Laddar...
Augustiauktion
Augustiauktion söndagen den 28/8 klockan 16.00.
Visning:
Fredag 26/8 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 27/8 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 28/8 klockan 12.00 - 16.00
Lägsta föremålsnummer
194
Halskedjor, 3 st, 18 karat rödguld, total vikt 5,4 gram,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
195
Kandelabrar till 4 ljus, 1 par, förgylld metall med prismor, nyrokoko,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
196
Lager, Håkan, akvarell, "Blå kruka"
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
197
Moomin Characters för Arabia, Muminmuggar, 3 st, porslin,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
198
Stålhane, Carl Harry för Designhuset Stålhane, vas, stengods,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
199
Stålhane, Carl Harry för Designhuset Stålhane, skål, stengods,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
200
Okänd designer, bordslampa, delvis förgyllt porslin, sittande Buddha,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
201
Armlänk, 18 karat rödguld, vikt 63 gram,
Slutpris20 000 SEK
Värdering19 000 - 20 000 SEK
202
Halslänk, 18 karat rödguld, vikt 41,8 gram,
Slutpris16 000 SEK
Värdering13 000 - 14 000 SEK
203
Okänd konstnär, 1920-30-tal, skulptur, patinerad brons, stående kronhjort,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
204
Uppsatsskål, nysilver med slipad glasskål, nyrenässans, 1800-talets slut,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
205
Glasservis, cirka 80 delar, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
206
Sparrishållare med underfat, 1 par, majolika, Villeroy & Boch,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
207
Gibson, Helena för Göteborgs Glasstudio, vas, glas, blå glasmassa på klar fotklack,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
208
Okänd designer för CG Hallberg, ljusstakar, 1 par, silver,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
209
Parti silver, total vikt 355 gram,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
210
Uppsatsskål, iriserande glas med förgyllt metallmontage, möjligen Wilhelm Kralik u Söhne, Böhmen,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
211
Bordslampa, patinerad metall och mässing på serpentinsockel, jugend, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
212
Rökelseampel, mässing, barock av Johann Windhesel, Nürnberg, barock, 1710-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
213
MacDougall, Norman, tillskriven, akvareller, 1 par, enligt uppgift porträtt av kapten James Sterling Royal Navy och hans hustru,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
214
Hammershøi, Vilhelm efter honom, heliogravyr (?), Solskin i Dagligstuen,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
215
Okänd konstnär, 1800-tal, tusch, Shakespears Sir John Falstaff samt tupp och katt,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
216
Blomsterampel, mässing, jugend, 1900-talets början,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
217
Johansson, Jan för Orrefors, ljuslykta, glas med mässingsmontage,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
218
Karaff med propp, glas med silvermontage, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
219
Vas, porslin, Kina, 1900-tal, Liuyeping-form med heltäckande, polykrom dekor av drakar mm mot gul fond,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
220
Okänd dansk designer, 1920-tal, vas, glaserat lergods,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
221
Okänd dansk konstnär, trädgårdsurna, glaserat lergods,
Slutpris3 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
222
Pokal, silver, 1900-talets 1 hälft, vikt 430 gram,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
223
9 delar silver, total vikt 515 gram,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
224
Batong, svensk M/1954, l 50 cm,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
225
Armband, silver med turkoser, muslimskt kulturområde, 1900-talets mitt,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
226
Lindberg, Stig för Gustavsberg, kaffekoppar 4 st samt underfat 6 st, flintgods, "Spisa Ribb",
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
227
Armlänk, 18 karat rödguld med berlocker, total vikt 15,2 gram,
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
228
Parti 18 karat rödguld, total vikt 7,1 gram,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
229
Parti silversmycken, total vikt 100 gram,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
230
Sarpaneva, Pentti för Turun Hopea, hängsmycke med kedja, brons,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
231
Champagneglas, 8 st, 1800-talets slut,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
232
Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstakar, 7 st, gjutet glas, Festivo,
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
233
Okänd konstnär, 1800-tal, olja på plåt, Sankta Rita av Cascia,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
234
Friberg, Berndt för Gustavsberg Studio, vas, stengods,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
235
Trågsoffa, skuret och vitlackerat trä, gustaviansk stil, "Svensksund - ur IKEA:s 1700-talsserie,
SlutprisInga bud
Värdering9 000 - 10 000 SEK
236
Okänd designer för Johansson Design, Markaryd, stol, vitlackerad aluminium med orange konstläderklädsel,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
237
Ring, 18 karat vitguld med 8 + 1 briljantslipade diamanter om totalt 0,6 carat enligt gravyr, cikt 6,4 gram,
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 800 - 4 000 SEK
238
Larson, Lisa för Gustavsberg, väggplatta, glaserat stengods, "Blad",
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
239
Larson, Lisa, väggplatta, glaserat stengods, "Gamla Stan",
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
240
Larson, Lisa, Gustafsberg, väggplatta, glaserat stengods, "Solros"
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
241
Modell/reklambilar, 13 st, Tekno, 1960-70-tal,
Slutpris7 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.