Laddar...

Augustiauktion

Augustiauktion söndagen den 28/8 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 26/8 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/8 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/8 klockan 12.00 - 16.00

Augustiauktion
Avslutad
Parti modellbilar, Volvo mm,
242
Parti modellbilar, Volvo mm,
Slutpris9 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Sockerskål med lock, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblonde,
243
Sockerskål med lock, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblonde,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Herrbetjänt, bonad bok och metall, Fratelli Reguetti, 1900-talets mitt,
244
Herrbetjänt, bonad bok och metall, Fratelli Reguetti, 1900-talets mitt,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, golvlampa, svartlackerad metall med vit textilskärm,
245
Okänd designer, 1950-60-tal, golvlampa, svartlackerad metall med vit textilskärm,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Viikinniemi, Martti , egen verkstad, manschettknappar, 1 par, vikt 14 gram,
246
Viikinniemi, Martti , egen verkstad, manschettknappar, 1 par, vikt 14 gram,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat vitguld med briljantslipad diamant om 0,1 carat enligt gravyr, vikt 2,6 g,
247
Ring, 18 karat vitguld med briljantslipad diamant om 0,1 carat enligt gravyr, vikt 2,6 g,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat vitguld med briljantslipad diamant om 0,16 carat enligt gravyr, vikt 3 g,
248
Ring, 18 karat vitguld med briljantslipad diamant om 0,16 carat enligt gravyr, vikt 3 g,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Hougaard, Henning, olja, Orrar,
249
Hougaard, Henning, olja, Orrar,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Lamberg, Peter, olja, "Natt över havet",
250
Lamberg, Peter, olja, "Natt över havet",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Dam, Thomas för Gjöl, docka, gummi och textil, "Lyckotroll",
251
Dam, Thomas för Gjöl, docka, gummi och textil, "Lyckotroll",
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Projektor, Noris samt filmkamera Gevaert, 8 mm,
252
Projektor, Noris samt filmkamera Gevaert, 8 mm,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Chagall, Marc, färglitografi, "Quai de Bercy", ur Derrière le Miroir no 66-67-68, 1954,
253
Chagall, Marc, färglitografi, "Quai de Bercy", ur Derrière le Miroir no 66-67-68, 1954,
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Fredriksson, Harald, olja, "Entré II",
254
Fredriksson, Harald, olja, "Entré II",
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Agnell, Olle, gouache, komposition,
255
Agnell, Olle, gouache, komposition,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Bengtsson, Walter, teckning, musikalisk komposition,
256
Bengtsson, Walter, teckning, musikalisk komposition,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Erxson, Sverre, akvarell, dekor av palmer,
257
Erxson, Sverre, akvarell, dekor av palmer,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Jungwirth, Josef, olja, insjö,
258
Jungwirth, Josef, olja, insjö,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Blomsterpiedestal, ljus björk, bierdermeierstil, 1900-talets 1 hälft,
259
Blomsterpiedestal, ljus björk, bierdermeierstil, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Toftamöbler, snurrfåtölj med fotpall, svart fårskinnsklädsel, "Visby",
260
Okänd designer för Toftamöbler, snurrfåtölj med fotpall, svart fårskinnsklädsel, "Visby",
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953,
261
Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Matta, old Pakistan Zaff,
262
Matta, old Pakistan Zaff,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Johansson, Nils-Erik, färglitografi, komposition med golfklubbor
263
Johansson, Nils-Erik, färglitografi, komposition med golfklubbor
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Johansson, Nils-Erik, färglitografi, komposition med röda vinbär
264
Johansson, Nils-Erik, färglitografi, komposition med röda vinbär
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Heerup, Henry, linoleumsnitt på kinapapper, "Medallion" 1956,
265
Heerup, Henry, linoleumsnitt på kinapapper, "Medallion" 1956,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Panton, Verner för Unique Interieur Copenhagen, taklampa, borstat stål, "Flowerpot",
266
Panton, Verner för Unique Interieur Copenhagen, taklampa, borstat stål, "Flowerpot",
