Laddar...

Augustiauktion

Augustiauktion söndagen den 28/8 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 26/8 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/8 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/8 klockan 12.00 - 16.00

Augustiauktion
Avslutad
Ring, 18 karat rödguld med 2 åttkantslipade diamanter och 1 facettslipad safir, vikt 2,1 gram,
49
Ring, 18 karat rödguld med 2 åttkantslipade diamanter och 1 facettslipad safir, vikt 2,1 gram,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ring, 14 karat rödguld med spinell (?), vikt 3,7 gram,
50
Ring, 14 karat rödguld med spinell (?), vikt 3,7 gram,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Spegel, valnöt och förgyllt pastellage, högklassigt Göteborgsarbete, 1700-talets mitt, stämplat Busch & Echtler (Sebastian B & Jacob E verksamma 1747-1752) samt med Göteborgs hallstämpel,
51
Spegel, valnöt och förgyllt pastellage, högklassigt Göteborgsarbete, 1700-talets mitt, stämplat Busch & Echtler (Sebastian B & Jacob E verksamma 1747-1752) samt med Göteborgs hallstämpel,
Slutpris5 500 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Fiskbestick, 6 + 6 st, silver, "Disa", total vikt 590 gram
52
Fiskbestick, 6 + 6 st, silver, "Disa", total vikt 590 gram
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Bestick, 11 delar,  st, silver, "Disa", 4 smörknivar samt 4 + 3 dessertbestick,
53
Bestick, 11 delar, st, silver, "Disa", 4 smörknivar samt 4 + 3 dessertbestick,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Vallin, Antti, emalj på plåt, havsmotiv
54
Vallin, Antti, emalj på plåt, havsmotiv
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Berck-Vitz, Alain, färgetsning med carborundum, komposition,
55
Berck-Vitz, Alain, färgetsning med carborundum, komposition,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, kvinnoporträtt - sannolikt kopia efter renässansen,
56
Okänd konstnär, olja, kvinnoporträtt - sannolikt kopia efter renässansen,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Vaksberg, Ove, färgseriegrafi, "Put a tiger in your tank",
57
Vaksberg, Ove, färgseriegrafi, "Put a tiger in your tank",
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Svanberg, Max Walter, litografi, imaginistiska kvinnor,
58
Svanberg, Max Walter, litografi, imaginistiska kvinnor,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Thorén, Esaias, färglito, komposition med ansikte och fisk,
59
Thorén, Esaias, färglito, komposition med ansikte och fisk,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på glas, dekor av banan och flygplan,
60
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på glas, dekor av banan och flygplan,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på glas, dekor av djur,
61
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på glas, dekor av djur,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på glas, dekor av djur,
62
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på glas, dekor av djur,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Lorentzon, Waldemar, gouache, kubistisk komposition med växter,
63
Lorentzon, Waldemar, gouache, kubistisk komposition med växter,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Spiegelberg, Johan efter Krafft, David von, kopparstick, Karl XII,
64
Spiegelberg, Johan efter Krafft, David von, kopparstick, Karl XII,
Slutpris1 900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Gafflar, 8 st, silver, fiolmodell med mittås, stämplade Petter Åkerman Stockholm 1764, total vikt 520 gram,
65
Gafflar, 8 st, silver, fiolmodell med mittås, stämplade Petter Åkerman Stockholm 1764, total vikt 520 gram,
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Terrin med lock, flintgods, England, George III, 1700-talets 2 hälft,
66
Terrin med lock, flintgods, England, George III, 1700-talets 2 hälft,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Skultuna, ytterfoder, koppar och mässing, Swedish Grace,
67
Okänd designer för Skultuna, ytterfoder, koppar och mässing, Swedish Grace,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Skål, silver, vikt 135 gram, monterad på svärtad träsockel
68
Skål, silver, vikt 135 gram, monterad på svärtad träsockel
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bordslampa, metall och keramik, 1900-talets början, polykrom dekor av keruber och instrument
69
Bordslampa, metall och keramik, 1900-talets början, polykrom dekor av keruber och instrument
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Bordslampa, vit alabaster med förgyllt bronsmontage, Louis XVI-stil, 1900-talets 2 hälft,  dekor av sittande putti med marina attribut,
70
Bordslampa, vit alabaster med förgyllt bronsmontage, Louis XVI-stil, 1900-talets 2 hälft, dekor av sittande putti med marina attribut,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, surrealistisk komposition,
