Laddar...

Majauktion

Söndagen den 29/5 klockan 16.

Avslutad
Lindberg, Stig för Gustavsberg, theservis 25 delar, Berså, design 1960,
1
Lindberg, Stig för Gustavsberg, theservis 25 delar, Berså, design 1960,
Slutpris4 800 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Olson, Erik, olja,  Afton,
2
Olson, Erik, olja, Afton,
Slutpris9 500 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Otto, August, för Johann Maresch, Aussig an der Elbe, skulptur med belysning, bemålad terrakotta, sekelskiftet 1900,
3
Otto, August, för Johann Maresch, Aussig an der Elbe, skulptur med belysning, bemålad terrakotta, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Chun, David Paul, olja, hamnen i Honolulu, Hawaii med Diamond Head i fonden,
4
Chun, David Paul, olja, hamnen i Honolulu, Hawaii med Diamond Head i fonden,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Kandelaber för 6 ljus, mässing, 1800-tal,
5
Kandelaber för 6 ljus, mässing, 1800-tal,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Salsskåp, ek, 1700-tal, underdel med 4 lådor, överdel med 2 skåpdörrar unde så kallat Danzigerkrön,
6
Salsskåp, ek, 1700-tal, underdel med 4 lådor, överdel med 2 skåpdörrar unde så kallat Danzigerkrön,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Skulptur, patinerad brons, 1800-talets 1 hälft, stående par, möjligen Apollo och Daphne,
7
Skulptur, patinerad brons, 1800-talets 1 hälft, stående par, möjligen Apollo och Daphne,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Morseradio, WWII, Murphy Radio "Wireless set No 38 Mk II",
8
Morseradio, WWII, Murphy Radio "Wireless set No 38 Mk II",
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, mässing och svärtat trä, Skultuna no 92,
9
Ljusstakar, 1 par, mässing och svärtat trä, Skultuna no 92,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Lockstop, tenn, så kallat Humpen, Tyskland, 1700-talets slut, graverad dekor av vildsvinsjakt samt av oidentifierat adelsvapen,
10
Lockstop, tenn, så kallat Humpen, Tyskland, 1700-talets slut, graverad dekor av vildsvinsjakt samt av oidentifierat adelsvapen,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Ebbe, Axel, efter honom, skulptur, brons eller mässing, "Solrosen",
11
Ebbe, Axel, efter honom, skulptur, brons eller mässing, "Solrosen",
Slutpris5 500 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Carlson, Arvid, olja, "Gammal kvarn",
12
Carlson, Arvid, olja, "Gammal kvarn",
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Damarmbandsur, stål, Longines Hydro Conquest, boettnummer 34151740, numrerad L3.247.4,
13
Damarmbandsur, stål, Longines Hydro Conquest, boettnummer 34151740, numrerad L3.247.4,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 16-1700-tal. gouache på ben, Madonnan, samtida ram i brännförgylld brons,
14
Okänd konstnär, 16-1700-tal. gouache på ben, Madonnan, samtida ram i brännförgylld brons,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Bordslampa, brons, sekelskiftet 1900, hexagonal form,
15
Bordslampa, brons, sekelskiftet 1900, hexagonal form,
Slutpris4 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Väggur, förgyllt trä och pastellage, sannolikt sengustavianskt  Stockholmsarbete,
16
Väggur, förgyllt trä och pastellage, sannolikt sengustavianskt Stockholmsarbete,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Fagerlund, Carl för Orrefors, bordslampor, 1 par, glas med metallmontage, modell RD 1477,
17
Fagerlund, Carl för Orrefors, bordslampor, 1 par, glas med metallmontage, modell RD 1477,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), spår av förgylld blomdekor mot powder-blue-fond,
18
Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), spår av förgylld blomdekor mot powder-blue-fond,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Hein, Piet, kandelaber till 7 ljus, svärtad smide och mässing, "Ursus Major" (Karlavagnen),
19
Hein, Piet, kandelaber till 7 ljus, svärtad smide och mässing, "Ursus Major" (Karlavagnen),
Slutpris6 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Flaska, glas, möjligen Cedersbergs Glasbruk, 17-1800-tal,
20
Flaska, glas, möjligen Cedersbergs Glasbruk, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Thorén, Esaias, blandteknik, komposition med ormbunkar,
21
Thorén, Esaias, blandteknik, komposition med ormbunkar,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Tyboni, Agnes, olja, Place du Tertre, Montmartre med Sacre Coeur i fonden,
22
Tyboni, Agnes, olja, Place du Tertre, Montmartre med Sacre Coeur i fonden,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Dardel, Simone de, olja, utsikt över Gamla Stan från Söder,
23
Dardel, Simone de, olja, utsikt över Gamla Stan från Söder,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Thorén, Esaias, färglito, komposition med ansikten,
24
Thorén, Esaias, färglito, komposition med ansikten,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Thorén, Esaias, färglito, komposition med kvinnor,
25
Thorén, Esaias, färglito, komposition med kvinnor,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Grovens, Harald, olja, stilleben, "Antik vas",
26
Grovens, Harald, olja, stilleben, "Antik vas",
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Brauer, Otto för Holmegaard/Fyens Glasbrug, golvvas, vit glasmassa,
27
Brauer, Otto för Holmegaard/Fyens Glasbrug, golvvas, vit glasmassa,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Avslutad
Valner, Ales, egen verkstad, Tjeckien, skålfat/skulptur, glas,
28
Valner, Ales, egen verkstad, Tjeckien, skålfat/skulptur, glas,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Hammershøi, Vilhelm efter honom, heliogravyr (?), Solskin i Dagligstuen,
29
Hammershøi, Vilhelm efter honom, heliogravyr (?), Solskin i Dagligstuen,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Krahner, Annette för Skruf/Royal Krona, glasservis, 21 delar, glas, "Järnet",
30
Krahner, Annette för Skruf/Royal Krona, glasservis, 21 delar, glas, "Järnet",
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Vas, silver, trumpetformad på slät sockel, vikt 230 gram,
31
Vas, silver, trumpetformad på slät sockel, vikt 230 gram,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Brandes, Peter, färgetsning, komposition,
32
Brandes, Peter, färgetsning, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1900-talets mitt, stolar 1 par, furu,
33
Okänd designer, 1900-talets mitt, stolar 1 par, furu,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Thorén, Esaias, färglito, komposition med ansikte och vas,
34
Thorén, Esaias, färglito, komposition med ansikte och vas,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Soffgrupp, 3 delar, svarvad valnöt med rosa, helstoppad sammetsklädsel, dekor av tvinnade band,
35
Soffgrupp, 3 delar, svarvad valnöt med rosa, helstoppad sammetsklädsel, dekor av tvinnade band,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Syskrin, björk, alrot och körsbär, biedermeier, 1800-talets 1 hälft,
36
Syskrin, björk, alrot och körsbär, biedermeier, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Nylund, Anita för JIE, kryddburk, flintgods med teaklock, "Kryddgränden 7",
37
Nylund, Anita för JIE, kryddburk, flintgods med teaklock, "Kryddgränden 7",
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Ehrner, Anna för Kosta Boda, glasservis, 84 delar, "Line", design 1982,
38
Ehrner, Anna för Kosta Boda, glasservis, 84 delar, "Line", design 1982,
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Hald, Edward för Orrefors, parfymflaconer med proppar, 6 st, glas,
39
Hald, Edward för Orrefors, parfymflaconer med proppar, 6 st, glas,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Eames, Charles och Ray för Vitra, stol, polylpropylen, metall och lönn, "Eames Plastic chair",
40
Eames, Charles och Ray för Vitra, stol, polylpropylen, metall och lönn, "Eames Plastic chair",
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Kaminur, gul marmor och mässing, Louis XVI-stil, sekelskiftet 1900,
41
Kaminur, gul marmor och mässing, Louis XVI-stil, sekelskiftet 1900,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Matta, silke, Kina, motiv med påfågel,
42
Matta, silke, Kina, motiv med påfågel,
Slutpris1 800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Matta, Silke, Kina, motiv med papegojor
43
Matta, Silke, Kina, motiv med papegojor
Slutpris1 800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Thorsén, Fredrik, olja, stilleben,
44
Thorsén, Fredrik, olja, stilleben,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Sørensen-Sornum, Børge, relief/skultur, delvis bemålat trä, strandfynd,
45
Sørensen-Sornum, Børge, relief/skultur, delvis bemålat trä, strandfynd,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Parti knivar i baljor; 5 st Keris, Indonesien, 18-1900-tal samt 1 khukri, Indien eller Nepal,
46
Parti knivar i baljor; 5 st Keris, Indonesien, 18-1900-tal samt 1 khukri, Indien eller Nepal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Kittelkrok/grythängare, svärtat smide, 17-1800-tal,
47
Kittelkrok/grythängare, svärtat smide, 17-1800-tal,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Kittelkrok/grythängare, svärtat smide, 17-1800-tal, justerbar höjd
48
Kittelkrok/grythängare, svärtat smide, 17-1800-tal, justerbar höjd
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.