Laddar...

Augustiauktion

Augustiauktion söndagen den 28/8 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 26/8 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/8 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/8 klockan 12.00 - 16.00

Augustiauktion
Avslutad
Gate, Simon för Orrefors, vas, kristall, 'Tusen fönster',
386
Gate, Simon för Orrefors, vas, kristall, 'Tusen fönster',
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Kaffekanna samt gräddkanna, silver, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, total vikt 785 gram,
387
Kaffekanna samt gräddkanna, silver, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, total vikt 785 gram,
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Soppslev, silver med svärtat träskaft, 1800-talets 1 hälft,
388
Soppslev, silver med svärtat träskaft, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris380 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Huerta, Juan för Lladró, skulptur, glaserat stengods, Eskimo Nap,
389
Huerta, Juan för Lladró, skulptur, glaserat stengods, Eskimo Nap,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, skulptur, chamotterat och glaserat lergods, 'Eskimö, stående',
390
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, skulptur, chamotterat och glaserat lergods, 'Eskimö, stående',
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Wallin, Edgar, olja, kvinnoporträtt,
391
Wallin, Edgar, olja, kvinnoporträtt,
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Olson, Erik, färglito, "Procession",
392
Olson, Erik, färglito, "Procession",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färglito, "Röd kväll",
393
Olson, Axel, färglito, "Röd kväll",
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Olson, Erik, färglito, "TV-familjen", ur mappen 1967-68,
394
Olson, Erik, färglito, "TV-familjen", ur mappen 1967-68,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Billgren, Ola, litografi, "Romantiskt landskap",
395
Billgren, Ola, litografi, "Romantiskt landskap",
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Fat, porslin, Kina, 1900-tal, dekor av drakar mm i kejserligt gult och blått,
396
Fat, porslin, Kina, 1900-tal, dekor av drakar mm i kejserligt gult och blått,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Antonyi, Imre, olja, komposition,
397
Antonyi, Imre, olja, komposition,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Krusell, Harris, olja, nattbild,
398
Krusell, Harris, olja, nattbild,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bricka, porslin, Meissen, 1900-tal,
399
Bricka, porslin, Meissen, 1900-tal,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Skål, porslin, Meissen, 1900-tal, genombruten,
400
Skål, porslin, Meissen, 1900-tal, genombruten,
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Lindstrand, Vicke, för Kosta, skulptur/brevpress, glas, fisk,
401
Lindstrand, Vicke, för Kosta, skulptur/brevpress, glas, fisk,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, möjligen för Barovier & Toso, ljuslyktor, 2 st, glas, grönt respektive bärnstensfärgat underfång,
402
Okänd designer, möjligen för Barovier & Toso, ljuslyktor, 2 st, glas, grönt respektive bärnstensfärgat underfång,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ström, Per-Olof för Alsterfors, vaser, 2 st, vit glasmassa, dekor i orange respektive blått överfång,
403
Ström, Per-Olof för Alsterfors, vaser, 2 st, vit glasmassa, dekor i orange respektive blått överfång,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Lundgren, Bertil för Rörstrand, väggplatta, stengods, dekor av fisk
404
Lundgren, Bertil för Rörstrand, väggplatta, stengods, dekor av fisk
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Vaser/perukhållare, 1 par, porslin, Kina, 1900-tal, hexagonal, delvis genombruten form,
405
Vaser/perukhållare, 1 par, porslin, Kina, 1900-tal, hexagonal, delvis genombruten form,
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Breuer, Marcel, efter honom, stolar, 5 st samt armstolar, 1 par, böjträ och stål med rottingklädsel, "Cesca", 1900-talets slut,
406
Breuer, Marcel, efter honom, stolar, 5 st samt armstolar, 1 par, böjträ och stål med rottingklädsel, "Cesca", 1900-talets slut,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Breuer, Marcel, efter honom, barstolar, 1 par, böjträ och stål med rottingklädsel, "Cesca", 1900-talets slut,
407
Breuer, Marcel, efter honom, barstolar, 1 par, böjträ och stål med rottingklädsel, "Cesca", 1900-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, mässing, "Bumling",  modell 2404,