71
Okänd konstnär, olja, surrealistisk komposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Jacobsen, Arne för Louis Poulsen, taklampa, ljusgrå metall, "AJ-pendeln",
72
Jacobsen, Arne för Louis Poulsen, taklampa, ljusgrå metall, "AJ-pendeln",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Yon, Edmond Charles, olja, klippbranter, Normandie,
73
Yon, Edmond Charles, olja, klippbranter, Normandie,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Skulptur, patinerad brons, Yogambara på lotustron med eldmandorla, Tibet eller Nepal, 1900-tal,
74
Skulptur, patinerad brons, Yogambara på lotustron med eldmandorla, Tibet eller Nepal, 1900-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Tyboni, Agnes, olja, Place du Tertre, Montmartre med Sacre Coeur i fonden,
75
Tyboni, Agnes, olja, Place du Tertre, Montmartre med Sacre Coeur i fonden,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Folcker, Göran, gouache, komposition med fotogenlampa och kannor
76
Folcker, Göran, gouache, komposition med fotogenlampa och kannor
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Folcker, Göran, akryl, komposition i rött
77
Folcker, Göran, akryl, komposition i rött
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Folcker, Göran, gouache, stadsbild,
78
Folcker, Göran, gouache, stadsbild,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Folcker, Göran, akryl, komposition i bått
79
Folcker, Göran, akryl, komposition i bått
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Nilsson, KG (Karl Gustaf), färgserigrafi, "O som i OCEAN"
80
Nilsson, KG (Karl Gustaf), färgserigrafi, "O som i OCEAN"
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Jonson, Sven, tempera, plangeometrisk komposition, "Mörk fond",
81
Jonson, Sven, tempera, plangeometrisk komposition, "Mörk fond",
Slutpris44 000 SEK
Värdering18 000 - 20 000 SEK
Avslutad
Jonson, Sven , olja, "Kvällens rosor",
82
Jonson, Sven , olja, "Kvällens rosor",
SlutprisInga bud
Värdering55 000 - 60 000 SEK
Avslutad
Jonson, Sven, färgkrita på pappannå, "Karlavagnen",
83
Jonson, Sven, färgkrita på pappannå, "Karlavagnen",
Slutpris3 800 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Jonson, Sven, akvarell, "Komposition med spetsbågar",
84
Jonson, Sven, akvarell, "Komposition med spetsbågar",
Slutpris3 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Jonson, Sven, olja, "Morgon IV",
85
Jonson, Sven, olja, "Morgon IV",
Slutpris6 500 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Ljusstake, mässing, renässans/barock, 15-1600-tal, balusterformad ljuspipa på klockformad fot med bred droppskiva,
86
Ljusstake, mässing, renässans/barock, 15-1600-tal, balusterformad ljuspipa på klockformad fot med bred droppskiva,
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, motiv från Hasseludden, Nacka,
87
Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, motiv från Hasseludden, Nacka,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Tobaksdosa med lönnfack, mässing, Frankrike, sekelskiftet 1800, avlångt oktogonal,
88
Tobaksdosa med lönnfack, mässing, Frankrike, sekelskiftet 1800, avlångt oktogonal,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 16-1700-tal. gouache på ben, Madonnan, samtida ram i brännförgylld brons,
89
Okänd konstnär, 16-1700-tal. gouache på ben, Madonnan, samtida ram i brännförgylld brons,
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Jonson, Sven, färglito, "Örnar över staden", ur mappen "Strändernas Svall",
90
Jonson, Sven, färglito, "Örnar över staden", ur mappen "Strändernas Svall",
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Jonson, Sven, färglito, "Bågskytten från Ithaka", ur mappen "Strändernas Svall",
91
Jonson, Sven, färglito, "Bågskytten från Ithaka", ur mappen "Strändernas Svall",
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Jonson, Sven, färglito, "I Cyklopens grotta", ur mappen "Strändernas Svall",
92
Jonson, Sven, färglito, "I Cyklopens grotta", ur mappen "Strändernas Svall",
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Beata",
93
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Beata",
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, delvis glaserat stengods, Nord,
94
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, delvis glaserat stengods, Nord,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Mathsson, Bruno för Firma Karl Mathsson, Värnamo, vägghylla, björk och böjträ,
95
Mathsson, Bruno för Firma Karl Mathsson, Värnamo, vägghylla, björk och böjträ,
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Mathsson, Bruno för Firma Karl Mathsson, Värnamo, vägghylla, björk och böjträ,
96
Mathsson, Bruno för Firma Karl Mathsson, Värnamo, vägghylla, björk och böjträ,
Slutpris14 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.