Söndagen den 29/5 klockan 16.
Mycket stort parti äldre vykort,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Parti koppar, 1 låda,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
775
Okänd designer, 1950-tal, kanna, brunglaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Wallström, Ruben för Gefle, assietter, 12 st samt kanna, flintgods, Mullbär,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti glas och porslin; figuriner B&G,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Spegellampett till 2 ljus, förgyllt trä och stuck,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Erwö, Allan, olja, "Utsikt Hovs Hallar",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Heyman, Hilda, olja, "Fabrik Lofoten",
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
781
Höglund, Erik för Boda Smide, tillskriven, takkrona till 5 ljus, förgylld metall,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Minnestallrikar, 2 st, porslin, Royal Copenhagen, hjälpen efter jordbävningen i Messina 1908 samt Prins Haralds av Danmark bröllop med Prinsessan Helena av Slesvig, Holstein,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Doktorshatt samt -diplom i låda,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Siegen, August von, olja, arkitekturcapriccio från Antwerpen,
SlutprisInga bud
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Olson, Erik, färglito, "Valdemosa",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Jonson, Sven, färglito, "Nocturne",
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lanje, Viking, olja, Strandpromenaden och hamnen, Falkenberg,
Slutpris2 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer, möjligen för Glas och Trä i Hovmantorp, väggspegel, ek
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK