Laddar...

Augustiauktion

Augustiauktion söndagen den 28/8 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 26/8 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/8 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/8 klockan 12.00 - 16.00

Augustiauktion
Avslutad
Halskedjor, 3 st, 18 karat rödguld, total vikt 5,4 gram,
194
Halskedjor, 3 st, 18 karat rödguld, total vikt 5,4 gram,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Kandelabrar till 4 ljus, 1 par, förgylld metall med prismor, nyrokoko,
195
Kandelabrar till 4 ljus, 1 par, förgylld metall med prismor, nyrokoko,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Lager, Håkan, akvarell, "Blå kruka"
196
Lager, Håkan, akvarell, "Blå kruka"
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Moomin Characters för Arabia, Muminmuggar, 3 st, porslin,
197
Moomin Characters för Arabia, Muminmuggar, 3 st, porslin,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Stålhane, Carl Harry för Designhuset Stålhane, vas, stengods,
198
Stålhane, Carl Harry för Designhuset Stålhane, vas, stengods,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Stålhane, Carl Harry för Designhuset Stålhane, skål, stengods,
199
Stålhane, Carl Harry för Designhuset Stålhane, skål, stengods,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, bordslampa, delvis förgyllt porslin, sittande Buddha,
200
Okänd designer, bordslampa, delvis förgyllt porslin, sittande Buddha,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Armlänk, 18 karat rödguld, vikt 63 gram,
201
Armlänk, 18 karat rödguld, vikt 63 gram,
Slutpris20 000 SEK
Värdering19 000 - 20 000 SEK
Avslutad
Halslänk, 18 karat rödguld, vikt 41,8 gram,
202
Halslänk, 18 karat rödguld, vikt 41,8 gram,
Slutpris16 000 SEK
Värdering13 000 - 14 000 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1920-30-tal, skulptur, patinerad brons, stående kronhjort,
203
Okänd konstnär, 1920-30-tal, skulptur, patinerad brons, stående kronhjort,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Uppsatsskål, nysilver med slipad glasskål, nyrenässans, 1800-talets slut,
204
Uppsatsskål, nysilver med slipad glasskål, nyrenässans, 1800-talets slut,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Glasservis, cirka 80 delar, 1900-talets 1 hälft,
205
Glasservis, cirka 80 delar, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Sparrishållare med underfat, 1 par, majolika, Villeroy & Boch,
206
Sparrishållare med underfat, 1 par, majolika, Villeroy & Boch,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Gibson, Helena för Göteborgs Glasstudio, vas, glas, blå glasmassa på klar fotklack,
207
Gibson, Helena för Göteborgs Glasstudio, vas, glas, blå glasmassa på klar fotklack,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för CG Hallberg, ljusstakar, 1 par, silver,
208
Okänd designer för CG Hallberg, ljusstakar, 1 par, silver,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Parti silver, total vikt 355 gram,
209
Parti silver, total vikt 355 gram,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Uppsatsskål, iriserande glas med förgyllt metallmontage, möjligen Wilhelm Kralik u Söhne, Böhmen,
210
Uppsatsskål, iriserande glas med förgyllt metallmontage, möjligen Wilhelm Kralik u Söhne, Böhmen,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Bordslampa, patinerad metall och mässing på serpentinsockel, jugend, sekelskiftet 1900,
211
Bordslampa, patinerad metall och mässing på serpentinsockel, jugend, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Rökelseampel, mässing, barock av Johann Windhesel, Nürnberg, barock, 1710-20-tal,
212
Rökelseampel, mässing, barock av Johann Windhesel, Nürnberg, barock, 1710-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
MacDougall, Norman, tillskriven, akvareller, 1 par, enligt uppgift porträtt av kapten James Sterling Royal Navy och hans hustru,
213
MacDougall, Norman, tillskriven, akvareller, 1 par, enligt uppgift porträtt av kapten James Sterling Royal Navy och hans hustru,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Hammershøi, Vilhelm efter honom, heliogravyr (?), Solskin i Dagligstuen,
214
Hammershøi, Vilhelm efter honom, heliogravyr (?), Solskin i Dagligstuen,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-tal, tusch, Shakespears Sir John Falstaff samt tupp och katt,
215
Okänd konstnär, 1800-tal, tusch, Shakespears Sir John Falstaff samt tupp och katt,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Blomsterampel, mässing, jugend, 1900-talets början,
216