408
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, mässing, "Bumling", modell 2404,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Sinnemark, Rolf för Älghult, vas, glas,
409
Sinnemark, Rolf för Älghult, vas, glas,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Stenskiva, huggen och slipad grå marmor, Louis VX, 17-1800-tal,
410
Stenskiva, huggen och slipad grå marmor, Louis VX, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för Alessi, fruktskål, rostfritt stål,
411
Okänd designer för Alessi, fruktskål, rostfritt stål,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Blomberg, Kjell för Gullaskruf, vas, blå glasmassa,
412
Blomberg, Kjell för Gullaskruf, vas, blå glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Lockkarott med avtagbart handtag, nysilver,
413
Lockkarott med avtagbart handtag, nysilver,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Fagerström, Hans, olja, "Ljusupplöst block"
414
Fagerström, Hans, olja, "Ljusupplöst block"
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Fagerström, Hans, olja, "Grindhål mot havet"
415
Fagerström, Hans, olja, "Grindhål mot havet"
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lager, Tord, olja, "Vilande kvinna"
416
Lager, Tord, olja, "Vilande kvinna"
Slutpris1 700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, kvinna vid fönster,
417
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, kvinna vid fönster,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Oljelampa, smide, 17-1800-tal,
418
Oljelampa, smide, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Broderad textil, indo-persiskt kulturområde, 1900-tal,
419
Broderad textil, indo-persiskt kulturområde, 1900-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Rabun, Jacqueline för Georg Jensen, barnhalsband med hänge, 4 st, sterlingsilver, "Off Spring",
420
Rabun, Jacqueline för Georg Jensen, barnhalsband med hänge, 4 st, sterlingsilver, "Off Spring",
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 4 000 SEK
Avslutad
Hillfon, Curt, färgserigrafi, Vågrörelse,
421
Hillfon, Curt, färgserigrafi, Vågrörelse,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Tvärflöjt, Ida Maria Grassi, i etui
422
Tvärflöjt, Ida Maria Grassi, i etui
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Trumpet, Chris Kratt, metall, i etui
423
Trumpet, Chris Kratt, metall, i etui
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för Tilgmans keramik, bordlampa, lergods, dekor av danserska,
424
Okänd designer för Tilgmans keramik, bordlampa, lergods, dekor av danserska,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, bordlampa, oxblodsfärgad keramik
425
Okänd designer, bordlampa, oxblodsfärgad keramik
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Nils, Essen, oljemålning, sommarlandskap,
426
Nils, Essen, oljemålning, sommarlandskap,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Theservis, porslin, Rosenthal Classic Rose Collection, thekoppar med underfat samt 17 assietter,
427
Theservis, porslin, Rosenthal Classic Rose Collection, thekoppar med underfat samt 17 assietter,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Overgaard, Regitze för Georg Jensen, hängen 6 st, sterlingsilver, "Infinity", design 2004,
428
Overgaard, Regitze för Georg Jensen, hängen 6 st, sterlingsilver, "Infinity", design 2004,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Kopparstick, 1 par, handkolorerade, 1700-tal, växter och insekter,
429
Kopparstick, 1 par, handkolorerade, 1700-tal, växter och insekter,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bonasone, Guilio efter del Conte, Jacopino , kopparstick, Johannes Döparens födelse, omkring 1560,
430
Bonasone, Guilio efter del Conte, Jacopino , kopparstick, Johannes Döparens födelse, omkring 1560,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Holst, Adolf Fredrik, jeton/spelmarker, koppar, Dristigt och Slugt respektiveWarsamt och Försigtigt,
431
Holst, Adolf Fredrik, jeton/spelmarker, koppar, Dristigt och Slugt respektiveWarsamt och Försigtigt,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Lister, 1 par, skuret trä möjligen Norge, 17-1800-tal,
432
Lister, 1 par, skuret trä möjligen Norge, 17-1800-tal,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Johansen, Finn, tusch, surrealistisk komposition,
433
Johansen, Finn, tusch, surrealistisk komposition,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.