Laddar...

Augustiauktion

Augustiauktion söndagen den 28/8 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 26/8 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/8 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/8 klockan 12.00 - 16.00

Augustiauktion
Avslutad
Barnservisdelar, Rörstrand, medföljer kopp med fat, Björn Wiinblad m.m
626
Barnservisdelar, Rörstrand, medföljer kopp med fat, Björn Wiinblad m.m
Slutpris5 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Holsøe, Vilhelm, olja, stilleben med kalkon,
627
Holsøe, Vilhelm, olja, stilleben med kalkon,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bajo, Gyula, olja, premonstratenserklostret i Zsámbék, Ungern,
628
Bajo, Gyula, olja, premonstratenserklostret i Zsámbék, Ungern,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Poulsen, Emil, olja, kanal vid Bodenhoff Plads, Köpenhamn,
629
Poulsen, Emil, olja, kanal vid Bodenhoff Plads, Köpenhamn,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Heiring, Harald, olja, hamn på Rivieran,
630
Heiring, Harald, olja, hamn på Rivieran,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hoffman, Gaston, färgetsning, "L'accord" (Överläggningen),
631
Hoffman, Gaston, färgetsning, "L'accord" (Överläggningen),
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Hoyland, John, akvatint och linjeetsning, "Memphis" (blue) 1980
632
Hoyland, John, akvatint och linjeetsning, "Memphis" (blue) 1980
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Skulptur, skuren sten, 1800-tal, sjöjungfru,
633
Skulptur, skuren sten, 1800-tal, sjöjungfru,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Sköld, Erik, olja, träd samt hus
634
Sköld, Erik, olja, träd samt hus
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Sköld, Erik, olja, landskap
635
Sköld, Erik, olja, landskap
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, offset 4 st, motiv med sjöjungfrur, samramade,
636
Okänd konstnär, offset 4 st, motiv med sjöjungfrur, samramade,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Sköld, Erik, olja, lada med höskulle
637
Sköld, Erik, olja, lada med höskulle
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Lanje, Viking, olja, "Björkstammar"
638
Lanje, Viking, olja, "Björkstammar"
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Spelbord, bonad och svarvad ek, barockstil, sekelskiftet 1900,
639
Spelbord, bonad och svarvad ek, barockstil, sekelskiftet 1900,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skål för smörthe, silvermonterat masurträ, så kallad Ja-Phor, Tibet eller Nepal, 18-1900-tal,
640
Skål för smörthe, silvermonterat masurträ, så kallad Ja-Phor, Tibet eller Nepal, 18-1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Bentzen-Bilkvist, Fritz Johannes, olja, landskap,
641
Bentzen-Bilkvist, Fritz Johannes, olja, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Parti glas, 14 delar, iittala, bland annat 4 coctailglas Aarne,
642
Parti glas, 14 delar, iittala, bland annat 4 coctailglas Aarne,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Sätterikast, trä med metallhandtag,
643
Sätterikast, trä med metallhandtag,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Stereoskopisk kamera, Richard Jules "Verascope", sekelskiftet 1900,
644
Stereoskopisk kamera, Richard Jules "Verascope", sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Pitcher, Henrie, akvarell, "Cory's Wharf at Victoria Docks...", sekelskiftet 1900,
645
Pitcher, Henrie, akvarell, "Cory's Wharf at Victoria Docks...", sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
av Württemberg, hertiginnan Marie, née prinsessa av Frankrike-Orléans, efter henne, skulptur, ben, Jeanne d'Arc, 1800-talets 1 hälft eller mitt,
646
av Württemberg, hertiginnan Marie, née prinsessa av Frankrike-Orléans, efter henne, skulptur, ben, Jeanne d'Arc, 1800-talets 1 hälft eller mitt,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Kaffeskedar, silver, total vikt 85 gram,
647
Kaffeskedar, silver, total vikt 85 gram,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Julskedar, 10 st, silver, total vikt 260 gram,
648
Julskedar, 10 st, silver, total vikt 260 gram,
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Hennix, Margareta för Reijmyre, ljusstakar, 1 par, glas, "Spirit of Sweden",
649
Hennix, Margareta för Reijmyre, ljusstakar, 1 par, glas, "Spirit of Sweden",
