Laddar...
Majauktion
Söndagen den 29/5 klockan 16.
Lägsta föremålsnummer
628
Ekselius, Karl Erik för J O Carlsson (JOC) Vetlanda, stolar, 4 st, ljus bok,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
629
Skulptur, skuren sten, 1800-tal, sjöjungfru,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
630
Erixson, Sven X:et, färglito, "Dansbanan Lanzarote",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
631
Ljungström, Carl-Erik, pastell, Törnsångare
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
632
Okänd tjeckisk konstnär, etsning, Thynkyrkan och astronomiska uret, Stare Mesto, Prag,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
633
Okänd konstnär, tusch, Norre port, Halmstad
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
634
Vinkylare, nysilver, kraterformad,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
635
Stol, skuren och mahognybonad björk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft eller mitt,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
636
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
637
Snusdosa, silver, 1800-talets mitt, vikt 75 gram,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
638
Knivbalja, skinn med broderad dekor, inuitarbete,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
639
Sandström, Yngvar för Seffle Möbelfabrik, tillskriven, soffbord palisander,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
640
Okänd designer för Ballingslöv, soffbord, ek,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
641
Okänd designer i Le Klints art, taklampa, plast,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
642
Okänd designer, barnstol/lekvagn, trä,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
643
Okänd designer, vägglampa, delvis lackerad metall,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
644
Okänd designer för RIX-möbler, Alingsås, soffa, tresits,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
645
Väggkandelaber till 3 ljus, förgylld metall, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
646
Pontén, Gunilla, damtrenchcoat, rosa bomull,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
647
Qvarsebo, Michael, färglitografi, fågelmannen,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
648
Törner, Inge, olja, "Vilande gräsänder, Säveån",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
649
Jergill, Toralf, olja, ätande pojke
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
650
Lindecrantz, Bertil, olja, landskap
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
651
Gungstol, svartlackerat trä, oscariansk,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
652
Wahlström, Filip, olja, landskap med bro,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
653
Okänd designer, 1950-tal, bordslampa, brännlackerad metall och mässing med textilskärm, modell 4250,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
654
Takkrona, mässing, 1900-talets mitt, 8 ljusarmar,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
655
Krüger, Einar, olja, Trången, Tylösand,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
656
Okänd designer för PR Home, taklampa, aluminium, "Liverpool",
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
657
Okänd designer för Form og Farve, hals- respektive armring, förgylld metall,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
658
Okänd designer, 1900-talets mitt, golvlampa, mässing,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
659
Leonette, Dan, etsningar, 3 st, "Juliet", "Open window" samt "Hanna"
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
660
Okänd designer för Rosenthal, vas, porslin,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
661
Bergh, Elis för Kosta, vas, klarglas, slipad dekor av kvinna
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
662
Hydman-Vallien, Ulrica för Boda, vas, glas, dekor i rosa, grönt och blått,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
663
Hallampa, glas och mässing med prismor,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
664
Fredholm, Bertil, blandteknik, komposition med motorsågskedja(!)
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
665
Parti spjut lösa spetsar samt kastkniv/knife currency, denna Azande Kongo
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
666
Gunghäst, skuret och bemålat trä,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
667
Gunghäst, skuret och bemålat trä med textilklädd dyna,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
668
Väggreliefer, 2 st, svartlackerad gips med mässingsmontage,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
669
Värmeställning, vitlackerad metall, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
670
Okänd svensk designer, stolar 4 st, bonat trä, Swedish Grace, 1920-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
671
Okänd konstnär, skål, glas,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
672
Nylund, Gunnar för Rörstrand, reklamfat, 1 par, chamotterat och glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
673
Radio, Philips, 50-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
674
Figuriner/bokstöd, 1 par, glaserat flintgods, antagligen Staffordshire,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
675
Figuriner, 2 st, glaserad keramik, afrikanska kvinnor,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.