Blomsterampel, mässing, jugend, 1900-talets början,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Johansson, Jan för Orrefors, ljuslykta, glas med mässingsmontage,
217
Johansson, Jan för Orrefors, ljuslykta, glas med mässingsmontage,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Karaff med propp, glas med silvermontage, 1900-talets mitt,
218
Karaff med propp, glas med silvermontage, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Vas, porslin, Kina, 1900-tal, Liuyeping-form med heltäckande, polykrom dekor av drakar mm mot gul fond,
219
Vas, porslin, Kina, 1900-tal, Liuyeping-form med heltäckande, polykrom dekor av drakar mm mot gul fond,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, 1920-tal, vas, glaserat lergods,
220
Okänd dansk designer, 1920-tal, vas, glaserat lergods,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd dansk konstnär, trädgårdsurna, glaserat lergods,
221
Okänd dansk konstnär, trädgårdsurna, glaserat lergods,
Slutpris3 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Pokal, silver, 1900-talets 1 hälft, vikt 430 gram,
222
Pokal, silver, 1900-talets 1 hälft, vikt 430 gram,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
9 delar silver, total vikt  515 gram,
223
9 delar silver, total vikt 515 gram,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Batong, svensk M/1954, l 50 cm,
224
Batong, svensk M/1954, l 50 cm,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Armband, silver med turkoser, muslimskt kulturområde, 1900-talets mitt,
225
Armband, silver med turkoser, muslimskt kulturområde, 1900-talets mitt,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Lindberg, Stig för Gustavsberg, kaffekoppar 4 st samt underfat 6 st, flintgods, "Spisa Ribb",
226
Lindberg, Stig för Gustavsberg, kaffekoppar 4 st samt underfat 6 st, flintgods, "Spisa Ribb",
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Armlänk, 18 karat rödguld med berlocker, total vikt 15,2 gram,
227
Armlänk, 18 karat rödguld med berlocker, total vikt 15,2 gram,
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Parti 18 karat rödguld, total vikt 7,1 gram,
228
Parti 18 karat rödguld, total vikt 7,1 gram,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Parti silversmycken, total vikt 100 gram,
229
Parti silversmycken, total vikt 100 gram,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Sarpaneva, Pentti för Turun Hopea, hängsmycke med kedja, brons,
230
Sarpaneva, Pentti för Turun Hopea, hängsmycke med kedja, brons,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Champagneglas, 8 st, 1800-talets slut,
231
Champagneglas, 8 st, 1800-talets slut,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstakar, 7 st, gjutet glas, Festivo,
232
Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstakar, 7 st, gjutet glas, Festivo,
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-tal, olja på plåt, Sankta Rita av Cascia,
233
Okänd konstnär, 1800-tal, olja på plåt, Sankta Rita av Cascia,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Friberg, Berndt för Gustavsberg Studio, vas, stengods,
234
Friberg, Berndt för Gustavsberg Studio, vas, stengods,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Trågsoffa, skuret och vitlackerat trä, gustaviansk stil, "Svensksund - ur IKEA:s 1700-talsserie,
235
Trågsoffa, skuret och vitlackerat trä, gustaviansk stil, "Svensksund - ur IKEA:s 1700-talsserie,
SlutprisInga bud
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Johansson Design, Markaryd, stol, vitlackerad aluminium med orange konstläderklädsel,
236
Okänd designer för Johansson Design, Markaryd, stol, vitlackerad aluminium med orange konstläderklädsel,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat vitguld med 8 + 1 briljantslipade diamanter om totalt 0,6 carat enligt gravyr, cikt 6,4 gram,
237
Ring, 18 karat vitguld med 8 + 1 briljantslipade diamanter om totalt 0,6 carat enligt gravyr, cikt 6,4 gram,
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg, väggplatta, glaserat stengods, "Blad",
238
Larson, Lisa för Gustavsberg, väggplatta, glaserat stengods, "Blad",
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Larson, Lisa, väggplatta, glaserat stengods, "Gamla Stan",
239
Larson, Lisa, väggplatta, glaserat stengods, "Gamla Stan",
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Larson, Lisa, Gustafsberg, väggplatta, glaserat stengods, "Solros"
240
Larson, Lisa, Gustafsberg, väggplatta, glaserat stengods, "Solros"
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Modell/reklambilar, 13 st, Tekno, 1960-70-tal,
241
Modell/reklambilar, 13 st, Tekno, 1960-70-tal,
Slutpris7 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.