Laddar...

Majauktion

Söndagen den 29/5 klockan 16.

Avslutad
Ikon, tempera på trä, sekelskiftet 1900, Madonnan med Barnet,
435
Ikon, tempera på trä, sekelskiftet 1900, Madonnan med Barnet,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1700-tal, olja på pannå, Madonnan, Barnet och Johannes Döparen, antagligen kopia efter renässansen,
436
Okänd konstnär, 1700-tal, olja på pannå, Madonnan, Barnet och Johannes Döparen, antagligen kopia efter renässansen,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Rosé, Albert Dominique för Goldscheider, figurin, glaserat flitgods, liggande borzoi,
437
Rosé, Albert Dominique för Goldscheider, figurin, glaserat flitgods, liggande borzoi,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bägare, slipat, emaljerat och förgyllt, glas, Böhmen sekelskiftet 1900,
438
Bägare, slipat, emaljerat och förgyllt, glas, Böhmen sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Stort parti stereoskopbilder, sekelskiftet 1900, topografi mm,
439
Stort parti stereoskopbilder, sekelskiftet 1900, topografi mm,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Tvättbalja, koppar med smidda handtag, sekelskiftet 1900,
440
Tvättbalja, koppar med smidda handtag, sekelskiftet 1900,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Firma Svenskt Tenn AB, kandelaber till 3 ljus, tenn,
441
Okänd designer för Firma Svenskt Tenn AB, kandelaber till 3 ljus, tenn,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bok, Tschichold, Jan, Chinesische Farbendrucke der Gegenwart
442
Bok, Tschichold, Jan, Chinesische Farbendrucke der Gegenwart
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Rydell, Curt, blyerts, Parismotiv med Seine,
443
Rydell, Curt, blyerts, Parismotiv med Seine,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Vällingklocka, gjuten brons, 1800-talets 1 hälft,
444
Vällingklocka, gjuten brons, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, färgträsnitt, komposition,
445
Okänd konstnär, färgträsnitt, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hasegawa Sadanobu III, träsnitt, Benkei on Gojo Bridge,
446
Hasegawa Sadanobu III, träsnitt, Benkei on Gojo Bridge,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lorentzon, Waldemar, gouache, kubistisk komposition med växter,
447
Lorentzon, Waldemar, gouache, kubistisk komposition med växter,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Lorentzon, Waldemar, färglito, "Öppna dörrar",
448
Lorentzon, Waldemar, färglito, "Öppna dörrar",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd ungersk (?) konstnär, olja, blomsterstilleben,
449
Okänd ungersk (?) konstnär, olja, blomsterstilleben,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Damsekretär, mahogny, gustaviansk, sekelskiftet 1800, låda samt skrivklaff bakom vilken inredning med lådor,
450
Damsekretär, mahogny, gustaviansk, sekelskiftet 1800, låda samt skrivklaff bakom vilken inredning med lådor,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-tal, golvlampa med dubbla ljusarmar, lackerat metall och mässing,
451
Okänd designer, 1950-tal, golvlampa med dubbla ljusarmar, lackerat metall och mässing,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Byrå, mahogny med grå kalkstensskiva, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft,
452
Byrå, mahogny med grå kalkstensskiva, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Fåtölj med fotpall, grön läderklädsel, elektrisk,
453
Fåtölj med fotpall, grön läderklädsel, elektrisk,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Picart, Etienne efter Domencio, Zampieri (Il Domenichino), kopparstick, sekelskiftet 1800, "Symphonia",
454
Picart, Etienne efter Domencio, Zampieri (Il Domenichino), kopparstick, sekelskiftet 1800, "Symphonia",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Olson, Erik, färglito, Menu,
456
Olson, Erik, färglito, Menu,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lorentzon, Waldemar, färglito, Båtar på strand,
457
Lorentzon, Waldemar, färglito, Båtar på strand,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Lorentzon, Waldemar, färglito, "Poem om hösten",
458
Lorentzon, Waldemar, färglito, "Poem om hösten",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Mörner, Stellan, färglito, "Cirkuspriset är noll",
459
Mörner, Stellan, färglito, "Cirkuspriset är noll",
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Jonson, Sven, färglito, "Nocturne",
460
Jonson, Sven, färglito, "Nocturne",
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Olson, Erik, färglito, "TV-familjen",
461
Olson, Erik, färglito, "TV-familjen",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färglito, "Röd kväll",
462
Olson, Axel, färglito, "Röd kväll",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lorentzon, Waldemar, färglito, "Möte" färgvariant,
463
Lorentzon, Waldemar, färglito, "Möte" färgvariant,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Thorén, Esaias, färglito, "Ögonfisk",
464
Thorén, Esaias, färglito, "Ögonfisk",
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Jordglob med invändig belysning,
465
Jordglob med invändig belysning,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Takkrona, nysilver med lövformade prismor, så kallad burkrona, 1900-talets 1 hälft,
466
Takkrona, nysilver med lövformade prismor, så kallad burkrona, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Malteste, Louis, poster, litograferad, 1800-talets slut, Thêatre Antoine (ex Menus-Plaisirs),
467
Malteste, Louis, poster, litograferad, 1800-talets slut, Thêatre Antoine (ex Menus-Plaisirs),
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Orup, Bengt för Johansfors, skulptur/skål, glas,
468
Orup, Bengt för Johansfors, skulptur/skål, glas,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Okänd designer för Rörstrand, kaffeservisdelar, porslin,
469
Okänd designer för Rörstrand, kaffeservisdelar, porslin,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Spitzweg, Carl, kopia efter, olja, "Ett besök",
470
Spitzweg, Carl, kopia efter, olja, "Ett besök",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Fries, Bertil, relief, gips, möjligen motiv av Sankt Thomas a Beckets dråp,
471
Fries, Bertil, relief, gips, möjligen motiv av Sankt Thomas a Beckets dråp,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, mässing, Gusum,
472
Ljusstakar, 1 par, mässing, Gusum,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Olson, Erik, färglito, "Procession",
473
Olson, Erik, färglito, "Procession",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Mörner, Stellan, färglito, "Hängmattan",
474
Mörner, Stellan, färglito, "Hängmattan",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Mörner, Stellan, färglito, "Vårregn i Provence",
475
Mörner, Stellan, färglito, "Vårregn i Provence",
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Olson, Erik, färglito, "Den vackra TV-reportern",
476
Olson, Erik, färglito, "Den vackra TV-reportern",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Thorén, Esaias, färglito, komposition med Janusansikte och duva,
477
Thorén, Esaias, färglito, komposition med Janusansikte och duva,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Lorentzon, Waldemar, färglito, "Spansk resa",
478
Lorentzon, Waldemar, färglito, "Spansk resa",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Olson, Erik, färglito, "Efter oss syndafloden",
479
Olson, Erik, färglito, "Efter oss syndafloden",
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, takampel, bärnstensfärgat glas, art-déco, 1920-tal,
480
Okänd designer, takampel, bärnstensfärgat glas, art-déco, 1920-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Saabye, Svend, färglito, "Tryk 2",
481
Saabye, Svend, färglito, "Tryk 2",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bengtsson, Walter, färglito, " Spelrum Futurum",
482
Bengtsson, Walter, färglito, " Spelrum Futurum",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Kopieringspress, svartlackerat och förgyllt stål, F Soennecken,
483
Kopieringspress, svartlackerat och förgyllt stål, F Soennecken,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.