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Slaglåsgevär M/1860 för infanteriet, stämplat Carl Gustafs Stad 1864,
650
Slaglåsgevär M/1860 för infanteriet, stämplat Carl Gustafs Stad 1864,
Slutpris1 300 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor, 1900-talets 1 hälft,
651
Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Fotpall, svartlackerat trä, sekelskiftet 1900,
652
Fotpall, svartlackerat trä, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Sandsjö Möbelfabrik Bodafors, stolar 3 st samt armstol, bonad björk med lädersitsar,
653
Okänd designer för Sandsjö Möbelfabrik Bodafors, stolar 3 st samt armstol, bonad björk med lädersitsar,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Salongsbord, fruktträ med intarsia, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft,
654
Salongsbord, fruktträ med intarsia, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950.-60-tal, taburetter/fotpallar, 1 par, teak,
655
Okänd designer, 1950.-60-tal, taburetter/fotpallar, 1 par, teak,
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Brickschatull, bonad ek med smidesbeslag, barockstil, 1900-talets början,
656
Brickschatull, bonad ek med smidesbeslag, barockstil, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Forssell, Pierre  för Skultuna, vägglampett, mässing, "Reflex",
657
Forssell, Pierre för Skultuna, vägglampett, mässing, "Reflex",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1900-talets mitt, akvareller, 1 par, samramade, motiv från Östgrönland,
658
Okänd konstnär, 1900-talets mitt, akvareller, 1 par, samramade, motiv från Östgrönland,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bengt & Lotta (Bengt Lindberg & Lotta Glave), egen verkstad, vinställ, svartlackerat smide,
659
Bengt & Lotta (Bengt Lindberg & Lotta Glave), egen verkstad, vinställ, svartlackerat smide,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, akvarell, Place du Tertre med Sacre Coeur i fonden,
660
Okänd konstnär, akvarell, Place du Tertre med Sacre Coeur i fonden,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, 1900-talets 1 hälft, landskap med vindmölla,
661
Okänd konstnär, olja, 1900-talets 1 hälft, landskap med vindmölla,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd kinesisk konstnär, 1900-talets 1 hälft, akvarell, stående män,
662
Okänd kinesisk konstnär, 1900-talets 1 hälft, akvarell, stående män,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hasegawa Sadanobu III, träsnitt, Benkei on Gojo Bridge,
663
Hasegawa Sadanobu III, träsnitt, Benkei on Gojo Bridge,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Tellek, Helsingfors, golvlampa, industridesign, 1950-60-tal,
664
Okänd designer för Tellek, Helsingfors, golvlampa, industridesign, 1950-60-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, färgträsnitt, komposition,
665
Okänd konstnär, färgträsnitt, komposition,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Matservis, cirka 55 delar, flintgods, Patio Gingham, TG Green & Co, England, 1900-talets mitt,
666
Matservis, cirka 55 delar, flintgods, Patio Gingham, TG Green & Co, England, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, taklampa, lackerad plåt,
667
Okänd dansk designer, taklampa, lackerad plåt,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Golvkandelaber, svärtat smide
668
Golvkandelaber, svärtat smide
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd svensk designer, 1960-tal, soffgrupp, 3 delar, svart läderklädsel,
669
Okänd svensk designer, 1960-tal, soffgrupp, 3 delar, svart läderklädsel,
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd dansk konstnär, 1900-talets början, olja, sommarbild vid kusten,
670
Okänd dansk konstnär, 1900-talets början, olja, sommarbild vid kusten,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Fries, Bertil, relief, gips, möjligen motiv av Sankt Thomas a Beckets dråp,
671
Fries, Bertil, relief, gips, möjligen motiv av Sankt Thomas a Beckets dråp,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Percy, Arthur för Gefle, thekanna, sockerskål samt gräddkanna, glaserat flintgods, "Grand",
672
Percy, Arthur för Gefle, thekanna, sockerskål samt gräddkanna, glaserat flintgods, "Grand",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Strykjärn, mässing med trähandtag, 1800-talets 1 hälft,
673
Strykjärn, mässing med trähandtag, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.