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Panton, Verner för Unique Interieur Copenhagen, taklampa, borstat stål, "Flowerpot",
267
Panton, Verner för Unique Interieur Copenhagen, taklampa, borstat stål, "Flowerpot",
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Mathsson, Bruno för Dux, vilstol, böjträ med canvasklädsel, Pernilla,
268
Mathsson, Bruno för Dux, vilstol, böjträ med canvasklädsel, Pernilla,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Jungwirth, Josef, olja, "Modellstudie... auri sacra fames",
269
Jungwirth, Josef, olja, "Modellstudie... auri sacra fames",
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Claesson, Ejnar efter Liljefors, Bruno, olja, Räv och beckasin,
270
Claesson, Ejnar efter Liljefors, Bruno, olja, Räv och beckasin,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Spegel, Different Design, modern tillverkning, ram av drivved,
271
Spegel, Different Design, modern tillverkning, ram av drivved,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Engström, Torolf, skulptur, patinerad gips på träsockel, kvinnohuvud,
272
Engström, Torolf, skulptur, patinerad gips på träsockel, kvinnohuvud,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Malmsten, Carl för Åfors, fåtölj, bonad bok, "Åldermannen"
273
Malmsten, Carl för Åfors, fåtölj, bonad bok, "Åldermannen"
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Serveringskanna, tenn med rottinglindat handtag, antagligen Tyskland, empire, 1800-talets 1 hälft,
274
Serveringskanna, tenn med rottinglindat handtag, antagligen Tyskland, empire, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Kruthorn, läderklätt trä, 1700-tal, svarvad mynning,
275
Kruthorn, läderklätt trä, 1700-tal, svarvad mynning,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Ekselius, Karl Erik för J O Carlsson (JOC) Vetlanda, stolar, 4 st, ljus bok,
276
Ekselius, Karl Erik för J O Carlsson (JOC) Vetlanda, stolar, 4 st, ljus bok,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Matta, old/semiantik persisk, galleri
277
Matta, old/semiantik persisk, galleri
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Bødtcher-Hansen, Henrik, teleskoplampa, Solo Maxi, 1960-tal,
278
Bødtcher-Hansen, Henrik, teleskoplampa, Solo Maxi, 1960-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Stolar, 6 st, bonat trä, Hepplewhitestil, 1900-talets 1 hälft,
279
Stolar, 6 st, bonat trä, Hepplewhitestil, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Armbandsur, förgyllt stål mee svart läderarmband, Tyskland, 1900-talets 1 hälft,
280
Armbandsur, förgyllt stål mee svart läderarmband, Tyskland, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, pallar 1 par, böjträ med sitsar i linoleum, modell 8000, design 1981,
281
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, pallar 1 par, böjträ med sitsar i linoleum, modell 8000, design 1981,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, pallar 1 par, böjträ med sitsar i linoleum, modell 8000, design 1981,
282
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, pallar 1 par, böjträ med sitsar i linoleum, modell 8000, design 1981,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, pallar 1 par, böjträ med sitsar i linoleum, modell 8000, design 1981,
283
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, pallar 1 par, böjträ med sitsar i linoleum, modell 8000, design 1981,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, pallar 3 st, böjträ med sitsar i linoleum, modell 8000, design 1981,
284
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Magnus Olesen, pallar 3 st, böjträ med sitsar i linoleum, modell 8000, design 1981,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Lindstrand, Vicke för Orrefors, vas, glas,
285
Lindstrand, Vicke för Orrefors, vas, glas,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Rozsa, Karol, olja, ungersk kvinna i folkdräkt,
286
Rozsa, Karol, olja, ungersk kvinna i folkdräkt,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti modelljärnvägsdelar, Märklin mm, bland annat Lok 3065 och startkit 2920,
287
Parti modelljärnvägsdelar, Märklin mm, bland annat Lok 3065 och startkit 2920,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Hagstedt, René, olja, stilleben,
288
Hagstedt, René, olja, stilleben,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, ljusstake, marmorerat trä, Swedish Grace, 1920-30-tal,
289
Okänd designer, ljusstake, marmorerat trä, Swedish Grace, 1920-30-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.