian, olja, fiskare på stranden, Lynaes,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
510
Rullbandspelare, Fostex, modell 80
Slutpris1 000 SEK
Värdering300 - 400 SEK
511
Gitarrförstärkare, Laney, MXD 120 H
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
512
Skivspelare, Direct Drive, DJ-I 600D
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
513
Spelbord, valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
514
Skrin, palisander med metallbeslag,
Slutpris1 000 SEK
Värdering400 - 500 SEK
515
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, handmålat glas, Tulip,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
516
Golvur, björk med intarsia, urtavla signerat Olof Kieding Landskrona no 87 (1724-1805),
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
517
Schovelin, Axel Thorsen, olja, danskt landskap,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
518
Jensen, Sophus, olja, insjölandskap,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
519
Larsen-Særsløv, Frederik, olja, landskap med getter,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
520
Gnistskydd, metall, nyrokoko, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
521
Adamsson, Bo Åke, litografi, ballerina
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
522
Plastbackar, 2 st, Pripps
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
523
Okänd designer, golvlampa, mässing med 2 justerbara armar,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
524
Kandelabrar till 3 ljus, 1 par, mässing, jugend, 1900-talets början,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
525
Richter, Sigrid för Rörstrand, uppläggningsfat, porslin, Eden,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
526
Westman, Marianne för Rörstrand, skålfat, flintgods, Picknick,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
527
Westman, Marianne för Rörstrand, karott med lock, flintgods, Picknick,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
528
Westman, Marianne för Rörstrand, skål, flintgods, Picknick,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
529
Westman, Marianne för Rörstrand, skål, flintgods, Picknick,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.